Rum ve Yunan İkilisinin Psikolojik Harp Taktiklerinden Bir Örnek Daha…

28 Ağustos 2020

 

YUNANİSTAN GÜNEY KIBRIS’A 6 SAVAŞ UÇAĞI DAHA GÖNDERDİ, TÜRK UÇAKLARI “TACİZ ETTİ, İT DALAŞI” YAŞANDI İDDİASI

 

Yunanistan’ın, Ada’nın güney deniz bölgesinde devam etmekte olan “Eunomia” kod isimli tatbikata katılmak üzere Güney Kıbrıs’a gönderdiği F-16 tipi 6 savaş uçağının Türk savaş uçakları tarafından “taciz edildiği” ve aralarında “it dalaşı” yaşandığı iddia edildi.

 

 

Girit’in Suda Üssü’nden havalanan 6 adet F-16’nın intikalini Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros’un, Hava Kuvvetleri Komutanı Yorgos Bliumi ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Stilianos Petrakis eşliğinde Ulusal Harekât Merkezi’nden bizzat koordine ettiği bildirildi.

 

 

Fileleftheros “Sürpriz Hareket” başlığıyla aktardığı haberinde Güney Kıbrıs, Yunanistan, Fransa ve İtalya’nın Ada’nın güneyinde icra etmekte olduğu “Eunomia” kod isimli ortak tatbikata katılmak üzere daha önce Baf’taki “Andreas Papandreu Hava Üssü”nde konuşlanmış 2 Yunan F-16’sı bulunduğunu hatırlattı.

 

 

Habere göre Yunan TV kanalı ERT, üst düzey askerî kaynakların “Kıbrıs’ta neredeyse 10 savaş uçağının bulunması ve Fransız savaş uçakları ile egzersiz yapmaları tarihi bir an” değerlendirmesinde bulundu. “6 savaş uçağının intikal sırasında Türk hava savunma sistemini atlatmayı başardığı” öne sürüldü ve bunun Atina’da, “Yunan Hava Kuvvetleri’nin her an Kıbrıs’ta olabileceğinin göstergesi” olarak yorumlandığı kaydedildi.

 

 

6 Yunan uçağının, Suda’daki üslerine dönüşü sırasında Türk savaş uçağının tacizine uğradığı da savunulan haberde çarşamba günü Türk ve Yunan savaş uçakları arasında 14 “it dalaşı” gerçekleştiği ileri sürüldü.

 

 

Haberde, Kıbrıs adasının güney deniz bölgesinde icra edilmekte olan “Eunomia” kod isimli 4’lü ortak tatbikatın, katılımcı ülkelerin deniz üstü ve deniz altı imkânları ve savaş uçaklarının katılımıyla dün de devam ettiği kaydedildi.

 

 

Gazete, “Andreas Papandreu Hava Üssü’nü üs olarak kullanan Yunan ve Fransız savaş uçakları kalkış, gerek karadaki gerek denizdeki temsili hedeflere saldırı gerçekleştirdi. Savunma Bakanlığı cuma günü (bugün) tamamlanacak tatbikatın dört ülkenin Doğu Akdeniz’deki güçlendirilmiş varlığına damgasını vuracak” ifadelerine de yer verdi.

DİĞER YAZILAR

SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
12 Haziran 2021

11 HAZİRAN TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA...

Akdeniz’de Ulusal ve Küresel Stratejiler Sempozyumu
Akdeniz’de Ulusal ve Küresel Stratejiler Sempozyumu
11 Haziran 2021

İstanbul Üniversitesi ile birlikte 12-13 Haziran 2021’de düzenlediğimiz “Akdeniz’de Ulusal ve Küresel Stratejiler” Sempozyumuna aşağıdaki seçkin akademisyenlerimiz tebliğlerde bulunacaktır....

SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
11 Haziran 2021

10 HAZİRAN TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA...