Rum Basınından: SERGEİ LAVROV: “HER İKİ TARAF DA İSTERSE YARDIMCI OLMAYA HAZIRIZ”

 

LAVROV RUM MEDYASINA, RUSYA’NIN TÜRKİYE İLE GÜNEY KIBRIS RUM YÖNETİMİ ARASINDA İYİ KOMŞULUK İLİŞKİSİ KURULMASINA KATKIDA BULUNMAK İSTEDİĞİNİ İFADE ETTİ.

 

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Moskova’nın Türkiye ile Güney Kıbrıs arasına “iyi komşuluk ilişkileri oluşmasına katkı yapmaya hazır olduğunu”  söyledi.

 

Güney Kıbrıs’a bugün gerçekleştireceği ziyaret öncesinde Rum medyasına söyleşi veren Lavrov “her iki taraf da isterse, Moskova, krizin düşürülmesine yardımcı olmak niyetindedir” dedi.

 

Lavrov Doğu Akdeniz’deki gerilimden endişe duyduğunu belirterek “çatışma dinamiğini artırabilecek her tür eylemi kabul edilmez buluyoruz. Anlaşmazlıkların müzakere masasında halledilmesi daha iyi” dedi.

 

Söyleşide Kapalı Maraş’ın KKTC idaresi altında yerleşime açılması konusunda da soruya muhatap olan Lavrov  “bu konu BM güvenlik Konseyi kararları, öncelikle de 550 (1984) ve 789 (1992) sayılı kararlar temelinde çözülmelidir” diyerek Rusya’nın değişmez tutumunu yineledi.

 

Sergei Lavrov Türkiye-Rusya ilişkilerine değinirken ise “Türk-Rus işbirliğinin derinleşmesi ve bölgesel konularda Ankara ile karşılıklı faaliyetlerde bulunma gereği Lefkoşa ile diyaloğumuzu hiçbir şekilde engellemez, engellemeyecek” dedi.

 

Gaz Hidratlar konusunda BAU Mühendislik Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü tarafından hazırlanan bilgi notunun referanslarla birlikte güncellenen versiyonu aşağıdaki linkte sunulmuştur.

 

 

Kaynak: Philenews

https://www.philenews.com/eidiseis/politiki/article/1012517/labrof-ston-f-i-moscha-dilonei-paroysa134