Yunan Basınından: Kathimerini Haberi- Yunanistan, Genetik Yapısı Gereği Büyük Devletlerin Arkasına Saklanmaya Çalışıyor

 

 

<BAU DEGS çalışmasıdır. BAU DEGS’e atıfta bulunulmadan kullanılamaz.>

 

 

AB’den Michel: Türkiye-Yunanistan Kriz Görüşmelerine Başka Ülkeler de Katılabilir

 

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Yunanistan ile Türkiye arasında, savaş gemilerini Doğu Akdeniz’e getiren enerji hakları konusundaki anlaşmazlığı hafifletme amaçlı görüşmelere üçüncü ülkelerin davet edilebileceğini söyledi. Türkiye ve Yunanistan, birkaç haftadır Kıbrıs ve deniz yetki alanları üzerine tartışma içerisindeler.

 

Yunanistan’ın münhasır haklar talep ettiği bölgede faaliyet gösteren bir Türk araştırma gemisi bakım için limana geri döndü, bu durum AB diplomatlarına Yunanistan ile Türkiye arasında müzakereleri başlatmak için bir pencere açtı. AB üyesi ülkelerden bazıları, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulamayı düşünüyor.

 

Charles Michel, Atina’yı ziyaret ederken, yakın zamanda müzakereler için bir taahhütte bulunulacağından umutlu olduğunu ve birkaç ülkeyi içeren bir müzakere sürecinin bir anlaşmayı kolaylaştırmaya yardımcı olabileceğini söyledi. Michel, “Çok taraflı konferans fikrini tartışıyoruz, çünkü ikili diyaloğun ötesinde, farklı meseleleri ele almak için muhtemelen farklı ülkeleri masaya getirme ihtiyacı vardır.” dedi. Şu anda AB dönem başkanlığını yürüten ve Temmuz ayında doğrudan Yunan-Türk müzakerelerine aracılık etmek için bir girişimde bulunan Almanya, çoklu konferans olursa, katılma olasılığı yüksek bir aday. NATO da Doğu Akdeniz’in ihtilaflı bölgesinde güç kullanımının önlenmesi umuduyla Yunan ve Türk askeri yetkililer arasında temasları da organize etti.

 

Avrupa Birliği’nin üst düzey dışişleri yetkilisi Josep Borrell, bloğun Türkiye ile ilişkilerinin “tarihi bir dönüm noktasında olduğunu ve önümüzdeki günlerde ne olacağına bağlı olarak topun bir tarafa ya da diğerine gideceğini söyledi. Borrell Brüksel’de yaptığı açıklamada, “Gerilim yaz boyunca artmaya devam ediyor. Bu yaz da dahil olmak üzere son birkaç ayı gerilimi azaltma çabalarını kolaylaştırmaya çalışarak geçirdim.” dedi. Ancak, araştırma gemisinin limana geri dönmesinin doğru yönde atılmış bir adım olduğunu kaydetti. Borrell, Türkiye’nin “Avrupa Birliği değerlerinden ve reformlarından ciddi bir şekilde uzaklaştığını” de sözlerine ekledi.

 

Çeviren: Emre ERDEMİR

 

BAU DEGS Araştırmacısı

 

 

Kaynak: Ekathimerini

 

https://www.ekathimerini.com/256982/article/ekathimerini/news/eus-michel-greece-turkey-crisis-talks-might-include-other-nations

 

Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi