TEK TÜRKİYE!

29 Ekim 2020

Türkiye her gün başka bir cephede Milli Mücadele veriyor. Fransa, Almanya, Yunanistan yani kısaca AB’nin, Körfez ülkelerinin velhasıl dünyanın, Türkiye ile alıp veremediği nedir?

Türkiye’nin yükselişi kimleri tedirgin ediyor?

Doğu Akdeniz’de, Ege’de, Kafkaslar ve güney sınırlarımızda yaşanan askeri ve siyasi hareketlilik büyük oranda Türkiye ile bağlantılı gelişmelerdir. Ve doğrudan Türkiye’yi hedef alan büyük planların bir izdüşümüdür.

Ermenistan ve Azerbaycan arasında yaşanan çatışma her ne kadar iki ülke arasında yaşanıyor gibi görünse de, sonuçları ve doğuracağı gelişmeler bakımından aslında Rusya, Türkiye ve İran’ı yakından ilgilendirmekte, hatta bu ülkeleri değişik boyutlarda doğrudan hedeflemektedir.

Suriye’nin kuzeyinde yeniden başlayan çatışmalar; Şam ve Moskova’nın Türkiye’nin desteklediği Suriye Milli Ordusu’nu hedef alan saldırıları; terör örgütünün İskenderun’a sızma çabaları bölgede patlayacak olan yeni çatışmaların habercisidir.

Bölgesel kriz noktalarına bakıldığında Türkiye’ye karşı küresel bir çevreleme harekatının sürdürüldüğü hemen fark edilecektir. Türkiye’nin hem deniz hem kara sınırlarının gasp edilmek istendiği, çemberi adım adım daraltarak küçük bir daire içine hapsedilmeye çalışıldığı son derece açıktır.Fakat bütün bu cephelerde Türkiye gayet başarılı bir mücadele vermektedir. Doğu Akdeniz ve Ege’de Yunanistan, Fransa, Güney Rum Kesimi ile Mısır, İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin oluşturduğu ittifakın çabaları, hesapları, planları şimdiden boşa çıkarılmıştır.

Türkiye’nin desteğiyle Azerbaycan’ın Ermenistan’a karşı ezici bir askeri üstünlük kurması, bura üzerinden kurgulanan, Türkiye, Rusya ve İran’ı etkisi altına almayı öngören karışıklık, diplomatik kriz, kaos, çatışma ve bölünme planlarının kadük kalmasını sağlamıştır.

Güney sınırlarımızda Amerikan destekli “terör devleti” projesi Türkiye’nin tüm engellemelerine rağmen devam etmektedir. Suriye ve Irak sınırında, iki ülkeyi de içine alan yeni “terör kantonları” oluşturma planları devreye sokulmuştur. Terör örgütü PKK’nın İskenderun’a sızma, yeniden terör eylemlerine hız verme çabaları, Türkiye’yi başta Afrin olmak üzere Suriye’den çıkarma ve yeni “terör koridoru”nun önünü açma amacı taşımaktadır.

Türkiye, bu bölgede olup bitenlere seyirci kalmayacağını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önceki gün verdiği mesajlarla tüm dünyaya bir kez daha ilan etmiştir. Erdoğan’ın “Suriye’nin Irak sınırında terör devleti kurma gayreti var. Türkiye, sınırlarının dibinde böyle bir terör bataklığına asla izin vermeyecek” sözleri, aynı zamanda yeni bir operasyonun da habercisidir. Amerikan seçimlerinin ardından bu bölge yeniden ısınacaktır.

BAU DEGS Gönüllü Destek Araştırmacısı

Ali DAVUTOĞLU

DİĞER YAZILAR

SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
25 Haziran 2021

24 HAZİRAN TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA...

TÜM BOYUTLARIYLA NİL NEHRİ
TÜM BOYUTLARIYLA NİL NEHRİ
23 Haziran 2021

Nil Nehri hem tarihsel hem de güncel anlamda dünyanın en stratejik ve politik akarsularından birisidir. Nil Havzası özelinde gelişen...

SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
23 Haziran 2021

22 HAZİRAN TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA...