“Türkiye’nin Yasadışı Deniz Haritaları İptal Edilene Kadar Konferanslara Erteleme” (Hritos Kipuros ve Pashalis Hristodulu Yazısı))

11 Şubat 2021

 

 

 

‘Demokratik bir AB, 27’lerin Doğu Akdeniz ile ilgili telekonferansında buna karar vermek zorundadır.’

 

‘Çitle çevrili (Kapalı) Kıbrıs, Ege’nin yarısı ve Doğu Akdeniz’in geniş bir alanı 3 büyük Türk yağmasıdır.’

 

‘Avrupa dayanışmasına doyduk. Sözlü destek gerek, özellikle de iptal pratiği açısından.’

 

Kıbrıs ve Yunanistan’ın Brüksel’e, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’e mektup taslağı.

 

Sayın Başkan,

 

 

Kıbrıs ve Yunanistan olarak şu ana kadar Helenizm’in doğum yeri olan Doğu Akdeniz’de, Uluslararası Deniz Hukuku’na ve UNCLOS 82 tarzına uygun  beş devletler arası deniz bölgesi anlaşması yaptık. Bunların üçü Mısır, Lübnan ve İsrail ile olanları, ilkimiz (Kıbrıs) tarafından, Mısır ve İtalya ile olanları da ikincimiz (Yunanistan) tarafından yapıldı.

 

 

Türkiye hiçbir deniz bölgesi anlaşması imzalamadı. Biri, Libya ile anlaşma yaptığını söylerken Libya adaleti ise halen istinaf kararı ile sözde Türkiye-Libya Memorandumu’nun yürürlüğünü durduruyor.

 

 

Oysa orada Doğu Akdeniz’in bütün devletlerini aşan şey yayınlanmış yasadışı harita sayısıdır. Komşu, Ege’den sonra geniş Doğu Akdeniz bölgesinde yaygın deniz talanını ‘Mavi Vatan’ diye adlandırıyor. Anlatımsız bir İsrail Türkiye Deniz Bölgesi Önerisi-haritada aynı zamanda Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ni siliyor.

 

 

‘Mavi Vatan’ haritasının parçaları listelenirse peşin peşin, Ege’nin yarısının Türk!! olarak haritalandırıldığını, Doğu Akdeniz’in geriye kalan geniş bölümünün de Türk envanterine olduğunu görürüz.  Bütün bunlarla birlikte komşu ülke Helenizm’i maksimalizmle suçluyor!

 

 

Bu vesileyle, neyin mevzu bahis olduğunu açıkça görmeniz için size, Adolf Erdoğan’ın sözde Mavi Vatan haritası ve beş’ made in Turkey’ temsili haritanın önündeki görüntüsünü sunuyoruz. Keza internet, gerçekle ilgisi olmayan, elbette herhangi yasal bir zemini de bulunmayan benzer haritalarla doludur.

 

 

Kartografik Türkiye Doğu Akdeniz’de bizden -ne eksik ne de fazla- AB Yüksek Temsilcisi’nin Türk fikrini benimseyerek, bundan sonraki adım olarak, gelecek Mart ayında ileri götürdüğü, AB’nin ve maalesef dolayısıyla bizim de kabul ettiğimiz  Doğu Akdeniz ile ilgili çok taraflı konferansta meşrulaştırmamızı istedi.

 

 

Dolayısıyla bugünkü inisiyatifiniz, elinizdeki Türk haritaların mantıklı her insanda kötü duygular yaratmak yerine, daha beterini engelleyebilir. (Bu inisiyatifin)  Yasadışı Türk devletini, Deniz Hukuku ve Uluslararası Hukuk düzenine geri getirmesini ve kaçak  yapı ‘Mavi Vatan’ın iptalini istemesini talep ediyoruz.

 

 

Avrupalılar ve AB kurumları, Avrupa devletleri arasındaki ilişkilerde sözlü dayanışma öngörüyorsa da bizim istediğimiz dayanışma bu değil. Buna doyduk! Ya sözlü savunma veya esasen pratikte iptal edilmesini istiyoruz!!  Tek haykıran Türk dostu Almanya Değil!!! Başka ortaklar da Almanya ile birlikte yer almaktalar.

 

 

İstediğimiz tek şey, AB’nin inceledikten sonra konuyu, ciddi uluslararası yargı organı olarak gördüğü yetkiliye havale etmesidir. Hatta Birleşmiş Milletler Örgütü’ne kadar bile götürülebilir. Karar alınana kadar da her türlü ikili, beşli ve çok taraflı konferansın ertelemesini talep ediyoruz. Doğu Akdeniz için olanı da ertelensin, onlarca yıldan beridir Attila yüzünden kan revan içerisinde olan Kıbrıs Cumhuriyeti ve sözde keşif görüşmeleriyle uğraşan Yunanistan için.

 

 

Saygılarımızla.

 

 

Not: Haritaların iki yazarından ikisi,  sözde Mavi Vatan’ın esin babası Emekli  Amiral Cihat Yaycı ve eski BOTAS Başkanı Fazıl Şenel’dir.

 

Kaynak: https://radiomax.gr/%ce%b1%ce%bd%ce%b1%cf%83%cf%84%ce%bf%ce%bb%ce%ae-%ce%b4%ce%b9%ce%b1%cf%83%ce%ba%ce%ad%cf%88%ce%b5%cf%89%ce%bd-%ce%bc%ce%ad%cf%87%cf%81%ce%b9-%ce%bd%ce%b1-%ce%b1%ce%bd%ce%b1%ce%ba%ce%bb%ce%b7/?fbclid=IwAR1VUcgFuwdu2CSPZk7mnNWKSRexV1Y1r0jCDD5zWN5tOkmOm2cxHYJStOQ

DİĞER YAZILAR

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...

KKTC’DE YAYIMLANAN TÜRKİYE DÜŞMANI AVRUPA GAZETESİNDEN, YİNE TEPKİ ÇEKEN HABER
KKTC’DE YAYIMLANAN TÜRKİYE DÜŞMANI AVRUPA GAZETESİNDEN, YİNE TEPKİ ÇEKEN HABER
12 Mayıs 2021

KKTC’de yayımlanan ve Türkiye karşıtlığı yapan Avrupa Gazetesi şimdi de “İşgal Müzesi” manşetiyle gündemde. Kuzey Kıbrıs’ta Rum taraftarı olarak...