Rus Basınından: “Lavrov, Rusya Federasyonu’nun Kıbrıs ile Türkiye arasında iyi komşuluğu teşvik etmeye hazır olduğunu açıkladı.”

9 Eylül 2020

 

“Kıbrıs Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında iyi komşuluk inşa edilmesine yardımcı olmaya hazırız, fakat elbette, her iki taraf da bizim bunu sormamızla ilgilenirse” dedi Rus bakan Lavrov.

 

Rusya Dışişleri Bakanı ayrıca, “Rusya-Türkiye işbirliğinin derinleşmesinin, bölgesel konularda Ankara ile hiçbir şekilde etkileşimde bulunma ihtiyacının ve Moskova’nın Lefkoşa ile diyaloğunu etkilemeyeceği” konusunda güvence verdi.

 

 

Lavrov Moskova’nın Doğu Akdeniz’deki düzenli krizlerle ilgili endişelerine de işaret etti. Bakan, çelişkileri müzakere masasında çözmenin, “onları halka açık retorik yarışmalarıyla daha da kötüleştirmenin” daha iyi olduğuna inandığını ifade etti.

 

Rusya Dışişleri Bakanlığı başkanı; “Çatışma potansiyelinin daha da büyümesi ile dolu eylemlerin kabul edilemez olduğunu düşünüyoruz. Bölge devletlerinin liderliğini siyasi olarak öngörülü olmaya, anlaşmazlıkları yalnızca barışçıl yollarla hukuki alanda çözmeye çağırdık” dedi.

 

REGNUM’un bildirdiği gibi, Kıbrıs ile Türkiye arasındaki ilişkiler, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, hükümetinin Kıbrıs sahanlığındaki jeolojik keşiflerden ödün vermek niyetinde olmadığını Ağustos ayında doğrulamasının ardından kötüleşti.
Devlet başkanına göre Türkiye, Doğu Akdeniz’in Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır’ın hak iddia ettiği tartışmalı bölgelerinde haklarını aramaya ve jeolojik araştırmalara devam etmeye kararlı.

 

 

Kaynak:

https://regnum.ru/news/polit/3055619.html

 

DİĞER YAZILAR

SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
25 Haziran 2021

24 HAZİRAN TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA...

TÜM BOYUTLARIYLA NİL NEHRİ
TÜM BOYUTLARIYLA NİL NEHRİ
23 Haziran 2021

Nil Nehri hem tarihsel hem de güncel anlamda dünyanın en stratejik ve politik akarsularından birisidir. Nil Havzası özelinde gelişen...

SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
23 Haziran 2021

22 HAZİRAN TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA...