Yunan Basınından: Pompeo Kıbrıs’ta

 

Kathimerini Gazetesinin Haberine göre, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun GKRY Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile Lefkoşa Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda görüşmesi yaklaşık bir saat sürdü.

 

Anastasiadis, açıklamalarında GKRY Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde Türkiye’nin yürüttüğü çalışmalara ve Ankara’nın Doğu Akdeniz’deki eylemlerine değindikten sonra, Türkiye’nin yasadışı eylemlerinin sona ermesi şartıyla Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin müzakereleri sürdürmek istediğini de ifade etmiştir.

 

Pompeo ise Amerika Birleşik Devletleri ve Kıbrıs’ın aynı değerleri paylaştığını vurgulayarak, GKRY’e yönelik silah ambargosunun kısmen kaldırılmasına karar verildiğini ifade etmiştir.

 

Aynı zamanda iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirecek bir güvenlik eğitim merkezinin oluşturulmasına da değinmiştir.
Türkiye’nin eylemleri konusunda, Pompeo diplomasi yoluyla çözüm bulunmasından yana olduğunu vurguladıktan sonra, “Gerilim işe yaramıyor. Türkiye’nin yasadışı eylemlerinden endişe duymaya devam ediyoruz. Yunanistan ve Kıbrıs, Münhasır Bölgeleri içerisinde maden çıkarma hakkına sahiptir” açıklamalarında bulunmuştur.

 

 

 

Kaynak: Kathimerini

https://www.kathimerini.gr/world/561076744/stin-kypro-o-pompeo-se-exelixi-i-synantisi-me-ton-n-anastasiadi/