Rum Basınından: SERGEİ LAVROV: “HER İKİ TARAF DA İSTERSE YARDIMCI OLMAYA HAZIRIZ”

7 Eylül 2020

 

LAVROV RUM MEDYASINA, RUSYA’NIN TÜRKİYE İLE GÜNEY KIBRIS RUM YÖNETİMİ ARASINDA İYİ KOMŞULUK İLİŞKİSİ KURULMASINA KATKIDA BULUNMAK İSTEDİĞİNİ İFADE ETTİ.

 

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Moskova’nın Türkiye ile Güney Kıbrıs arasına “iyi komşuluk ilişkileri oluşmasına katkı yapmaya hazır olduğunu”  söyledi.

 

Güney Kıbrıs’a bugün gerçekleştireceği ziyaret öncesinde Rum medyasına söyleşi veren Lavrov “her iki taraf da isterse, Moskova, krizin düşürülmesine yardımcı olmak niyetindedir” dedi.

 

Lavrov Doğu Akdeniz’deki gerilimden endişe duyduğunu belirterek “çatışma dinamiğini artırabilecek her tür eylemi kabul edilmez buluyoruz. Anlaşmazlıkların müzakere masasında halledilmesi daha iyi” dedi.

 

Söyleşide Kapalı Maraş’ın KKTC idaresi altında yerleşime açılması konusunda da soruya muhatap olan Lavrov  “bu konu BM güvenlik Konseyi kararları, öncelikle de 550 (1984) ve 789 (1992) sayılı kararlar temelinde çözülmelidir” diyerek Rusya’nın değişmez tutumunu yineledi.

 

Sergei Lavrov Türkiye-Rusya ilişkilerine değinirken ise “Türk-Rus işbirliğinin derinleşmesi ve bölgesel konularda Ankara ile karşılıklı faaliyetlerde bulunma gereği Lefkoşa ile diyaloğumuzu hiçbir şekilde engellemez, engellemeyecek” dedi.

 

Gaz Hidratlar konusunda BAU Mühendislik Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü tarafından hazırlanan bilgi notunun referanslarla birlikte güncellenen versiyonu aşağıdaki linkte sunulmuştur.

 

 

Kaynak: Philenews

https://www.philenews.com/eidiseis/politiki/article/1012517/labrof-ston-f-i-moscha-dilonei-paroysa134

DİĞER YAZILAR

MEDYADA BAU DEGS
MEDYADA BAU DEGS
13 Mayıs 2021

12 MAYIS MEDYA BÜLTENİ YAZILI BASIN YANSIMALARI YENİÇAĞ GAZETESİ KÖŞE YAZARI HÜSEYİN MACİR YUSUF; “KKTC TANINMALIDIR” İSİMLİ YAZISINDA BAU...

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...