SARKİSYAN’IN HAFTALIK KATHİMERİNİ’YE VERDİĞİ RÖPORTAJ

“ULUSAL GÜVENLİĞİMİZE TEHDİTLER AYNI KAYNAKTAN GELİYOR”
Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan Ermenistan, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın “ulusal güvenliklerine yönelik tehditlerin aynı kaynaktan geldiğini” öne sürerek stratejik işbirliğine gidebileceklerini söyledi.
Haftalık Kathimerini Sarkisyan ile Dağlık Karabağ’da 6 haftadır devam eden çatışmalar üzerine yaptığı özel söyleşiyi yayımladı. Dağlık Karabağ’da yaşayan “soydaşlarına karşı bir etnik temizlik planı bulunduğunu” iddia eden Sarkisyan “halkım 105 yıl sonra ikinci bir soykırıma müsamaha göstermeyecek” dedi. 

“Kafkasların yeni bir Suriye olabileceğini” öne sürerek bunda, “uluslararası toplumun da sorumluluğu bulunduğu” görüşünü ortaya koyan Sarkisyan “Bakü’nün Ankara’nın desteğiyle yaptığı saldırı, bazı güçlerin, tartışmalı cebin Azerbaycan devletinde kalması ile Ermenilere otonomi verileceği yanılgısının ölümcül darbesi idi” ifadelerini kullandı.

Türkiye’yi, “Suriye ve Libya’dan bölgeye paralı asker taşımakla” itham eden Armen Sarkisyan “Yunanistan ve Yunanların aklımızda ve kalbimizde ayrı bir yeri vardır.  Bizi bağlayan bağlar dostluğa, benzer zihniyete, ortak kadere dayanır” dedi ve özetle şunları ekledi:

“Ermenistan ve Yunanistan koordineli bölgesel varlık göstererek ortak bir jeopolitik vizyondan faydalanabilir. Örneğin, Yunanistan-Ermenistan-Kıbrıs üçlü ortaklık ilişkisi kurulabilir.  Keza ulusal güvenliğimize tehditler aynı yerden geliyor. Yunanistan,  sahip olduğu güçlü pozisyon ile Avrupa kurumlarını ve NATO’yu tahrikkar ve güvenilmez Türkiye’ye karşı Ermenistan’ı desteklemeye ikna edebilir veya ihtiyaç durumunda Ermenistan hesabına konuşabilir. Siyasi ağırlıklarımızı koordine edebilir ve Türkiye’ye ve Azerbaycan’a hesap sormaları için Batılı müttefiklerimizle işbirliği yapabiliriz.”
Kaynak: Kathimerini