Rum Basınından : Yönetimi Lübnan’a Yardım için Andreas Papandreu Hava Üssünü UNIFIL ve Uluslararası Toplumun Kullanımına Sundu

13 Ağustos 2020

RUM YÖNETİMİ LÜBNAN’A YARDIM İÇİN LİMAN VE HAVALİMANLARI YANI SIRA “ANDREAS PAPANDREU” HAVA ÜSSÜNÜ DE UNIFIL VE ULUSLARARASI TOPLUMUN KULLANIMINA SUNUYOR

 

Lefkoşa, 10 Ağustos 2020 : Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, geçtiğimiz hafta Beyrut’ta yaşanan trajik patlamanın ardından, Lübnan’a yardım ve destek sağlanması için dün Fransa ve Birleşmiş Milletlerin (BM) inisiyatifiyle telekonferans yöntemiyle düzenlenen uluslararası toplantıya katıldığı haber verildi.

 

Alithia gazetesi “Kıbrıs 5 Milyon Euro Tahsis Edecek” başlıklı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Lübnan’a yardım sağlanması için, Rum Yönetimi’nin limanları ve havalimanları yanı sıra Baf’ta bulunan “Andreas Papandreu Hava Üssünü” de UNIFIL ile uluslararası toplumun kullanımına sunduğunu haber verdi.

 

Anastasiadis’in, Lübnan’ın patlamanın ardından ortaya çıkan ihtiyaçları için, Rum Yönetiminin 5 milyon Euro tahsis edeceğini açıkladığı da belirtildi.

 

Habere göre Rum Hükümeti Sözcüsü Kiriakos Kusios ise yaptığı yazılı açıklamada, Anastasiadis’in telekonferans esnasında, Rum Yönetiminin Lübnan halkıyla dayanışma içinde olduğunu, aynı zamanda patlamada hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara ise bir an önce iyileşmeleri dileğinde bulunduğunu iletti.

Anastasiadis’in, Lübnan’a gerekli yardımın sağlanması için, uluslararası toplumun hızlı ve kararlı bir şekilde hareket etmesi gerektiğini söylediği de iletildi.

 

Konuşmasında Rum kesiminin Lübnan’la daima kardeşçe ilişkilere sahip olduğunu ve 1976 ile 2006 yılındaki iç savaşlar esnasında binlerce Lübnanlıya güvenli bir sığınak olduğunu ifade eden Anastasiadis, Rum kesiminin şimdi de Lübnan halkının rahat bir nefes almasına ilişkin uluslararası çabalara aktif bir şekilde katkıda bulunmaya hazır olduğunu dile getirdi.

 

Rum hükümetinin bu amaçla 5 milyon Euro’luk bir ekonomik yardımda bulunacağını dile getiren Anastasiadis, gerekli olduğu addedilen insani ve her türlü yardım için, Rum Yönetiminin limanları ve havalimanları yanı sıra Baf’taki “Andreas Papandreu” hava üssünü de UNIFIL, BM ve genel olarak uluslararası toplumun kullanımına sunmaya hazır olduklarını dile getirdi.

 

Rum kesiminin hali hazırda Lübnan’a kurtarma ekiplerini gönderdiğini de dile getiren Anastasiadis, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn tarafından talep edilen her türlü ekstra yardımda bulunmaya hazır olduklarını da açıkladı.

 

Beyrut’a 5 tondan fazla malzeme yardımı gönderildiğini öte yandan içerisinde tıbbi malzeme, jeneratör, kıyafet ve uzun ömürlü gıda bulunan 40 tonluk diğer yardımın da yarın gönderileceğini belirten Anastasiadis, bu yardımın önümüzdeki haftalarda da gönderilmeye devam edeceğini söyledi.

 

Anastasiadis konuşmasının sonunda, ülkenin bu büyük krizi atlatması için, uluslararası toplumun Lübnan’la dayanışma içerisinde olacağı ve Lübnan’a gerekli yardımda bulunacağı konusunda emin olduğunu da sözlerine ekledi.

 

YARDIM EKİPLERİNİN GERİ DÖNMESİ BEKLENİYOR

 

Öte yandan gazete, başka bir haberinde, Lübnan makamlarının patlamadan sağ kalanların bulunmasına ilişkin araştırmaları durdurma kararı aldığını, bu yüzden geçtiğimiz Çarşamba günü arama kurtarma çalışmalarına katılmak için Beyrut’a giden Rum tarafına ait yardım ekiplerinin bugün Güney Kıbrıs’a dönmelerinin beklendiğini yazdı.

 

Haberde Rum tarafındaki “Kıbrıs Gönüllü Doktorlar” misyonuna bağlı 3 doktorun, insani ve tıbbi yardımda bulunmak için Beyrut’a gittikleri de belirtildi.

 

Lübnan’a yardım konulu haberler Haravgi’de “Lübnan’a Yardım İçin Havalimanları ve Limanlardan Kolaylıklar- Başkan Anastasiadis Ülkenin İhtiyaçları İçin 5 Milyon Euro Yardım Açıkladı”, Fileleftheros’ta “Uluslararası Toplum Lübnan’ın Yanında- Kıbrıs Para Yardımında Bulundu Aynı Zamanda Liman ve Havalimanlarını Kullanıma Sundu”, Politis’te ise “Kargaşanın Ortasında Lübnan’a Can Kurtaran Simidi- Kıbrıs da Var” başlıklarıyla yer aldı.

DİĞER YAZILAR

SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
25 Haziran 2021

24 HAZİRAN TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA...

TÜM BOYUTLARIYLA NİL NEHRİ
TÜM BOYUTLARIYLA NİL NEHRİ
23 Haziran 2021

Nil Nehri hem tarihsel hem de güncel anlamda dünyanın en stratejik ve politik akarsularından birisidir. Nil Havzası özelinde gelişen...

SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
23 Haziran 2021

22 HAZİRAN TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA...