Ryan Browne’ın 30 Eylül 2020 günü CNN’de yayınlanan haberinde yer alan ABD Savunma Bakanı Esper’in Tunus ziyaretinin kısa özeti:

2 Ekim 2020

ABD Savunma Bakanı, Afrika’yı ilk defa Rusya ve Çin’i ötelemek için ziyaret etti.

Ryan Browne’ın 30 Eylül 2020 günü CNN’de yayınlanan haberinde yer alan;
Malta(CNN)-  ABD Savunma Bakanı Mike Esper ilk Afrika ziyaretini Çarşamba günü gerçekleştirdi. Ziyaretin amacının Rusya ve Çin’in bölgedeki etkisini ötelemek olduğu ifade edildi.
Esper Tunus’a, aralarında ülkenin başkanı olan Kais Saied olmak üzere yüksek mevkili yetkililer ile görüşmek için geldi. Kuzey Afrika Kampanyasında düşmüş askerleri onurlandırmak adına ABD’nin İkinci Dünya Savaşı şehitliğine giderek orada bir konuşma yaptı.
Esper’in ziyareti, kendisi ABD’den ayrılana kadar açıklanmamıştı.
Savunma Bakanı Esper ‘’ Tunus’un deniz limanlarını ve kara sınırlarını korumak, terörizme mani olmak ve otokratik rejimlerin yıpratıcı gayretlerinin ülkenizden uzak tutmak için Tunus ile olan bu ilişkilerimizi genişletmeyi büyük bir arzu ile bekliyoruz. ‘’ dedi.
ABD Tunus’un, Libya iç savaşı nedeni ile sıkıntılı durumda olan Libya sınırını korumak adına Tunus’a yardım etmiştir ve Tunus’un 2011’den beri yüksek profilli saldırılarına maruz kaldığı terörist grupları ile olan mücadelesini desteklemek adına yakın zamanda 40 Amerikalı askeri danışmanı ülkeye, Ordunun Güvenlik Gücü Askeri Birliği kapsamında sevk etmiştir.
ABD aynı zamanda şuanTunus’un en büyük askeri silah tedarikçisi durumunda. Uluslararası Politikalar Merkezi’ne göre 2015 ile 2019 yılları arasında ülkenin neredeyse silah tedariğinin %50’sini karşılamıştır. Ayrıca Şubat ayında Trump yönetimi AT-6C Wolverine hafif taaruz hava aracının Tunus’a satılmasına onay vermişti. Bu silah paketinin yaklaşık olarak 325.8 milyon dolar tuttuğu bilinmektedir.
Savunma yetkililerine göre Kuzey Afrika’da Esper Rusya ve Çin’in aktivitelerini ötelemeyi amaçlıyor.
Esper ekledi ve ’’Bugün, stratejik rakiplerimiz Çin ve Rusya, komşularına göz dağı vererek onları zorluyor ve kendi otoriter etkilerini dünya çapında genişletmeyi çaba sarf ediyorlar, bu çabalarına bu kıta da dahil’’ dedi.
ABD Çin’i yağmacı borçlar vererek bölgedeki etkisini arttırmayı hedeflemek ile suçluyor. ABD ordusu ise Moskova’yı Rus paralı askerleri ve savaş jetlerini LNA’nın  kendi kendini ilan eden savaşçı Libyalı Gen. Halife Hafter’i güçlendirmeye çabalamakla itham ediyor.
Esper ‘’ Pekin ve Moskova’nın habis, zorlayıcı ve talancı davranışları ile bölgedeki Afrikalı kurumları baltalıyıcı, ulusal egemenliklerini yıpratıcı, istikrarsızlık oluşturan ve doğal kaynakları sömüren çabalarına beraber karşı durmaya devam edeceğiz.’’ dedi.
Esper ayrıca Salı günü bir ada cumhuriyeti olan Malta’ya da bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Esper’in ziyareti  Başkan Nixon’un Savunma Bakanı Mel Laird’in Malta’nın Birleşik Krallık’tan bağımsızlığından 6 yıl sonra 1970’teki Malta ziyaretinin ardından bir ABD Savunma Bakanının gerçekleştirdiği ilk ziyarettir.
Yüksek bir savunma yetkilisi CNN’e Esper’in Maltalı yetkililer ile deniz güvenliği hususunda konuşmayı planladığını söylemişti. Deniz güvenliği, Malta’nın Avrupa ve Kuzey Afrika’yı bağlayan gemicilik ve kaçakçılık rotalarına olan coğrafi yakınlığı nedeni ile ülke için büyük öneme sahip bir sorundur.
Kaynak: CNN

https://edition.cnn.com/2020/09/30/politics/esper-africa-trip/index.html

DİĞER YAZILAR

MEDYADA BAU DEGS
MEDYADA BAU DEGS
13 Mayıs 2021

12 MAYIS MEDYA BÜLTENİ YAZILI BASIN YANSIMALARI YENİÇAĞ GAZETESİ KÖŞE YAZARI HÜSEYİN MACİR YUSUF; “KKTC TANINMALIDIR” İSİMLİ YAZISINDA BAU...

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...