Rum Basınından: Sigmalive- “Drivas: Türkiye Bize İster Kastellorizo’yu (Meis) Alırım İster Kıbrıs’ı Diyor”

17 Eylül 2020

 

Güney Kıbrıs’ta yayın yapan Sigma TV’nin “Proto Selido” (Birinci Sayfa) isimli programına konuk olan Yunan Stratejik Araştırmalar Enstitüsü profesörü Aleksandros Drivas Doğu Akdeniz’de gelişenleri değerlendirirken “aslında Türkiye bize ister Kastellorizo’yu (Meis) alacağım ister Kıbrıs’ı diyor” değerlendirmesinde bulundu.

 

Drivas direksiyonunda, AB dönem başkanı Almanya’nın oluğu Avrupa inisiyatifinin başarısız olduğunu, Doğu Akdeniz’de hâkim olan duruma ABD’den etkin bir müdahale geldiğini söyledi.

 

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun söyledikleri (Oruç Reis’in çekilmesi taviz değil, bakım için Antalya Limanı’na döndü) ile “yeni bir sırrı açıklamış olmadığını” söyleyen Drivas “Fransa, Avusturya ve Belçika dışındaki Avrupalı ortaklarımızın Türkiye’ye karşı bir pozisyon almaya o kadar sıcak olmadığını anladık. Avrupalı ortaklarımız kendi meseleleri için de Erdoğan’ın elindeki silahları alabilirlerdi. bu da Türkiye’nin aynı taktiği uygulaması sonucunu gündeme getirdi. Türkiye’nin Oruç Reis’i Yunan kıta sahanlığından çekmesi, 24-25 Eylül’de yaptırımdan kaçmak için bir taktikti” dedi.

 

ABD Dışişleri Mike Pompeo’nun ani ziyaretini değerlendirirken “ABD, Rusya’nın arabuluculuk olanağı bulduğunu gördüğü için endişelendi. Amerikalılar, var olan stratejik projelerini değiştireceği için kısmen çekildikleri Doğu Akdeniz’den tamamen çekilemeyeceklerini biliyor. Orta Doğu ve Doğu Akdeniz, ana hedefleri olan Asya ile ilgilenmeleri için birer köprübaşıdır” değerlendirmesinde bulundu.

 

Güney Kıbrıs’ın bu olguyu (Lavrov ve Pompeo’nun ziyaretleri) çok iyi yönettiğine inandığını belirten Aleksandros Drivas “Kıbrıs bu şekilde davranan Türkiye ile kavga edebilecek bir devlet değil. Çıkarlarını savunmak için gereğini yapıyor. Amerikalılar da Avrupalılar da kendilerine güvenilmediği, Yunanistan’ın ve Kıbrıs’ın Fransa ile İsrail ile ittifak kurmak için bir güdüsü olduğu mesajını aldılar. Yunanistan ve Kıbrıs Fransa ve İsrail ile ittifak kurmakla, NATO’ya ve Avrupa Birliği’ne, diyalog için platform olarak güvenmedikleri mesajını verdi ” dedi, sözlerine şunları ekledi:

 

“Avrupa Birliği mülteci krizinin anahtarını eline verdiği için Türkiye şimdi bununla şantaj yapıyor. Güvenlik konularında olağanüstü hal durumlarını yönetmeyi ve üye ülkeler ile dayanışmayı öğrenemedi.

 

Michel’in önerisinin ne olduğunu ve tam olarak ne hedeflediğini iyi görmemiz gerekir. Yani, Türkiye Kıbrıs devleti olduğunu kabul etse bile -çünkü Kıbrıs diye bir devletin varlığını tanımıyor- Türkiye’nin nihai taleplerini görelim. Barbaros ve Yavuz Kıbrıs MEB’inde bulunuyor. Türkiye esasen bize, ben ister Kastellorizo’yu alırım ister Kıbrıs’ı diyor. Türkiye’nin yaptığı budur. Bize söylem düzeyinde savaş ilan ederken Türkiye’yle görüşemeyiz. Diyalog başlayabilmesi için meydan okuma faaliyetlerinin durması gerek. Yunanistan için Türkiye’yi engellemekten başka çözüm yoktur, ilk düşen olamaz”

 

 

Kaynak: Sigma

 

https://www.sigmalive.com/news/greece/666486/drivas-i-tourkia-mas-leei-oti-eite-tha-paro-to-kastelorizo-eite-tin-kypro?fbclid=IwAR2OsjNUyivYLqkY16GpuRJ0P7HsG5VmiftZ5dB30Sc7oxNV1jmo0bKSoPU

DİĞER YAZILAR

SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
25 Haziran 2021

24 HAZİRAN TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA...

TÜM BOYUTLARIYLA NİL NEHRİ
TÜM BOYUTLARIYLA NİL NEHRİ
23 Haziran 2021

Nil Nehri hem tarihsel hem de güncel anlamda dünyanın en stratejik ve politik akarsularından birisidir. Nil Havzası özelinde gelişen...

SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
23 Haziran 2021

22 HAZİRAN TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA...