Yunan Basınından: Kathimerini- Kıbrıs Parametresi

 

Bugün Kathimerini’de yayımlanan Kostas İordanidis imzalı yazı.

 

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Lefkoşa ziyareti, ABD’nin Ankara’nın Doğu Akdeniz’deki yasadışı faaliyetlerinden kaynaklanan krizi hafifletmeye yönelik ilgisinin yeniden canlanması olarak yorumlandı. Bu değerlendirme tartışmasız sağlam temellere dayanmaktadır ve doğrudur. Ancak Amerikan ilgisini Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’un Lefkoşa’ya yaptığı ziyaretle ilişkilendiren bir başka okuma daha bulunmaktadır.

 

Rusya’nın bölgede yaşanan gelişmelere katılımının artması, Moskova’nın üstlenmeyi arzu ettiği arabuluculuk rolü ve Lefkoşa’nın niyetlerinin sorgulanması, sayın Pompeo’nun GKRY Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile yaptığı görüşmeye yön veren ana başlıklardı.

 

Bölgedeki Türk kışkırtmalarından en büyük baskı altında bulunan Lefkoşa, yoğun faaliyetlerde bulundu. Anastastasiadis, Moskova’ya açılmanın yanı sıra Kıbrıs’taki ‘‘Andreas Papandreou’’ üssünü Fransa’nın hizmetine açtı ve devamı bunu izledi.

 

Pompeo bir Fransız radyo istasyonuna yaptığı açıklamada ‘‘sorunun askeri güç kullanılmadan çözülmesi gerektiğini’’ söylerken yalnızca Türkiye’yi veya kendini açıkça savunan Yunanistan’ı işaret etmiyordu.

 

Bugünkü koşullarda arabuluculuk girişimi, Ankara’nın AB’ye yabancılaşmasını ve yaptırımları istemeyen, Almanya başbakanı Angela Merkel’e ait. Ancak bu amaca ulaşmak Yunanistan ve Kıbrıs’ın rızasına bağlıdır.

 

Bu bağlamda, Sayın Anastasiadis, Ankara’nın Kıbrıs MEB’indeki araştırmalarına devam etmesi halinde, Türkiye’ye ağır yaptırımların derhal uygulanması konusunda ısrar edecek.

 

Türkiye’nin böyle bir gelişmeye razı olup olmadığı son derece şüphelidir ve aynı zamanda GKRY Cumhurbaşkanının bu konuda ortak bir noktaya geleceği varsayılırsa AB’nin işini kolaylaştırmaya istekli görünmemektedir.

 

Türkiye’nin katlanılmaz baskısı altında olan GKRY mutlak bir siyasi kurtuluş yolunu izliyor gibi görünüyor.

 

Kaynak: Kathimerini