Yunan Basınından: Kathimerini-“Erdoğan’ın Yunanistan’a 10 hediyesi”

23 Eylül 2020

 

Modern donanma tarihimizdeki en büyük seferberlikten sonra filonun kademeli olarak Salamis deniz üssüne geri dönmesiyle, bu krizin sonunda bütün bunların Yunanistan için çok sayıda operasyonel, sosyal ve diplomatik fayda sağlayan olumlu bir işaret olduğunu sakince düşünebiliriz. Özellikle bu tarihi yaz mevsiminde, padişah farkında olmadan bize aşağıdaki on hediyeyi vermiş oldu.

 

 

1. Deniz Kuvvetlerinin bu iki ay boyunca çıkarmış olduğu dersler ve deneyimler on “Parmenion” tatbikatına karşılık gelir ki bu on yıllık yoğun bir deneyim ve bilgi birikimi anlamına gelmektedir. Özellikle mevcut donanma yönetiminin önceliği tüm verilerin analizi ve Türk tehdidiyle gelecekteki karşılaşmasının sonuçlarının çıkarılması olduğu için bu son derece önemlidir. Umarım benzer bir şey siyasi düzeyde de söz konusudur, çünkü ülke yönetimi kolayca tırmanmaya yol açabilecek operasyonları yönetme fırsatına sahip oldu. Esasen kriz, ardından gelenlerin son provasıydı. Bu nedenle Türk Deniz kuvvetlerinin zayıflıklarını her zamankinden daha çok ortaya çıkardığı için padişaha teşekkür ederiz.

 

 

2. Mürettebatımızın performansı, gerçek Türk tehdidi karşısındaki görev duygusu ve aynı zamanda Türk filosunun zayıflıklarının açığa çıkması genel olarak Deniz kuvvetleri ve Silahlı kuvvetlerin moralini yükseltti. Bu çok önemlidir çünkü nihayetinde sahadaki gelişmelerde belirleyici faktör insan kaynağıdır ve şüphesiz bu konuda Yunanistan mükemmeldir.

 

 

3. Yunan Donanmasının özellikle denizaltısavar savaşındaki genel üstünlüğünün, Türk Donanmasının moraline kesinlikle çok büyük bir olumsuz etkisi oldu. Türk denizaltılarının kaptanlarının, bir çatışma durumunda yok olacaklarını bilmelerinin nasıl hissettirdiğini kendinize bir sorun. Ayrıca denizaltısavar başarımız gizli kalmadı, mutlaka tüm Türk filosu tarafından endişeyle tartışılmaktadır. Belki de Erdoğan’ın sesinin yükselmesi esasen bu kabulün acısındandır; on yıllık ekonomik krizden çıkmış bir devlet nasıl olur da ABD, İsrail ve Fransa’yı karşısına almış ve kafamda hepsini yenmiş olan bani alt eder?

 

 

4. Mürettebatımız ve tüm Silahlı Kuvvetler destek sistemi, düşük yoğunluklu ancak genişletilmiş operasyonlarda iki ay boyunca eğitildi.  Silahlı kuvvetlerimiz tüm mekanizmanın maddi ve psikolojik performansına bağlı bu tür operasyonlara maruz kalma ve bunun yanında genişletilmiş operasyonlarda yer alan personeli yönetme fırsatı buldu.

 

 

5. Meşhur engelleme olayı yalnızca ekipmanın teknolojik kısmına odaklanan birçok kişi tarafından hafife alınmış olan denizciliğin muazzam değerinin gerekli bir hatırlatılmasıydı. Şimdi, bu deneyimin bizi Deniz Kuvvetleri yöneticilerinin temel deniz eğitimi konusunda öncelikleri yeniden tanımlamaya iteceğine inanıyorum. Bu özellikle ilgi çekicidir çünkü şu anda Deniz Kuvvetlerinin lider pozisyonlarında bulunan ve beş yıl önce benzer olaylarla başa çıkmak ve yönetmek için özel talimatlar yazmış olan kişilerin tahminlerini doğrulamaktadır.

 

 

6. Bu yaz, Silahlı Kuvvetler yöneticilerinin aileleri için de son derece önemliydi. Aile faktörü, personelimizin performansı için çok önemlidir ve filomuz sahada olduğu sürece, mürettebatımızın aileleri de kendi savaşlarını vermekteydi ve bu nedenle onlara minnettar olmamız gerektiğini hatırlatmak önemlidir. Bu yaz yaşanan deneyim bu aileler açısından oldukça zordu ancak aynı zamanda bu onları ileride yaşanabileceklere hazırlamış oldu.

 

 

7. Bu kriz, bize doğuda karşı karşıya olduğumuz gerçek, varoluşsal tehdidi hatırlatması açısından toplumumuz için de çok önemliydi. Bu yıllardır unutulmuş olmalıydı çünkü Ege’deki gerginliğin Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından sürdürülmesini neredeyse pasif bir şekilde kabul etmiştik. Silahlı Kuvvetlere ve mevcut iktidara parti kimliklerinden bağımsız olarak toplumun desteği ulusal sermayemizdir.

 

 

8. Ayrıca Erdoğan’ın niyetleri ve ne kadar ileri gitmeye istekli olduğu anlaşılınca ülke içinde de maskeler düştü. Yanlış inanç, yanlış değerlendirme, saflık ya da aldatma nedeniyle Türk tezlerinin köşelerini yumuşatmaya çalışanların da artık mazeretleri yok.

 

 

9. Artık uluslararası toplumda Yunanistan’ın bir istikrar faktörü olduğu ancak ulusal çıkarlarını kararlılıkla savunacağı netleşti ve Erdoğan’ın bölgenin dengesine bir tehdit oluştuğu ortaya çıktı. Bu bize on yıllardır yapılmamış bir şey olan, geleneksel ve yeni ittifaklara yatırım yapma fırsatını verdi.

 

 

10. Son olarak, Erdoğan’ın eşi görülmemiş saldırganlığı, hükümete kronik lojistik sorunları nihayet ele alabilmek için zor ancak gerekli silahlanma kararlarını alması konusunda gerekli siyasi sermayeyi sağladı. Bizi yaralı gururumuzu yeniden kazanmaya iten, neler yapabileceğimizi hatırlatan ve geleceğe hazırlayan padişaha şahsen minnettarım. Bu yaz toplum olarak çıkardığımız derslere ek olarak, şimdi Silahlı Kuvvetleri yetkilileri ve ailelerine somut olarak takdirimiz gösterme zamanıdır. Sonuçta zafer, önde gelen bir kahramandan değil, binlerce görünmeyen kahramanlardan gelir. Zafer, genç donanmadan fırkateyne, bitkin helikopter ve Zubr mühendislerine, denizaltıların görünmez mürettebatına, aynı zamanda kendileri ön saftayken iki ay endişelenen, uykusuz ailelerinden gelir. Belki de siyasi iktidarın bu görünmez kahramanlar için hepimizin takdirini ifade eden ve Dedeağaç’tan Meis’e kadar Silahlı kuvvetleri destekleyen yerel topluluklara teşekkür eden bir konuşma yapması faydalı olabilir.

 

 

 

Kaynak: Kathimerini

 

https://www.kathimerini.gr/politics/561085387/apopsi-ta-deka-dora-toy-erntogan-stin-ellada/

 

 

DİĞER YAZILAR

MEDYADA BAU DEGS
MEDYADA BAU DEGS
13 Mayıs 2021

12 MAYIS MEDYA BÜLTENİ YAZILI BASIN YANSIMALARI YENİÇAĞ GAZETESİ KÖŞE YAZARI HÜSEYİN MACİR YUSUF; “KKTC TANINMALIDIR” İSİMLİ YAZISINDA BAU...

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...