Yunan Basınından: Protothema- “Stoltenberg: Türkiye ile Yunanistan arasında bir anlaşma yok, yalnızca görüşmeler başladı.”

 

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Perşembe günü açıkladığı, Yunanistan ile Türkiye arasında bir anlaşma gerçekleştiği yönündeki iddiası hakkında Cuma günü öğleden sonra bir ‘‘geri adım’’ attı.

 

Cuma günü öğleden sonra düzenlenen basın toplantısında Stoltenberg, ‘‘Böyle bir anlaşma yok, sadece tartışmalar var.’’ dedi.

 

Atina’daki diplomatik kaynaklar şöyle dedi; ‘‘Türk Dışişleri Bakanı Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin neden olduğu gerilimin azaltılması için NATO’nun teknik düzeyde bir önerisini ‘‘görüşmeler’’ olarak adlandırıp, tartışmanın odağını Türkiye’nin hukuka aykırı davranışlarından kaydırma çabasındadır. Umut edilen, aynı telaşı, kışkırtıcı Türk eylemlerinin sonlandırılması ve Oruç Reis ile Türk gemilerinin Yunan kıta sahanlığından geri çekilmesinin şart olduğu siyasi menfaatler için de göstermesidir. Yunanistan, Türkiye ile Uluslararası Hukuk’u temel alacak diyaloglara her zaman açıktır. (Ancak oldu bittilerin dayatılacağı girişimlere değil)”

 

Kaynak: https://www.protothema.gr/politics/article/1041069/stoldeberg-ta-mazeuei-gia-sumfonia-anamesa-stin-ellada-kai-tin-tourkia/