Yunan Basınından: Ta Nea Haberi- Oruç Reis Meis’e mi Gidiyor Endişesi

12 Eylül 2020

 

SİLAHLI KUVVETLERDE ALARM

 

Oruç Reis hızını ikiye katladı – Meis’e gidip gitmediği ise bilinmiyor

 

Son birkaç saat içinde, Meis adasına daha yakın bölgelerde araştırmalar için NAVTEX’in yenilenmesi senaryoları patlak verirken, Oruç Reis, beraberindeki gemilerle birlikte son 35 gündür seyir halindeki hızdan iki kat daha hızlı hareket etmekte.

 

 

Oruç Reis tarafından yapılan sismik araştırmalar için Türk NAVTEX’in bitiminden sadece birkaç saat önce, Türk araştırma gemisinin seyri gerilim boyutuna ulaştı.

 

 

Yunan Silahlı Kuvvetleri ise her durumda beklemede ve Oruç Reis’in hareketlerini dakika dakika izlemekte. Tüm bunlar, Türkiye Cumhurbaşkanının NAVTEX’in yenilenip yenilenmemesi kararının ve Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou’nun Pazar günü Meis adasına ziyaretinin beklendiği sırada yaşanmaktadır.

 

 

AYNI HABERE GÖRE, ULUSLARARASI İLİŞKİLER ENSTİTÜSÜ BAŞKANI KONSTANTİNOS FİLİS, SONA EREN NAVTEX İLE İLGİLİ ÜÇ FARKLI SENARYODAN BAHSETMEKTEDİR

 

 

İlk senaryo Türkiye’nin NAVTEX’i yenilememesi. (Filis bu durumun kendisini hem sevindireceğini hem şaşırtacağını söylüyor.)

İkinci senaryo NAVTEX’in Türkiye kıta sahanlığında olacak şekilde yenilenmesi. (Bu durumun da kendisini şaşırtacağını söylüyor.)

Filis’e göre üçüncü – ve en olası – senaryo ise NAVTEX yenilenecek ve Meis’e, yani karasularına ve dolayısıyla egemenlik alanına çok yaklaşacak.

 

SKAI’a konuşan Yunan profesör Filis, böyle bir senaryonun doğrulanması ve Oruç Reis’in savaş gemileri eşliğinde 12 mil kadar olan potansiyel bir Yunan kıyı bölgesine yaklaşması durumunda, “ablukayı önlemek için bir takım tedbirler almalıyız, açıkça bir abluka oluşturmalıyız” açıklamasında bulunarak, “bu, bir kırmızı çizgi, Türkiye bunu aşarsa, ülkedeki hükümet açısından bir meşruiyet sorunu olacaktır. Ve dürüst olmak gerekirse, hükümetin ne tür sorunları olacağı umrumda değil. Ertesi gün ülkenin nasıl bir sorunla karşı karşıya kalacağı konusunda endişeliyim “dedi.

 

 

Kaynak: Ta Nea

 

Το Oruc Reis διπλασίασε την ταχύτητά του – Αγνωστο αν πηγαίνει στο Καστελλόριζο

DİĞER YAZILAR

MEDYADA BAU DEGS
MEDYADA BAU DEGS
13 Mayıs 2021

12 MAYIS MEDYA BÜLTENİ YAZILI BASIN YANSIMALARI YENİÇAĞ GAZETESİ KÖŞE YAZARI HÜSEYİN MACİR YUSUF; “KKTC TANINMALIDIR” İSİMLİ YAZISINDA BAU...

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...