Yunan Basını Alman Basınından Aktarıyor: Die Zeit- “Erdoğan’ı Diyaloğa İten Üç Neden”

24 Eylül 2020

Alman gazetesi Die Zeit, Atina-Ankara diyaloğu başlasa bile Türkiye’nin tanımadığı GKRY ile diyaloğa girmek istemediği için sorunun devam edeceğini bildirdi.
Die Zeit,  “Savaş şimdilik engellendi” başlığıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı şu anda diyaloğu kabul etmeye iten üç nedenden bahsediyor.
Alman gazetesi üç nedeni şöyle anlatıyor:
“Birincisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan iç siyasette başarabileceklerini başardı. Kamu medyasının “Yunanlılar Türkiye’yi ülke için hayati olan hidrokarbon yataklarından koparmak istiyor” mesajı artık Türklerin neredeyse çoğuna ulaştı. Aynı şey, Cumhurbaşkanının Türkiye’nin çıkarları için sert bir mücadele gösterdiği mesajı için de geçerli.  Muhalefet tarafına baktığımızda ise, ulusal meselelerde ters düştüğü görüntüsünü vermek istemediği için, o da Yunanlılara saldırıyor.
İkincisi, Recep Tayyip Erdoğan olası bir askeri çatışmanın bedelinin farkında.  Fransa, savaş gemileri göndererek ve ortak askeri tatbikatlar düzenleyerek Yunanistan’ı destekliyor. İtalya ve Mısır da Yunanistan’ın yanında. Bölgede tırmanma olursa Türkiye yalnız kalacak.
Üçüncüsü, Avrupa Parlamentosu artık açıkça Ankara’ya yaptırım uygulanmasından yana.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atina’ya yönelik sözlü saldırılarına devam ederse, yaptırım talebi Avrupalı liderler tarafından karşılık bulabilir. Bunun üzerine Recep Tayyip Erdoğan geri çekildi ve istekli bir şekilde Başbakan Merkel ile görüşmeye başladı.
Ancak Atina-Ankara diyaloğu başlasa bile ortada hala bir sorun var. Türkiye, zaten hiç tanımadığı GKRY ile bir diyaloğa girmek istemiyor. Adanın güneyinde, Türk araştırma gemileri şu anda bile sondaj faaliyeti gerçekleştiriyor. Ancak AB, GKRY’nin tutumlarını görmezden gelemez çünkü bilindiği gibi, AB’nin herhangi bir kararında oybirliği gereklidir ve Lefkoşa, Ankara’ya yaptırım uygulanması çağrısında bulunmaktadır.”
Kaynak:
https://www.dw.com/el/zeit-o-πόλεμος-ματαιώνεται-προς-το-παρόν/a-55034068

DİĞER YAZILAR

MEDYADA BAU DEGS
MEDYADA BAU DEGS
13 Mayıs 2021

12 MAYIS MEDYA BÜLTENİ YAZILI BASIN YANSIMALARI YENİÇAĞ GAZETESİ KÖŞE YAZARI HÜSEYİN MACİR YUSUF; “KKTC TANINMALIDIR” İSİMLİ YAZISINDA BAU...

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...