Rum Basınından : “RUM SAVUNMA BAKANI, ANA HEDEFİN KIBRIS’TA GARANTİLERİN VE TÜRK ASKERİ VARLIĞININ OLMAYACAĞI BİR ÇÖZÜM OLDUĞUNU AÇIKLADI”

31 Ağustos 2020

SİYASİ PARTİ BAŞKANLARINDAN SİZOPULOS İSE KIBRIS’TAKİ YUNAN ASKERÎ VARLIĞININ PERSONEL VE SİLAH SAYISI AÇISINDAN ARTIRILMASINI İSTEDİ

 

Rum Savunma Bakanı Haralabos Petridis ‘Kıbrıs sorununda arzu edilen çözümü’ getirecek müzakerelerin başlaması için Türkiye’nin ‘iyi niyet ve irade göstermesini’ diledi.

 

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in ana hedefinin, Avrupa müktesebatına, uluslararası hukuk kurallarına uygun, garantilerin ve Türk askeri varlığının olmayacağı bir çözüm olduğuna işaret eden Petridis “kurtuluş ve halkımızın haklarının tesis edilmesi kutsal savaşımızı dayandıracağımız mihenk taşı birlik ve dayanışma olmalıdır” dedi.

 

Haralambos Petridis Türkiye’nin sözde “Rum MEB’indeki”  tavrının gittikçe artarak devam ettiğine işaret ederek Kapalı Maraş’ı açma ‘tehditlerinin’ Kıbrıs sorununun, Anastasiadis’in hedeflediği şekliyle çözümü için ana sorun olacağına inanç belirtti.

 

“KIBRIS’TAKİ YUNAN ASKERÎ VARLIĞI PERSONEL VE SİLAH SAYISI AÇISINDAN ARTIRILMALI”

 

EDEK Başkanı Marinos Sizopulos da Rum ve Yunan hükümetlerinin  “Türkiye aleyhine pratik önlemler alınmasını sağlayacak hareketlerde bulunması gerektiğini” ifade ederek “iki devlet askerî caydırıcılık kabiliyetlerini artırmalı ve Kıbrıs’taki Yunan askerî varlığı da personel ve silah sayısı açısından artırmalıdır” ifadelerini kullandı.

DİĞER YAZILAR

MEDYADA BAU DEGS
MEDYADA BAU DEGS
13 Mayıs 2021

12 MAYIS MEDYA BÜLTENİ YAZILI BASIN YANSIMALARI YENİÇAĞ GAZETESİ KÖŞE YAZARI HÜSEYİN MACİR YUSUF; “KKTC TANINMALIDIR” İSİMLİ YAZISINDA BAU...

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...