Rum Basınından: Kathimerini Haberi- “Lavrov Arabuluculuk Mesajı Verdi”

9 Eylül 2020

“Rusya’nın Kıbrıs Sorunundaki İlke Tezini Tekrarladı ve MEB Hakkında Genel Konuştu”

 

“Lavrov’un Kıbrıs MEB’indeki Türk meydan okumalarının, pandeminin ortasına ve ABD’nin öldürücü olmayan silah ambargosunu kaldırma kararının sonrasına denk gelen Kıbrıs ziyareti peşinen, nezaketten başka bir şey olduğu mesajı verdi.

 

Sergei Lavrov, iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının 60’ıncı yıldönümü vesilesiyle Rusya’nın Kıbrıs’ın yanında olduğunu vurgulayarak Kıbrıs sorununda ilke tezlerini tekrarladı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türk Cumhurbaşkanı nezdinde arabuluculuk yapması konusunu gündeme getirdi ve Amerikan taleplerini de ortaya koymuş göründü.

 

Sergei Lavrov Kıbrıs MEB’indeki Türk meydan okumalarına herhangi bir atıf yapmaktan kaçındı, diplomatik kaynaklar bunu Moskova’nın Ankara ile Libya’daki iyi ilişkisine bağladı.

 

Rus Dışişleri Bakanı dış garanti sisteminin bugünkü olgulara ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin çağdaş uluslararası hukuki statüsüne cevap vermediğini belirterek egemenliğin, toprak bütünlüğünün güvenceye alınmasının en etkin yolunun Kıbrıs’ta BM Güvenlik Konseyi’nin garantör olması olduğunu söyledi.

 

Diplomatik kaynaklara göre Lefkoşa, Rusya’nın Barış Gücü’nün görev/yetkisi meselesindeki pozisyonundan çok memnun kaldı. BM’nin Kıbrıs’taki Barış Gücü’nün görev/yetki emrinde değişikliğe gerek olmadığını söyledi. ‘Ancak Kıbrıs’ın kabul eden ülke olarak, Barış Gücü’nün geleceğe dair akıbeti hakkındaki görüşünü net olarak söylemesi gerekir, Rusya bunu dayanak alacak’ dedi. Bu da ABD’nin ve özellikle İngiltere’nin son kararlarda ifade ettiği teze cevap olarak görüldü.

 

Rus Dışişleri Bakanı Türkiye’nin Maraş’ı açma projesi hakkında ise, Kıbrıs sorununa nihai çözüm için uzlaşı bulunması müzakerelerin süratle yeniden başlamasının, Maraş’ın açılması için gerekli şartların yaratılmasına katkı sağlayabileceğine inanç belirtti. Rusya’nın, Güvenlik Konseyi Daimi üyesi olarak, ilgili kararlarda kesin olarak ifade edilen çözüm ilkelerine bağlı ve müzakerenin taraflarına her türlü katkıda bulunmaya hazır olduğunu vurguladı.

 

Kıbrıslı dengi Nikos Hristodulidis’le açıklamalarında, müzakerelerin işgal bölgelerindeki seçim prosedürünün tamamlanmasının hemen ardından, tam olarak çabanın Crans Montana’da koptuğu yerden yeniden başlaması gerektiğine dair açık ve faydalı görüş alışverişine atıf yaptı. Her iki taraf da mevcut durumun Kıbrıs sorununa çözüm teşkil edemeyeceğinde ve herhangi yeni bir çabanın hedefinin, ilgili Güvenlik Konseyi kararlarında belirlenen, Uluslararası Hukuka ve Avrupa Müktesebatına uygun İki Bölgeli İki Toplumlu Federasyon zemininde kapsamlı çözümden başkası olamayacağı konusunda uzlaştı.

 

MEB Konusunda Genelleme

Sergei Lavrov’un Kıbrıs MEB’indeki Türk meydan okumaları konusundaki, Türkiye’ye ve meydan okumalarına herhangi bir atıf yapmaktan kaçındığı sözleri kesinlikle çok geneldi. ‘Doğu Akdeniz’deki durum hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Rusya gerilimi daha da tırmandırabilecek her türlü adımı kabul edilmez buluyor. Bölge devletlerinin liderlerine defalarca, anlaşmazlıkların hukuki çerçeve içerisinde diyalog yoluyla çözmek için siyasi irade göstermeye çağırdık. Müdahil tarafların bizden istemesi durumunda iyi komşuluk ilişkileri kurulmasına katkıda bulunmaya hazırız’ ifadelerini kullandı. Bölgede gerilimi ileri götürenin kim olduğuna dair bir şey söylemekten kaçındı.
Diplomatik kaynaklara göre açıklaması hoşnutsuzluk veya hayal kırıklığı yaratmadı keza Lefkoşa Rusya’nın Türkiye ile Libya konusundaki yakın işbirliğini anlıyor ve ilişkisinin bozulmasını istemez. Vurgulandığı üzere Sergei Lavrov’un, Vladimir Putin’in krizin yatıştırılması için Türk Cumhurbaşkanı ile arabuluculuk yapmaya hazır olduğunu ortaya koyduğu vurgulandı.

 

 

Siyasi Parti Başkanlarıyla da görüştü

 

Rus Dışişleri Bakanı Salı günü ELAM dışındaki siyasi parti başkanlarıyla da görüştü. Söylediğine göre bu, Moskova’nın Lefkoşa ile ilişkilerinin, iktidardakinin kim olduğuna bakmaksızın, iyi kalacağını göstermeyi hedefliyordu. Görüşmede söylediğine (Lavrov) göre kimse Kıbrıs’taki taraflara herhangi bir reçete dayatmamalı, özellikle de suni takvimler belirlememeli. Sergei Lavrov ayrılmasından kısa süre önce Rus büyükelçiliğinde yaptığı açıklamada, ülkesinin Kıbrıs sorununun BM Güvenlik Konseyi kararlarına dayalı çözümüne büyük destek verdiğini vurguladı ve siyasi parti başkanlarına hitaben, ‘Olup bitenlere, özellikle de Kıbrıs sorununun çözüm müzakerelerine dair değerlendirmelerinizi almak bizim için çok önemli’ dedi.

 

Batı’nın Savaş Arabası

 

Elbette gündeme gelen soru, Amerika’nın Rus varlığının Kıbrıs’tan yok edilmesi talepleri hakkında ne konuşulduğu idi. Son dönemde, hükümetin uyguladığı politikaların Moskova ile ilişkilerimizi zedelemesi ve Kıbrıs Batı’nın savaş arabasına eklendi mesajı vermesine dair perde gerisi tartışma yer alıyordu. Diplomatik kaynaklara göre Lavrov konuya dokunmadı ancak siyasi çevrelere göre, uygun bir dille ABD’nin taleplerine dokundu. Diplomatik çevreler kinayeli bir şekilde Lefkoşa’nın Moskova’nın AB içerisindeki yakın işbirlikçisi ve müttefiki olduğunu Rusya’nın taleplerinin Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından yerine getirildiğini söyleyerek böyle bir şeyi reddettiler.

 

 

Kaynak:

https://www.kathimerini.com.cy/gr/politiki/diplomatia/esteile-minyma-diamesolabisis-o-labrof

DİĞER YAZILAR

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...

KKTC’DE YAYIMLANAN TÜRKİYE DÜŞMANI AVRUPA GAZETESİNDEN, YİNE TEPKİ ÇEKEN HABER
KKTC’DE YAYIMLANAN TÜRKİYE DÜŞMANI AVRUPA GAZETESİNDEN, YİNE TEPKİ ÇEKEN HABER
12 Mayıs 2021

KKTC’de yayımlanan ve Türkiye karşıtlığı yapan Avrupa Gazetesi şimdi de “İşgal Müzesi” manşetiyle gündemde. Kuzey Kıbrıs’ta Rum taraftarı olarak...