Yunan Basınından: Protothema Haberi – İtalya ve Mısır ile Anlaşmalar Resmi Gazetede Yayınlandı

29 Ağustos 2020

Protothema isimli Yunan gazetesinin web sitesinde dün (28 Ağustos) gece yarısı yayınladığı “Yunanistan’ın Mısır ve İtalya İle Anlaşmaları Bunlar” başlıklı haberinin özet tercümesidir:

 

“Resmî Gazete’de yayımlandılar ve artık yasa oldular – Meclis tarafından onanan anlaşmaların içeriğini ve haritaları görün”

 

“İtalya ve Mısır ile yapılan deniz bölgelerini sınırlandırma anlaşmaları artık resmî olarak da Devlet Yasası oldu ve gece yarısı (28 Ağustos 2020)  Resmî Gazete’de yayımlandı.

 

Anlaşmaların Ek’inin 3’üncü maddesine göre ‘Bu yasa Resmî Gazete’de yayımlanması ve Anlaşmanın, bu yasanın 5’inci maddesinin (b) bendi gereği onanması ile yürürlüğe girer.’

 

5’inci maddenin ikinci paragrafında, anlaşmanın iki tarafça onay organlarının teati edildiği gün yürürlüğe girer de deniyor.

 

İki anlaşmanın Yunan Meclisi tarafından oyçokluğu ile onandığını hatırlatalım.

 

Diplomatik kaynaklar, özellikle, Mısır’la yapılan ve Protothema’nın daha önce yazdığı gibi, Türkiye-Libya muhtırasını ‘çöpe attığı’ için Ankara’yı ‘rahatsız’ eden anlaşmayı  dengeli, Deniz Hukuku’na tamamen uygun, deniz bölgelerinde adalarımızın etkisini tesis eden bir anlaşma olarak nitelendiriyor.

 

‘İşbu anlaşma, askıdaki ikili konuların halli, Uluslararası Hukuka saygı tahtında ulusal çıkarları ileri götürecek şekilde üçüncü ülkelerle ittifak kurma stratejisine dâhildir.

 

Dengeli bir anlaşmadır. Pratikte ve içtihatta uygulandığı üzere Deniz Hukuku’na tamamen uygundur. Adaların kıta sahanlığı ve MEB egemenlik hakları olduğu değişmez tezimizi ciddiyetle onaylar.  Deniz bölgelerinde adalarımızın etkisini tesis eder.

 

Anlaşmaya dair müzakerelerde ana kriter, Deniz Hukuku maddeleri ve özellikle deniz bölgelerinde adaların hakları oldu.

 

Kahire, Türkiye’nin Mısır’a daha büyük MEB vermeyi teklif etme çabalarına rağmen Yunanistan ile sınırlandırma yaptı.

 

 • İtalya ile yapılan anlaşmadan sonra gelen ve dış politikadaki bir atalet ve tereddüt dönemini kapatan bu anlaşma her açıdan büyük bir ulusal başarıdır.
 • Ülkemiz egemenlik damgasını önemli ölçüde artırıyor, egemenlik hak ve yetkilerini tesis ediyor.
 • Ülke, Uluslararası Hukuka saygıyı ve Doğu Akdeniz’de anlaşmazlıkların barışçıl çözümünü tesis ederek stratejik bir ulusal bütünleşme uyguluyor.
 • Uluslararası Hukuk çerçevesinde kimsenin itiraz edemeyeceği bir müktesebat yaratıyor. İşbirliğine ve Uluslararası Hukuka dayanan ilkeler politikasının meyvelerini sözde değil pratikte topluyor.
 • Bu, birbirinin haklarına itiraz etmeyen, şantaj ve tehditte bulunmayan iki ülke arasında bir anlaşmadır.
 • Türkiye-Libya muhtırasının geçersizliğini teyit ediyor. Türkiye-Libya anlaşmasını gömen etkin bir eylemdir.
 • Anlaşma Kahire ile 15 yıl süren 13 tur müzakereden ve Ankara-Trablus anlaşmasından 8 ay sonra gerçekleşti.
 • Artık, yasadışı Türk-Libya muhtırasının geçersizliğinin fiilen teyit edilmesinin haricinde, bir komşu ülke ile anlaşmada, meşru haklarımızı tesis ediyoruz. Türk taleplerinin tamamen yasadışı ve yersiz olduğunu apaçık ortaya koyarak diplomatik konumumuz daha da güçleniyor.
 • Libya artık iki mutlak meşru sınırlandırma (Yunanistan-İtalya ve Yunanistan-Mısır) arasında bulunuyor. Libya hükümetinin, Girit bölgesinde aramızdaki MEB’i sınırlandırmanın meşru şekilde tamamlanmasını reddetmesi için hiçbir meşru zemini yoktur. Bu tek meşru sınırlandırmadır ve ülkelerimizin karşılıklı çıkarınadır.
 • Türkiye’nin, Yunan adalarının deniz bölgesindeki egemenlik haklarını ihlal ederek doğrudan Mısır ile MEB sınırlandırma yasadışı girişimi etkin şekilde göğüsleniyor
 • Bu sınırlandırma kısmidir, yani iki ülke arasında sonradan yapılacak kapsamlı sınırlandırmanın bir parçasıdır.
 • Son olarak dünyadaki en büyük Arap ülkesiyle, Mısır’la ilişkilerimiz daha derinleştirildi ve güçlendirildi.”

 

Kaynak : https://www.protothema.gr/politics/article/1039082/autes-einai-oi-sumfonies-tis-elladas-gia-aoz-me-aigupto-kai-italia/APP/?fbclid=IwAR14aH_g4aLi6sDk63mrAz1ciMPHwNx5EbpSMx0_BjCQJM7nJ9aRW4Zjx80

DİĞER YAZILAR

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...

KKTC’DE YAYIMLANAN TÜRKİYE DÜŞMANI AVRUPA GAZETESİNDEN, YİNE TEPKİ ÇEKEN HABER
KKTC’DE YAYIMLANAN TÜRKİYE DÜŞMANI AVRUPA GAZETESİNDEN, YİNE TEPKİ ÇEKEN HABER
12 Mayıs 2021

KKTC’de yayımlanan ve Türkiye karşıtlığı yapan Avrupa Gazetesi şimdi de “İşgal Müzesi” manşetiyle gündemde. Kuzey Kıbrıs’ta Rum taraftarı olarak...