Rum Basınından: Sigma Live- Rusya’nın Atina Büyükelçisi Yazılı Açıklama Yayımlayarak Rusya’nın Histeriyi Tırmandırmalarından Duyduğu Rahatsızlığı Dile Getirdi

RUSYA’DAN RUM-YUNAN MEDYASINA SERT TEPKİ

Rusya, Atina Büyükelçiliği aracılığıyla, Rus donanmasının Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin yayınladığı Navtex ile tatbikat icra edecek olması nedeniyle bazı çevrelerce histeri tırmandırılmasından duyduğu rahatsızlığı ifade etti.
Rusya Federasyonu’nun Atina’daki Büyükelçiliği tarafından yayınlanan “Maalesef, Rus Deniz Kuvvetleri’nin Doğu Akdeniz’deki tatbikatları ile ilgili histerinin daha da tırmandırıldığını tespit ediyoruz” denilen yazılı açıklamada şunlar ifade edildi:

 

“Uluslararası sularda deniz tatbikatları için Navtex yayınlama prosedürlerinin algılanamadığını gösteren iddialar devam ediyor. Deniz tatbikatları için Dünya Seyir Uyarı Dairesi (WWNWS) bilgilendirilir. Rusya da Doğu Akdeniz’de icra edeceği tatbikat için bunu yaptı. Bunun aksi spekülasyonlar kabul edilemez ve üreticilerinin kurnazlığını ifşa eder.

 

Bir kısım medyanın da Rus tarafının dünkü Türkiye’ye arka çıktığı haberlerine dair şikâyetini susturma çabası da hoş olmayan izlenim yaratıyor. İftira nitelikli ‘bilgileri’ yayınlayan bir kısım Yunan medyasını etik kurallara uymak zorunda oldukları için derhal bu tekzibi yayınlamaya davet ediyoruz.”

 

Rum medyası bugünkü haberlerinde Rusya’nın Güney Kıbrıs değil Türkiye tarafından yayınlanan Navtex ile tatbikat icra edecek olmasını “Moskova Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tasarruf hakkını tanımıyor” şeklinde nitelemiş ve bu durumu, ABD’nin Güney Kıbrıs’a uyguladığı silah ambargosunu kısmi ve süreli kaldırarak Rus savaş gemilerinin ikmal için limanlarına yanaşmasına izin vermemesi şartını hatırlatmasına “misilleme” olarak yorumladı.

 

Kaynak : https://www.sigmalive.com/news/international/661715/entoni-antidrasi-rosias-meso-presveias-stin-athina-gia-askiseis-anmesogeiou