SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS

7 Haziran 2021

6 HAZİRAN TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA BÜLTENİ

 

YAZILI BASIN YANSIMALARI

MÜSTAFİ TÜMAMİRAL CİHAT YAYCI,  MİLLİ GAZETE’DEN GÖKÇEN GÖKSAL’IN GÜNDEME DAİR SORULARINI CEVAPLADI

https://www.milligazete.com.tr/amp/haber/7264287/guvenligimizi-sadece-natoya-dayamak-dogru-olmadigi-gibi-yeterli-degil

 

“NATO zirvesinden Türkiye lehine olumlu bir sonuç çıkacağını beklemek bence reel politika açısından pek muhtemel değildir. Ancak elbette diplomasi, görüşmeler, ilişkiler ve işbirliği arzu edilen hususlardır.”

“İcra edilen Denizkurdu Tatbikatı, Türk Deniz Kuvvetleri’nin ve müşterek harekât icra ettiği diğer kuvvetlerin yani, tüm Türk Silahlı Kuvvetleri’nin muharebeye en üst seviyede hazır olduğunu bir kez daha göstermiştir. İcra edilen bu tatbikatla dosta güven, düşmana korku bir kez daha salınmıştır. Gerek planlama ve gerekse icra safhalarındaki başarı Türk Deniz Kuvvetleri’nin köklü tecrübesinin ve bilgi birikiminin bir tezahürü olmuştur. Bu tatbikat esnasında özellikle insansız deniz araçlarının kullanımı önemli bir atılımdır. Bu kadar fazla sayıda gemi, deniz hava araçları, personel ve diğer unsurların faal olarak katılımını başarabilecek dünyada sayılı devlet vardır. Bunu dostlarımız gururla, hasımlarımız ise endişe ile gördüler. Bu bir meydan okuma değil, bu bir malumun ilamıdır. Türk Deniz Kuvvetleri, Türkiye’nin hak ve menfaatlerini korumak için üzerine düşeni her zaman olduğu gibi bugün de ziyadesiyle yapabilecek kapasite ve kabiliyete sahiptir.”

 

İNTERNET BASIN YANSIMALARI

DOĞU AKDENİZ’DE EZBERLERİ BOZAN LİBYA ANLAŞMASI’NIN ARDINDAN MÜSTAFİ TÜMAMİRAL DOÇ. DR. CİHAT YAYCI’DAN FİLİSTİN MODELİ GELDİ. YAYCI, TÜRKİYE DEVLETİ VE FİLİSTİN DEVLETİ ARASINDA İMZALANMASI İSTENEN MUTABAKATIN AYRINTILARINI İLK KEZ AÇIKLADI.

https://korfezhaberi.com/2021/06/07/turkiye-filistine-denizden-komsu-oluyor/

Ben İsrail’deki gazeteye de aynı şeyi söyledim: “Sakın ola ki; ‘Türkiye, İsrail’e muhtaç’, ‘İsrail anlaşma yaparsa Türkiye deniz alanı kazanır’… diye düşünmeyin!” Öyle bir şey yok. Türkiye Münhasır Ekonomik Bölgesini (MEB) ilan eder, isteyen gelir bizim sınırımıza yaklaşır ve kendisi deniz alanı kazanır, isterse de “Ben istemiyorum bunu; Rumlara veriyorum” der. O da kendi bilecekleri iş!

“Ben istemiyorum, bunlar İsraillilerin olmasın, Mısırlıların olmasın, Rumların olsun” diyorlarsa, e olsun onların; bize ne. Biz Münhasır Ekonomik Bölgeyi ilan ederiz, onun ardından konjonktür uygun olduğunda anlaşmayı imzalarız.

“Bakış açımızın şu şekilde olması lazım; ‘Türkiye’ye ve komşumuza faydası olacak çözüm ne?’ Biz gerginlikten yana değiliz Batıya bir Türk kalkanı çeken Türkiye, şimdi de Doğuya bir Türk kalkanı çekerse Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile Yunanistan’ın oyunu bozulacak.

İşte bu yüzden Türkiye’de Filistin ile anlaşma yapılmasına itiraz edecek olanlar, bu işi yokuşa sürecek olanlar arkalarında AB, Yunan ve Rum lobisi olanlardır. Çünkü başka kimse zarar görmeyecek, kaybeden sadece onlar Zaten bunun açık göstergesi bahsettiğim üzere Yunan Dışişleri Bakanının apar topar Filistin’e gitmesidir.

Diğer taraftan Yunan, Rum lobisi ve arkasındaki AB Lobisi maalesef siyasette, akademide ve bürokraside çok güçlüdür. Çok stratejik davranmalı ve dikkatli olmalıyız. Siyaseten bu gruplara be kadar yaklaşırsak yaklaşalım, büyümemizi asla istemezler, fırsat buldukları anda arkamızdan vururlar. Bunun için milli menfaatlerin öne çıktığı, milli bir duruş şarttır!”

“Biz milli meselelerde hakim rolüne bürünmemeliyiz, milli menfaatlerimizi savunan avukat olmalıyız. Bizde iki grup insan çıkar ve genelde birinci grup ağır basar. Nasıl olmaz, bunun önünde ne gibi engeller olur diye olaylara hep olumsuz yönden bakarlar. Bu yüzden diplomaside bir türlü kalıplaşmış yapı ile proaktif adım atamazdık. Ta ki Libya Anlaşmasına kadar!

Filistin ile karşılıklı kıyımız yoktur diyen, Libya ile de yoktur demek istiyordur. Libya ile karşılıklı kıyımız olduğunu kabul eden, Filistin ve İsrail ile de karşılıklı kıyımız olduğunu kabul etmek zorundadır. Bu çok nettir ve hukuki hakkımızdır. Filistin ile Türkiye arasında imzalanacak bu anlaşma, aynı Libya Anlaşması’nda olduğu gibi, Türkiye’nin Orta Doğu’da oynanmak istenen oyunu bozduğu müthiş bir stratejik bir hamlesi olacak.”

 

GÖRSEL BASIN YANSIMLARI

ULUSAL KANAL EKRANINDAN TEFERRUAT PROGRAMI’NDA HALİL NEBİLER, DOÇ. DR. CİHAT YAYCI’NIN UYARISINA ATIF YAPTI.

DİĞER YAZILAR

SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
12 Haziran 2021

11 HAZİRAN TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA...

Akdeniz’de Ulusal ve Küresel Stratejiler Sempozyumu
Akdeniz’de Ulusal ve Küresel Stratejiler Sempozyumu
11 Haziran 2021

İstanbul Üniversitesi ile birlikte 12-13 Haziran 2021’de düzenlediğimiz “Akdeniz’de Ulusal ve Küresel Stratejiler” Sempozyumuna aşağıdaki seçkin akademisyenlerimiz tebliğlerde bulunacaktır....

SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
11 Haziran 2021

10 HAZİRAN TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA...