Yunan Basınından: “Ta Nea” gazetesi-“Mavi Vatan’ın ‘Babası’ Yeniden Vuruyor…

12 Ekim 2020

 

“Mavi Vatan’ın babası ve Türkiye ile Libya arasındaki deniz bölgelerinin belirlenmesine dair yasadışı anlaşmanın mimarı olan Cihat Yaycı, Türkiye Yunanistan’la hiçbir şekilde, Doğu Akdeniz’de deniz yetki bölgelerinin paylaşımını müzakere etmemeli iddiasında bulunuyor” girişiyle başlayan haberde Yaycı Paşa’nın konuyla ilgili açıklaması aktarılıyor.

 

 

Mavi Vatan doktrininin ‘fikir babası’ olarak da bilinen, Türk donanması emekli tümamirali, Rodos ve Girit halkının Yunan olmadığını iddia ederek yeni bir fanteziyle ortaya çıktı.

 

 

Emekli Tümamiral Cihat Yaycı, Türkiye ve Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’deki deniz yetki alanı paylaşımı için müzakere masasına kesinlikle oturmaması gerektiğini ileri sürdü.

 

 

Yaycı, “Halkımız üzerinde ciddi bir algı operasyonu yürütülüyor. Atalarımızın bu adaları Yunanlılardan aldığı, Paris ve Lozan Antlaşmalarıyla ise asıl sahiplerine verildiğine dair bir anlayış var. Biz bu adaları Venedikliler ve Cenevizlilerden aldık.”

 

 

Gülünç bir şekilde, “Biz bu adaları Yunanlardanalmadık. Adadabulunanlar Rumca konuşuyor ama İmparatorluğu’nun etkisi altında kaldıkları için bu dili konuşuyorlar. Girit ve Rodos halkının çoğunluğu Yunan değil.” dedi.

 

 

Yaycı’nın, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’e gücünü yansıtmasındaki büyük başarısızlığı sebebiyle Mayıs ayında rütbesi düşürülmüştü. Yaycı, Türkiye’nin Doğu Ege’deki Yunanistan’a ait olan adaları ve deniz alanını ilhak etmeyi amaçlayan ‘Mavi Vatan’ teorisinin mimarı olarak biliniyor.

 

 

Ankara ‘Mavi Vatan’ı başarmak için, Cihat Yaycı’nın tavsiyesiyle, Kasım 2019’da Yunan deniz alanını Türkiye ile Libya arasında bölüşmek için Ulusal Mutabakat Hükümeti ile (UMH) bir deniz alanlarını sınırlandırma anlaşması imzaladı.

 

 

Oysa, Trablus merkezli UMH ile anlaşma imzalandıktan sonra Ankara’nın Doğu Akdeniz’e gücünü yansıtması, sadece Türk etkisinin zayıflamasına neden oldu. Türkiye, NATO ve AB ülkelerinden biri olan Yunanistan’ın UMH elçisini Atina’dan kovacağını beklemiyordu. Tepki olarak Yunanistan, Türk destekli UMH için savaşan cihatçılara karşı olan Libya Ulusal Ordusunu komuta etmesi için Mareşal Halife Hafter’i tayin eden, UMH’nin rakibi, Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi’ni tanıdı.

 

 

Avrupalı Libya Büyükelçileri, dün Libya ile Türkiye arasında imzalanan deniz anlaşmasını reddetti. Avrupalı diplomatlar, Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile yaptıkları görüşmenin akabinde “AB ve üye ülkeler, deniz yetki alanının sınırlandırılmasına ilişkin Türkiye-Libya Uzlaşı Belgesi’nin üçüncü ülkelerin egemenlik hakkını ihlal ettiğini, Deniz Hukuku’na uymadığını ve üçüncü ülkeler için hiçbir yasal neticesinin olmadığın tekrar etti.” açıklamalarında bulundu.

 

 

DİĞER YAZILAR

SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
12 Haziran 2021

11 HAZİRAN TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA...

Akdeniz’de Ulusal ve Küresel Stratejiler Sempozyumu
Akdeniz’de Ulusal ve Küresel Stratejiler Sempozyumu
11 Haziran 2021

İstanbul Üniversitesi ile birlikte 12-13 Haziran 2021’de düzenlediğimiz “Akdeniz’de Ulusal ve Küresel Stratejiler” Sempozyumuna aşağıdaki seçkin akademisyenlerimiz tebliğlerde bulunacaktır....

SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
11 Haziran 2021

10 HAZİRAN TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA...