Rum Basınından : “Rum Savunma Bakanlığı Kaynakları 4’lü Tatbikatın Başladığını Doğruladı”

26 Ağustos 2020

 

Güney Kıbrıs, Yunanistan, Fransa ve İtalya’nın 26-28 Ağustos’ta Kıbrıs’ın güneyinde icra edeceği açıklanan geniş çaplı tatbikatın başladığı resmen açıklanmadı ancak Rum Savunma Bakanlığı kaynakları tarafından doğrulandı.

 

Fransa, İtalya, Yunanistan ve Kıbrıs’ın ortak askerî tatbikatları bugünden itibaren 28 Ağustos’a kadar Doğu Akdeniz’de ve Kıbrıs’ın güneyindeki deniz bölgesinde gerçekleştiriliyor. Büyük bölümünü hava-deniz egzersizlerinin oluşturacağı tatbikat çerçevesinde arama-kurtarma egzersizleri de yapılacak.

 

Sigmalive’a bir okuyucusu tarafından gönderilen videoda savaş uçaklarının Yerasa köyü üzerinden uçtuğu görülüyor. Aynı şekilde, savaş uçaklarının Skarinu üzerinde de uçtuğu da ifade ediliyor.

 

Sigmalive Savunma Bakanlığı’ndan kaynaklarla irtibata geçti. Kaynağımız söylenenleri ve videonun 26-28 Ağustos’ta icra edilmekte olan ‘EVNOMİA’ kod isimli tatbikatla alakalı olduğunu doğruladı.

 

Aynı kaynaklar, savaş uçaklarının Larnaka ve Baf havaalanı ile başka bölgeler üzerinden de uçtuğunu söyledi.

 

Kıbrıs, Yunanistan, Fransa ve İtalya ‘Evnomia’ kod isimli Dörtlü İnisiyatif çerçevesinde Doğu Akdeniz’de yeni hava deniz tatbikatı yapıyor.

 

Akdeniz ülkesi 4 AB devleti karşılıklı anlayış, diyalog ve işbirliğine dayalı güçlendirilmiş, toplu, donanma varlığı maksadı ile katkıda bulunmak istiyor.

 

Bu çerçevede 4 ülkenin Savunma Bakanlıkları ve Askerî Kurmaylıkları tarafından 4’lü düzeyde ilk faaliyet planlandı. Tatbikat 26-28 Ağustos’ta Kıbrıs’ın güneyindeki geniş alanda ve Kıbrıs MEB’i içerisinde icra edilecek ve geniş çaplı faaliyetler içerecek. Bu faaliyetler arasında icra edilecek ortak donanma egzersizleri ve arama kurtarma tatbikatları , Milli Muhafız Ordusu’nun gerçekleştireceği hava imkânı olan BUK M1-2’nin de iştirak edeceği hava operasyonları da ifade ediliyor.

 

İtalya tatbikata komando sınıfı ‘Durand De La Penne’ D560, Yunanistan ‘S’ sınıfı ‘Kundurotis’ fırkateyni ve bağlı helikopteri dışında 3 adet F-16 Block 52+Advanced savaş uçaklarıyla iştirak ediyor. Yunan savaş uçakları daha önce bildirdiğimiz gibi Andreas Papandreu Hava üssü’ne indi. Bunun dışında tatbikata komuta ve kontrol – C2 hava platformu ‘Erieye EMB-145H AEW&C’nin katılması da muhtemeldir.

 

Fransa tatbikata bilindiği gibi ‘La Fayette’ F710 fırkateyni ve Rafale tipi üç savaş uçağı ile iştirak ediyor.

 

Ülkemiz, Açık Deniz Karakol Gemisi ‘Yoannidis’ P61, bir Sualtı tahrip komandosu takımı ve AW139 tipi arama kurtarma helikopteri ile katılıyor. Dahası, tatbikata Hava Kuvveti Komutanlığı da daha önce ifade ettiğimiz gibi BUK M1-2, TOR M1 hava sistemleri ve büyük olasılıkla ‘Otellos’ sistemiyle iştirak edecek.

 

Tatbikatta, planlayıcıları arasında bulunan Milli Muhafız Ordusu yetkililerinin de esaslı rol oynayacağına vurgu yapılıyor. Milli Muhafız Ordusu son üç  yıldır dost devletlerle benzer tatbikatlar yapıyor, bu nedenle ülkemizin (GKRY) iştirak ettiği tatbikatların kurmaylık alanında çok önemli deneyim edindiler.

 

Aşağıda ekli linklerde hem katılan silah sistemlerinin fotoğrafları,  hem de bugün Girit’in güneyinde icra edilmekte olan tatbikatta kaydedilen video yer almaktadır

 

https://www.sigmalive.com/news/kypriako/658063/maxitika-petaksan-pano-apo-perioxes-tis-kyprou-vinteo

 

https://www.sigmalive.com/news/local/658058/askisi-evnomia-deite-tis-dynameis-pou-tha-anaptyksoun-oi-4-xores-foto-amp-vid?utm_source=webpush&utm_medium=link&utm_campaign=BrowserNotif

 

Kaynak: Sigmalive

DİĞER YAZILAR

SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
25 Haziran 2021

24 HAZİRAN TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA...

TÜM BOYUTLARIYLA NİL NEHRİ
TÜM BOYUTLARIYLA NİL NEHRİ
23 Haziran 2021

Nil Nehri hem tarihsel hem de güncel anlamda dünyanın en stratejik ve politik akarsularından birisidir. Nil Havzası özelinde gelişen...

SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
23 Haziran 2021

22 HAZİRAN TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA...