Yunan Basınından: Kathimerini-Rusya Dışişleri Bakanlığı: Doğu Akdeniz’deki sınır uyuşmazlıklarından faydanlanmaya çalışmıyoruz

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Perşembe akşamı, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki tahriklerini Rusya’nın desteklediği yönündeki iddiaları reddeden bir açıklamada bulundu.

 

‘‘Sınır uyuşmazlıklarından faydanlanmaya çalışmıyoruz. Bu yaklaşım, hassas ve gerilimli bir bölge olan Doğu Akdeniz’de de geçerli. Rusya tüm anlaşmazlıkların yalnızca politik diyalog aracılığıyla çözülmesinden yanadır.’’

 

Zaharova bunun yanında, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki ‘saldırgan’ hareketlerine Moskova’nın desteğinin sebep olduğuna dair iddiaların provakatif olduğunu değerlendirdi.

 

Aynı bilgilendirmede Zaharova, ‘‘Bu tür argümanları yalnızca provakatif olarak nitelendirebilirim’’ açıklamasında bulundu.

 

Devamında, Rusya’nın devletlerarası anlaşmazlıklardan, sorunlardan, çatışmalardan fayda sağlamaya çalışmadığını ve bu yaklaşımın ‘‘Doğu Akdeniz gibi son derece hassas ve gerilimli bir bölge için de kesinlikle geçerli’’ olduğu açıklamasında bulundu.

 

‘‘Kimseyi saldırgan eylemlere teşvik etmiyoruz. Özellikle Türkiye ile olan iş birliğimiz üçüncü bir ülke aleyhine yönelik değildir’’ diye ekledi.

 

Kaynak: https://www.kathimerini.gr/world/561065410/rosiko-ypex-den-prospathoyme-na-epofelithoyme-apo-synoriakes-diamaches-stin-anatoliki-mesogeio/