Yunan Basınından: Meis’ten Umutsuzluk Çığlığı: Bir Doktorumuz Bile Yok- Sonunda Biz de Gideceğiz…

Uzak ada sakinlerinin dramatik çağrısı

 

Yunanistan cumhurbaşkanı Sakellaropulu’nun adaya ziyareti öncesi bir televizyon programına bağlanan Meis belediye başkan yardımcısı, cumhurbaşkanının ziyareti vesilesiyle adadaki eczane sorununu dile getirip, bir yakarışta bulundu.

 

Bunun üzerine program sunucusu hayretler içinde kalarak, bu konuda elinden geleni yapacağı sözünü verirken, konu yunan kamuoyunda tartışılmaya başlandı.

 

İefimerida.gr haber sitesinde aynı konuyla ilgili, 2013 tarihli bir haberde yer alan ifadeler ise oldukça çarpıcı…

 

Uzak Meis Adası sakinleri bir kez daha devletten yardım istiyor.. Kalıcı bir pratisyen hekim, doktor, hatta eczane olmadan yaşadıkları için, sonunda adayı terk edeceklerine dair uyarı noktasına geldiler. Yaklaşık üç yüz Meis sakini, adada kalıcı bir doktor olmadığını ve bunun sonucunda sağlık sorunları durumunda ciddi bir risklerin olduğunu vurguluyor. Elefteros Tipos gazetesi, bir yazısında ada sakinlerinin, komşuları olan Türkiye’den deniz ambulansıyla sağlanabilecek tıbbi hizmetleri kabul etmediklerini vurgulamakta.

Nitekim adanın belediye başkan yardımcısı George Achladiotis, “Ada yönetimi adaya kalıcı olarak görev yapmaya gelecek her doktora ücretsiz konaklama ve günde bir öğün yemek sunmaktadır. Ancak yine de burada kimse yok. Sonunda adayı tahliye edeceğiz ve burada yalnızca silahlı kuvvetler kalacak ’’ diyerek Meis adası sakinlerinin sabrının tükendiğini vurguluyor.

 

 

Kaynak: Iefimerida

https://www.iefimerida.gr/news/109782/κραυγή-απόγνωσης-από-το-καστελόριζο-δεν-έχουμε-ούτε-γιατρό-στο-τέλος-θα-φύγουμε-και-εμεί