SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS

28 Mayıs 2021

27 MAYIS TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA BÜLTENİ

YAZILI BASIN YANSIMALARI

DOÇ. DR CİHAT YAYCI’NIN AÇIKLAMALARINI MİLLİ GAZETE MANŞETİNE TAŞIDI.

Yaycı’nın şu sözlerini ön plana çıkardılar:

“Yunan talepleri sorun olarak masaya konulmamalı, müzakere edilmemelidir”

“Yunanistan-Güney Kıbrıs ikilisinin ciddi bir kampanyası var. Arkalarına AB’yi alıyorlar. Aslında AB mi onları öne sürüyor, yoksa onlar mı AB’yi arkalarına alıyorlar derseniz, bu sorunun cevabı ‘her ikisi de doğru’ olur. Amaç Türkiye’nin enerji sorununu halletmesinin önüne geçilmesi, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’den soyutlanmasıdır. Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de kıyısı da yok, hakkı da yok. Yunanistan bugüne kadar Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi görüşmeleri esnasında kabul ettiremediği takımada devleti olduğu iddialarını Türkiye’ye kabul ettirmek istiyor. Maalesef Türkiye’nin içindeki bazı çevreler dahi ‘Yunanistan’ın da hakkı var’ gibi söylemler dile getiriyor. Eğer biz Yunanistan’ı muhatap alıyor ve bu nedenle araştırma ve sondaj gemilerimizin faaliyetini durduruyorsak bu çok büyük bir yanlış olur. Bu, Yunanistan’a taviz vermek anlamına gelir. Gün geçtikçe zemin kaybederiz.”

https://www.milligazete.com.tr/haber/7227679/cihat-yayci-yunanistani-muhatap-almak-buyuk-bir-yanlis-olur

İNTERNET BASIN YANSIMALARI

MİLLİYETÇİ MEDYA HABER SİTESİ, MÜSTAFİ TÜMAMİRAL DOÇ. DR. CİHAT YAYCI’NIN FİLSİTİN’DE YAŞANAN İSRAİL ZULMÜNE YÖNELİK ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ HABER YAPTI.

https://milliyetcimedya.com/tsk-filistine-gidebilir-mi/

Milliyetçi Medya Yaycı’nın şu açıklamalarını paylaştı:

1) BM nezdinde girişimlerde bulunularak bölgeye BM Barış Gücü’nün gelmesi istenebilir. Kıbrıs’a BM Gücü gönderen BM’nin, İsrail ve Filistin arasına göndermemesini anlamak mümkün değildir. Üstelik Filistin, BM’de gözlemci üye iken… Ama ortada ABD’nin tartışmasız İsrail’den yana tutumu ve veto hakkı vardır. Rusya’nın da İsrail ile sıkı ilişkileri olduğunu da hatırlamakta fayda vardır. Ayrıca Çin’in İsrail limanlarına yatırım yaptığını da unutmamak gerekir.

2) Müslüman ülkeler toplanıp ortak bir kınama metni yayınlayarak gerekirse bölgeye Müslümanların hakkını korumak için asker gönderebileceklerini söyleyebilirler.

3) Müslüman ülkeler İsrail ile diplomatik ilişkilerinin seviyesini düşürebilirler.

4) Sorunun çözümü için Filistin’deki siyasi ve askeri guruplar tek çatı altında toplanmalı ve bu gruplar Müslüman devletler tarafından maddi ve manevi olarak daha fazla desteklenmelidir.

5) İsrail’in yapılmasına engel olduğu Filistin genel seçimlerinin yapılmasına izin verilmesi için lobi faaliyeti yapılmalıdır.

6) Filistin Hükümeti, davasında haklı olduğunu bütün dünyaya duyurabilmek için daha çok çalışmalıdır.

7) Filistin Hükümeti Türkiye’den resmi olarak arabulucu olmasını talep edebilir. Böylece Türkiye’nin eli güçlenecektir. Esasen Filistin ve İsrail arasında güvenilir arabulucu rolünü üstlenebilecek tek devlet Türkiye’dir. Bu bakımdan tüm İslam Dünyası ve Filistin’e destek olan devletler, Türkiye’nin arabulucuğunu önermeli, istemeli ve desteklemelidir.

“Esas sorun İslam Dünyası ve Filistinlilerin birlik ve bütünlük içerisinde olmaması, bugüne kadar birlik halinde tepki vermemesidir. Bugün gelinen noktada durum bambaşka bir boyuta evrilmiş; Suudi Arabistan, BAE, Fas, Bahreyn, Mısır vb. Arap devletleri İsrail ile stratejik seviyeye varan işbirliği anlaşmaları imzalamışlardır. Dünkü olaylara da maalesef ilk ve en net tepkiyi Türkiye vermiştir.”

 

MUNDO HABER SİTESİ DOÇ. DR CİHAT YAYCI’NIN DOĞU AKDENİZ GÜNDEMİNE İLİŞKİN AÇIKLAMALARINI HABER YAPTI

https://daily.mundo.report/cihat-yayci-yunanistanin-dogu-akdenizde-kiyisi-da-yok-hakki-da-yok/

Mundo Haber Sitesi şu açıklamayı paylaştı:

“Türkiye’nin Mavi Vatan politikasının mimarlarından birisi olarak kabul edilen Emekli Amiral Cihat Yaycı, sondaj işlemlerinin asgari düzeyde ilerlediği bugünlerde Doğu Akdeniz‘deki son durumla ilgili Sputnik’e konuştu. Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’e kıyısı olmadığını ve dolayısıyla hakkı da olmadığını vurgulayan Yaycı, “Eğer biz Yunanistan’ı muhatap alıyor ve bu nedenle araştırma ve sondaj gemilerimizin faaliyetini durduruyorsak bu çok büyük bir yanlış olur. Bu, Yunanistan’a taviz vermek anlamına gelir. Gün geçtikçe zemin kaybederiz” dedi.”

 

DOÇ. DR. CİHAT YAYCI UYARDI, YENİ AKİT GAZETESİ HABER YAPTI

https://www.yeniakit.com.tr/haber/cihat-yaycidan-dogu-akdeniz-uyarisi-bunu-yaparsak-kaybeden-oluruz-1543039.html

Yeni Akit Emekli Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı’nın, Doğu Akdeniz’deki son gelişmelere ilişkin yaptığı değerlendirmeleri gündemintaşıdı:

Yunanistan-Güney Kıbrıs ikilisinin ciddi bir kampanyası var. Arkalarına AB’yi alıyorlar. Aslında AB mi onları öne sürüyor yoksa onlar mı AB’yi arkalarına alıyorlar derseniz, bu sorunun cevabı ‘her ikisi de doğru’ olur. Amaç Türkiye’nin enerji sorununu halletmesinin önüne geçilmesi, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’den soyutlanmasıdır. Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de kıyısı da yok hakkı da yok. Yunanistan bugüne kadar Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi görüşmeleri esnasında kabul ettiremediği takımada devleti olduğu iddialarını Türkiye’ye kabul ettirmek istiyor. Maalesef Türkiye’nin içindeki bazı çevreler dahi ‘Yunanistan’ın da hakkı var’ gibi söylemler dile getiriyor. Eğer biz Yunanistan’ı muhatap alıyor ve bu nedenle araştırma ve sondaj gemilerimizin faaliyetini durduruyorsak bu çok büyük bir yanlış olur. Bu, Yunanistan’a taviz vermek anlamına gelir. Gün geçtikçe zemin kaybederiz.”

Doğu Akdeniz’de bir kıta ülkesi olan Türkiye’nin yanında bu Yunan adalarının zaten esamesi okunmaz. Sadece orantılığa baksanız dahi kıyı uzunluğumuz bu adaların 14 katı. Yani biz 14 pay alırız, onlar 1 pay alır. Muhatap alınmaması gereken bir devleti muhatap alırsanız ve onunla müzakere ederseniz o zaman baştan vermeyi kabul ediyorsunuz anlamına gelir. Yunan talepleri sorun olarak masaya konulmamalı müzakere edilmemelidir. Bu durumda bilinmelidir ki müzakere ettiğiniz Yunanistan’ın taleplerinin ne kadarını ve nasıl karşılayacağınızdır. Yani baştan vermek üzere masaya oturuyorsunuz demektir. O yüzden sondaj ve sismik araştırma gemilerimizin öngördüğümüz MEB sahası içinde faaliyetlerine devam etmeleri gerekir. Aksi takdirde durdukça zemin kaybederiz. Korktuğum şey şudur; sonuçta Ege Denizi’ndeki Bern Mutabakatı benzeri, hiç kimse karasuları dışında faaliyet yapmasın noktasında bir anlaşmaya gidilirse işte o zaman Yunanistan kazanmış olur. Çünkü biz kendi alanımızda faaliyet yapmamayı kabul etmiş oluruz, Yunanistan bize faaliyet yaptırmamış olur. Ayrıca ortak kullanım da Doğu Akdeniz’de söz konusu olmamalıdır. Çünkü her verilen şey ya da Yunanistan’ın yapmasına müsaade ettiğimiz her şey haklarımızdan taviz anlamına gelir. Çünkü çok net söylüyorum ki Yunanistan’ın burada hakkı yoktur. Yunanistan takımada devleti olmadığı için adalarından itibaren sınır çizemez.”

 

YABANCI BASIN YANSIMALARI

YUNAN GAZETESİ PENTAPOSTAGMA DOÇ. DR. CİHAT YAYCI’NIN OLASI FİLİSTİN-TÜRKİYE MEB ANLAŞMASINA YÖNELİK HABERİNDE YAYCI’YA ATIFTA BULUNDU.

Pentapostagma haberi “Türkiye MEB’le ilgili olarak Filistinlilerle arka planda ne hazırlıyor?” başlığıyla yayımladı

https://www.pentapostagma.gr/kosmos/mesi-anatoli/7014077_o-erntogan-estrose-edafos-gia-aoz-toyrkias-palaistinis

 

DOÇ. DR. CİHAT YAYCI’NIN OLASI TÜRKİYE FİLİSTİN MEB ANLAŞMASI İLE İLGİLİ DAILY SABAH’A YAPTIĞI AÇIKLAMALARI HIRVAT GAZETESİ SANDZAKNEWS HABER YAPTI

Sandzaknews haberi, “Hamas lideri, Filistin’in Türkiye ile deniz sınırı konusunda bir anlaşma imzalayacağını doğruladı” başlığı ile yayımladı.

https://sandzaknews.net/sef-hamasa-potvrdio-da-ce-palestina-potpisati-sporazum-o-pomorskom-razgranicenju-sa-turskom/

Akdeniz bölgesindeki çoğu ülkenin buna (MEB’e) karşı çıkmayacağını ve İsrail sivillere ve sivil altyapıya yönelik gelişigüzel saldırılarını sürdürürken Filistin’in konumunu önemli ölçüde güçlendireceğini vurguladı.

“Böyle bir anlaşmayı imzalayarak Filistin halkı 10 bin 200 kilometrekarelik deniz bölgesinin kontrolünü ele geçirecek ve bu da denizdeki tüm kaynakları kullanmalarının önünü açacaktır.”

Anlaşmanın aynı zamanda Türkiye’nin Akdeniz’deki deniz yetki alanını genişletmesine izin vererek Yunanistan ve Kıbrıs Rum yönetiminin bölgedeki planlarını engelleyeceğini kaydetti. Türkiye ile Filistin arasındaki anlaşmanın önündeki tek engel, Mahmud Abbas liderliğindeki Filistin Yönetimi’nin Türkiye yerine İsrail, Yunanistan ve diğer ülkelerle işbirliği yapması oldu.

 

28.05.2021

 

DİĞER YAZILAR

SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
12 Haziran 2021

11 HAZİRAN TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA...

Akdeniz’de Ulusal ve Küresel Stratejiler Sempozyumu
Akdeniz’de Ulusal ve Küresel Stratejiler Sempozyumu
11 Haziran 2021

İstanbul Üniversitesi ile birlikte 12-13 Haziran 2021’de düzenlediğimiz “Akdeniz’de Ulusal ve Küresel Stratejiler” Sempozyumuna aşağıdaki seçkin akademisyenlerimiz tebliğlerde bulunacaktır....

SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
11 Haziran 2021

10 HAZİRAN TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA...