Yunan Basınına Göre; ‘Türkiye’nin taktiği başarısız oldu, Ağustos başında Berlin Noktasına Dönüldü.’

24 Eylül 2020

 

Sunucu: Türkiye yalnızca Atina’nın istediği konularda görüşmeyi kabul ediyor mu? Yani Atina tek önemli sorunumuz MEB ve Kıta Sahanlığıdır diyor, Türkiye bunu kabul ediyor mu?
Milletvekili Dimitris Keridis: Türkiye’nin yeni konuları gündeme getirmek istediği çok açıktır, gündemde tezlerinin çok zayıf olduğu MEB ve kıta sahanlığının tek bir sorunun olduğu diyalogdan kaçınmaktadır. Türkiye adaların yetki alanları olmadığını söylüyor, bu uluslararası hukuka uymayan bir şey ve dünyada başka hiçbir ama hiçbir ülkeni böyle bir tezi yok. Kıbrıs Türkleri bile adaların yetki alanı olmadığını söylemiyor. Türkiye bu zayıf konumunu başka yeni sorunları da ekleyerek güçlendirmeye çalışıyor.
Sunucu: Türkiye’nin ne kadar yalnız olduğu ve ne kadar zayıf olduğu konusunda emin değilim, bunu söylemek hoşumuza gitse de Atina tarafından son zamanda önemli diplomatik hamleler oldu ancak size ABD’nin Ankara Büyükelçiliğinin açıklamasını da hatırlatırım. Bu bana oldukça ilginç geldi .
Milletvekili Dimitris Keridis: Ben Ankara’nın hukuki yönden zayıf konumuna işaret ettim. Örneğin Lahey’e gitmek istememelerinden anlıyoruz.
Sunucu: Bundan emin miyiz?
Milletvekili Dimitris Keridis: Elbette. Kıbrıs trajedisinden iki yıl sonra çok ağır bir atmosferde Sayın Karamanlis’in Yunanistan’ı Lahey’e götürdüğünü ancak Türkiye’nin gitmediğini hatırlatırım. İstisnasız tüm hükümetler de istikşafi görüşmeler bir yere varmazsa Lahey’e gitmeye ihtimali de olsun diyorlar. Bu Türkiye’yi çok avantajsız bir konuma getirmektedir. Bu da Yunanistan’a dışarıda müttefik kazandıran bir durum.
Seville haritasına değiniyorsan, şunu söylemeliyiz, bu harita hakkında ülkemizde herhangi bir tartışma yapılmadı. Pek çok Yunanlı neyden bahsettiğimizi bile bilmiyor. Siz gazeteciler bunu medyaya taşımadınız. Türkiye de ise bu haritayı kendilerini haksızlığa uğrayanlar olarak göstermek için kullanmaktalar. Türkiye’de Libya’ya kadar varan maksimalist hareketlerinden bahsetmiyorlar ancak kurban pozisyonunda görünmeye çalışıyorlar. 50 gündür gerilim vardı ve bu hiçbir yere götürmedi. Türkiye’nin taktiği başarısız oldu. Şimdi tekrar Ağustos başında Berlin’de bulunduğumuz noktaya geri dönüyoruz.
Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=hg7ZEuz9wis

DİĞER YAZILAR

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...

KKTC’DE YAYIMLANAN TÜRKİYE DÜŞMANI AVRUPA GAZETESİNDEN, YİNE TEPKİ ÇEKEN HABER
KKTC’DE YAYIMLANAN TÜRKİYE DÜŞMANI AVRUPA GAZETESİNDEN, YİNE TEPKİ ÇEKEN HABER
12 Mayıs 2021

KKTC’de yayımlanan ve Türkiye karşıtlığı yapan Avrupa Gazetesi şimdi de “İşgal Müzesi” manşetiyle gündemde. Kuzey Kıbrıs’ta Rum taraftarı olarak...