Yunan Basınından: Kathimerini- Stavros Tzimas -“Arnavutluk ile MEB Zor Bir Bulmaca”

Yorum Yazısı

 

Mitsotakis hükümeti İtalya ve Mısır ile yapılan anlaşmalardan sonra Arnavutluk ile MEB sınırlandırma anlaşması imzalamanın Atina’nın hedefleri arasında olduğunu açıkladı ve bilindiği üzere Nikos Dendias ilgili görüşmeler için Tiran’a gitmeyi planlıyor.

 

Başbakan Rama, 2009 yılından bu yana dondurulmuş olan sorunu çözmeye hevesli görünüyor ancak ülke içerisindeki koşulların bir anlaşma imzalamasına izin vermesinin zor olduğu görünmektedir. Arnavutluk önümüzdeki ilkbaharda gerçekleşecek bir seçim yörüngesine girdi ve bu koşullar siyasi uzlaşmanın mümkün olmayacağı gösterir nitelikte.

 

Daha Yunan hükümetinin İyon Denizi’ndeki karasularını 12 mile arttıracağını duyurduğunda dahi, Rama’nın selamladığı bu açıklamaya karşılık ana muhalefet ve Cumhurbaşkanı (!) dahi hükümet MEB sınırlandırma anlaşması imzalayarak ‘‘denizlerimizi Yunanistan’a satıyor’’ suçlamalarında bulundular. Ülkede siyasi keskinlik artmış durumda ve kamuoyunda lanetler, ‘‘vatan hainliği’’, ‘‘idam tehditleri’ ve ‘‘savaş’’ tezahüratları hakim.

 

İronik olan, Yunanistan ile bugün MEB anlaşması imzalamak isteyen Rama 2009 yılında bloke etmişti. Dönemin Dışişleri Bakanı olan (günümüzde ise karşı tarafta duran muhalefet lideri) Luzlim Başa ve Dora Bakoyanni tarafından imzalanmış anlaşmayı dönemin ana muhalefet lideri olarak Anayasa mahkemesine başvurarak iptal etmişti. Bugün ise roller tersine döndü.

 

2009 yılında suçlayan Rama bugün o zamanlar ulusun çıkarlarını satmakla suçladığı kişiler tarafından vatan haini olarak çarmıha geriliyor.

 

Ve Arnavut toplumu bir kez daha, merkezinde ‘‘kötü ve açgözlü Yunanlılar’’ olan hastalıklı bir kutuplaşmanın içinde kalmış durumda.

Bunu pek çok kez yazdık: Ne zaman Yunan-Arnavut ilişkilerindende olumlu bir şey gelişmişse bir şekilde güvensizlik ortamı oluşuyor. Arnavut siyaset sahnesinde Türk propagandasıyla da beslenen Yunan karşıtlığı (oy getiren) bir ulusal spor haline gelmek üzere.

 

Ancak ülkemizde de Arnavutların imajı, bazı siyasi kesimlerin ve kamuoyu oluşturucuları sayesinde kötü olmaya devam ediyor. Fakat bu şekilde hiçbir yere varamayız. Mısır ve İtalya ile MEB sınırlandırmasına hiç sesimizi çıkarmadan gittik çünkü anlaşmaların önünde ‘‘kamuoyu’’ engeli yoktu. Ancak Arnavutlukla…..

 

Kaynak: Kathimerini

https://www.kathimerini.gr/opinion/561066424/dyskolo-pazl-i-aoz-me-alvania/