Rum Basınından: Kathimerini Haberi- “Siyasi Destek için Akıncı ile de Görüşmek İsterdi… Zamanı Kısıtlı Olduğu için Görüşemeyeceği Düşünülüyor”

12 Eylül 2020

 

“Pompeo Yıldırım Bir Ziyarette – Amerikan Dışişleri Bakanı’nın Son Dakika Ziyareti Nasıl Ortaya Çıktı”

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Philip Rilke Cuma gecesi Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristoulidis’le telekonferans yöntemiyle iletişime geçerek ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Cumartesi akşamı Güney Kıbrıs’ı 3 saatliğine ziyaret edeceğini bildirdi.

 

Kathimerini, daha birkaç gün önce Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’un ziyaret ettiği Güney Kıbrıs’a şimdi de ABD Dışişleri Bakanı’nın gideceği haberinin birçok soru işareti yarattığına dikkat çekti. Ancak Pompeo’nun geçen Ocak ayında yapmayı planladığı ancak Bağdat’taki ABD büyükelçiliğinin bombalanması nedeniyle iptal ettiği Ukrayna, Beyaz Rusya, Kazakistan ve Özbekistan’ı şu anda ziyaret etmekte olduğunu kaydetti.

 

Pompeo’nun, bölgedeki varlığının bugün Doğu Akdeniz’de cereyan edenlerle ilintili olduğunu ve “perspektiflerini, hedeflerini ve yapmak istediklerini öğrenmek için Kıbrıs’taki liderlerle konuşma fırsatı bulmak istediğini açıkladığına işaret edildi.

 

Haberde ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile temas ederek her halükarda anlaşmazlıkların, denizlerle ilgili anlaşmazlıkların diplomatik ve barışçıl yoldan çözülmesini istediği de kaydedildi ve  şu ifadelere yer verildi:

 

“Görüşme çerçevesinde Amerikan Dışişleri Bakanı’nın, Kıbrıs’ın Beyaz Rusya’ya yaptırımlar konusunda geri adım atmayacağını güvence altına alması bekleniyor. Lefkoşa geçmişte, Beyaz Rusya’ya karşı yaptırımlara rıza göstermek için Türkiye’ye de benzer önlemler alınması gerektiği baskısı yapmıştı.

Görüşme Başkanlık Sarayı’nda yer alacak ve şu ana kadar; Amerikan Dışişleri Bakanı’nın Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı ile zamanı kısıtlı olduğu için görüşmeyeceği düşünülüyor. Siyasi çevrelere göre Washington, beklenen ‘seçimlerde’ kendisine siyasi takviye vermek için Sayın Akıncı ile görüşmek istiyor.

Görüşme gündeminde Doğu Akdeniz’deki Türk meydan okumaları, ABD-Kıbrıs Cumhuriyeti ikili ilişkilerinin güçlendirilmesi ve Kıbrıs sorunu yer alacak. Lefkoşa, Doğu Akdeniz’deki konjonktürü dikkate alarak bu ziyareti önemli addediyor. Başkan (Anastasiadis) ve Dışişleri Bakanı (Hristodulidis) ile görüşmesinin ardından Pompeo, Başkan Anastasiadis’le Başkanlık Sarayı’nda ortak açıklama yapacak.”

 

 

Kaynak: Kathimerini

https://www.kathimerini.com.cy/gr/politiki/diplomatia/pompeo-se-taxidi-astrapi?fbclid=IwAR0sB2GdeGyUkrHDz2hbEMtsKdz1W88gtP0hWhunCXKLG0Xl9HrBiww2A9U

DİĞER YAZILAR

MEDYADA BAU DEGS
MEDYADA BAU DEGS
13 Mayıs 2021

12 MAYIS MEDYA BÜLTENİ YAZILI BASIN YANSIMALARI YENİÇAĞ GAZETESİ KÖŞE YAZARI HÜSEYİN MACİR YUSUF; “KKTC TANINMALIDIR” İSİMLİ YAZISINDA BAU...

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...