Yunan Basınından: Borell’in Danışmanı:Türkiye’ye yaptırımları unutun!

26 Eylül 2020

Michael Leigh: Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’nın iki ülkenin kıta sahanlığı ve MEB konusundaki anlaşmazlıklarını çözebileceğine inanmıyorum.
AB Dış İlişikiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in danışmanı Nathalie Tocci kısa bir süre önce, Türkiye’ye yönelik yaptırım politikasına ilişkin olumsuz görüşünü ve bir sonraki Avrupa Konseyi’nin (1-2 Ekim) bu yönde hareket etmeyeceği öngörüsünü dile getirdi.
Amerika Birleşik Devletleri’nin Alman Marshall Fonu Brüksel ofisi tarafından düzenlenen çevrimiçi bir konferansta Tocchi çok net bir şekilde ‘‘Yaptırımları unutun! Türkiye’yi etki altına almanın yolu bu değil’’ dedi ve AB Zirvesi’nde böyle bir konuda siyasi anlaşma sağlanırsa özellikle kendisinin şaşıracağını da sözlerine ekledi.
İtalyan IAI Uluslararası İlişkiler Enstitüsü müdürü, Yunanistan ve GKRY’de ortaya çıkan fikri “tehlikeli bir yanılsama” olarak nitelendirdi.
‘‘Orada – ABD, Fransa ya da Avrupa Birliği olsun – müdahale edecek ve Yunanistan’ın ve Kıbrıs Rumlarının çıkarlarını savunacak bir ağabeyimiz var. Yunanistan ve GKRY’nin, ortaya çıkabilecek tek çözümün [çatışmaya dahil] taraflar arasında olduğunu anlamalarını engelleyen şey işte bu yanılsamadır” ifadesinde bulundu.
Borrell’in danışmanı, asıl gereken şeyin ‘‘AB’nin inkâr ettiği’’ Gümrük Birliği modernizasyonu yoluyla “AB – Türkiye ilişkilerinin gerçek anlamda sıfırlanması” olduğunu söyledi.
Aynı etkinlikte bulunan John Hopkins Üniversitesi’nden Michael Leigh de yaptırımların ya da deniz gücü sergilemenin gerginliğin azalmasına ne kadar katkıda bulunacağı konusundaki şüphelerini dile getirdi.
Ancak, AB’nin bir yumuşak güç oyuncusu olarak ‘‘pek fazla araca sahip olmadığını’’, ‘‘yaptırımların bunlardan biri olduğunu’’ ve yaptırım tehdidinin etkili olabileceğini belirtti.
Leigh ayrıca, Uluslararası Hukukun ilgili hükümlerine ilişkin iki ülkenin yorumları birbirinden çok uzak olmasından dolayı, Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’nın bu iki ülke arasındaki kıta sahanlığı ve MEB konusundaki anlaşmazlıklarını çözebileceğine inanmadığını söyledi.
‘‘Yalnızca ikili müzakereler çıkmaza çözüm bulabilir’’ diyerek ardından bölge ülkelerinin geçmişte görüşmeler konusunda isteklilik gösterdiklerini hatırlattı.
Kaynak: Kathimerini
https://www.kathimerini.gr/politics/561093196/symvoylos-mporel-xechaste-tis-kyroseis-stin-toyrkia/

DİĞER YAZILAR

MEDYADA BAU DEGS
MEDYADA BAU DEGS
13 Mayıs 2021

12 MAYIS MEDYA BÜLTENİ YAZILI BASIN YANSIMALARI YENİÇAĞ GAZETESİ KÖŞE YAZARI HÜSEYİN MACİR YUSUF; “KKTC TANINMALIDIR” İSİMLİ YAZISINDA BAU...

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...