Yunan Basınından: Kathimerini Haberi- ‘‘GKRY: Yeni Türk NAVTEX’i yasadışıdır”

12 Eylül 2020

 

Kathimerini gazetesinin haberine göre, Kıbrıs Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi, 12-14 Eylül tarihleri arasında Girne’nin batısındaki ve Güzelyurt Körfezi’ne kadar olan bölgeleri silahlı deniz tatbikatları için ilan edilen yeni Türk NAVTEX’ine yanıt verdi.

 

Yapılan açıklamada, Cuma günü erken saatlerde yayınlanan NAVTEX’te, denizcilere yönelik Türk uyarısı yasadışı olarak nitelendirilirken, GKRY’nin egemenliğini ve egemenlik haklarını ihlal ettiği vurgulandı.

 

 

Atışlı tatbikat için Türkiye NAVTEX’i

 

Türkiye, Cuma günü öğleden sonra, Kıbrıs’ın kuzeyinde 12-14 Eylül tarihleri arasında atış eğitimi için yeni NAVTEX ilan ettiğini açıkladı. Ancak uyarının “Oruç Reis’’ ve Yunanistan ile gerginliğin devam ettiği bölgelerle bir ilgisi bulunmamaktadır.

 

 

Cumartesi günü Pompeo Kıbrıs’ta

 

ABD diplomasisinin başındaki isim Cumartesi günü GKRY Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in yanı sıra mevkidaşı Nikos Christodoulidis ile görüşmelerde bulunacağı, Kıbrıs’a yıldırım gezisi yapmasının beklendiği kaydedildi.

 

AFP’nin daha önce bildirdiği gibi, görüşmelerde Doğu Akdeniz’deki son gelişmelerin yanı sıra Türkiye’nin bölgedeki eylemleri konusu ele alınacak.

 

 

Kaynak: Kathimerini
https://www.kathimerini.gr/politics/561075757/kypros-paranomi-i-nea-toyrkiki-navtex/

DİĞER YAZILAR

SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
12 Haziran 2021

11 HAZİRAN TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA...

Akdeniz’de Ulusal ve Küresel Stratejiler Sempozyumu
Akdeniz’de Ulusal ve Küresel Stratejiler Sempozyumu
11 Haziran 2021

İstanbul Üniversitesi ile birlikte 12-13 Haziran 2021’de düzenlediğimiz “Akdeniz’de Ulusal ve Küresel Stratejiler” Sempozyumuna aşağıdaki seçkin akademisyenlerimiz tebliğlerde bulunacaktır....

SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
11 Haziran 2021

10 HAZİRAN TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA...