Yunan Basınından: Pompeo Kıbrıs’ta

12 Eylül 2020

 

Kathimerini Gazetesinin Haberine göre, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun GKRY Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile Lefkoşa Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda görüşmesi yaklaşık bir saat sürdü.

 

Anastasiadis, açıklamalarında GKRY Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde Türkiye’nin yürüttüğü çalışmalara ve Ankara’nın Doğu Akdeniz’deki eylemlerine değindikten sonra, Türkiye’nin yasadışı eylemlerinin sona ermesi şartıyla Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin müzakereleri sürdürmek istediğini de ifade etmiştir.

 

Pompeo ise Amerika Birleşik Devletleri ve Kıbrıs’ın aynı değerleri paylaştığını vurgulayarak, GKRY’e yönelik silah ambargosunun kısmen kaldırılmasına karar verildiğini ifade etmiştir.

 

Aynı zamanda iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirecek bir güvenlik eğitim merkezinin oluşturulmasına da değinmiştir.
Türkiye’nin eylemleri konusunda, Pompeo diplomasi yoluyla çözüm bulunmasından yana olduğunu vurguladıktan sonra, “Gerilim işe yaramıyor. Türkiye’nin yasadışı eylemlerinden endişe duymaya devam ediyoruz. Yunanistan ve Kıbrıs, Münhasır Bölgeleri içerisinde maden çıkarma hakkına sahiptir” açıklamalarında bulunmuştur.

 

 

 

Kaynak: Kathimerini

https://www.kathimerini.gr/world/561076744/stin-kypro-o-pompeo-se-exelixi-i-synantisi-me-ton-n-anastasiadi/

DİĞER YAZILAR

SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
25 Haziran 2021

24 HAZİRAN TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA...

TÜM BOYUTLARIYLA NİL NEHRİ
TÜM BOYUTLARIYLA NİL NEHRİ
23 Haziran 2021

Nil Nehri hem tarihsel hem de güncel anlamda dünyanın en stratejik ve politik akarsularından birisidir. Nil Havzası özelinde gelişen...

SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
23 Haziran 2021

22 HAZİRAN TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA...