Yunan Basınından: Ta Nea Haberi-‘‘Sirigos: Türkiye Avrupa için stratejik bir tehdittir.’’

12 Eylül 2020

 

Ta NEA Gazetesinin haberine göre 11 Eylül Cuma akşamı, ‘‘Rigas Velestinlis’’ siyaset ve kültür konferans salonunda Türk Yunan ilişkileri üzerine güncel bir tartışma gerçekleştirilmiştir.

 

‘‘Yeni Osmanlıcılık ve Yunanistan: Çatışmanın jeopolitik boyutları’’ temasıyla, Angelos Sirigos (ND Milletvekili, Hukuk Profesörü), Kostas Lavdas (Avrupa Siyaseti Profesörü), Yorgos Karabelias (Yazar) ve Kostas Geormas, gelişmeleri Atina-Ankara ilişkileri çerçevesinde ve daha geniş boyutlarda analiz etmişlerdir.

 

Türkiye Cumhuriyetin’nin kuruluşundan bahseden iktidar partisi Milletvekili Angelos Sirigos, ‘‘Türkiye, bugün Erdoğan’ın da kullanmakta olduğu, Osmanlı İmparatorluğu’ndan geriye kalanlar üzerine kurulmuştur. Erdoğan’ın algıladığı Yeni Osmanlı İmparatorluğu, çevre denizleri ele geçirdiğinde küçülmeyi bırakacak. Türkiye bölgeye hükmeden olmak ve diğer bütün ülkelerin onunla diyalog kurmasını istiyor’’ ifadelerinde bulunmuştur.

 

“Kapımızın dibinde Sünni bir İran büyüyor. Kötü olan şey, bununla yüzleşen ilk biz olacağız. Türkiye’nin aynı zamanda Avrupa için de stratejik bir tehdittir’’ uyarısında bulunan Sirigos, son olarak, Türk gemilerinin 28. meridyenin batısına, yani Yunan-Mısır MEB’ine denk gelen bir alana girmeyeceğini tahmin ettiğini söylemiştir.

 

 

Kostas Lavdas: Yunan-Fransız işbirliği ilerlesin

Önümüzdeki Zirve’de Türkiye’ye önemli yaptırımlar uygulanacağına dair beklentileri düşük olan Lavdas, Fransa gibi ikili ve üçlü işbirliği programları ile Yunanistan’ın Fransa’yla olduğu gibi ikili ve üçlü işbirlikleri ile AB’ye daha fazla bağlamanın önemini vurgulamıştır.

 

“Fransa ile iki taraflı ilerlememiz çok önemli. Doğu Akdeniz’de Fransız filosunun varlığı çok önemli.” ifadelerinde bulunan Lavdas, aynı zamanda Paris’in AB içindeki rolünü yeniden tanımlama sürecinde olduğuna dikkat çekerken, Fransızların Türkiye’nin Afrika’ya ve Macron’dan önce girmesinden endişe duyduğunu söyledi.

 

Türk-Yunan İlişkileri ve Rusya: Syrigos ve Lavdas’ın in.gr’ye yaptığı açıklamalar Sirigos, Rusya Dışişleri Bakanı’nın Ege konusundaki tutumuyla ilgili olarak, “Rusya’nın Türk tarafına doğru hareket ettiğinden” söz etmiştir.

 

Kostas Lavdas ise, NATO’da çatlak yaratma girişimini “kalıcı bir Rus taktiği” olarak nitelendirerek, “Rusya’nın bir Yunan-Türk savaşını memnuniyetle karşılayacağını” da sözlerine eklemiştir.

 

Lavdas, Türkiye ile ilgili olarak, görünür bir ekonomik çöküş olmadığını ve buna bağlı gelişmeler olmadığını savunurken, “Türkiye’de bir patlama ve büyük bir değişim olacağını düşünmüyorum. Türk Lirası çökecek gibi de görünmüyor. Ancak şu an Türk-Yunan ilişkilerinde çözümün sırası değil. Bugün varılacak bir çözüm sorunlu olur” vurgusunu yapmıştır.

 

Kaynak: Ta Nea

 

Συρίγος: Καταρρέει το οικοδόμημα του Ερντογάν

DİĞER YAZILAR

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...

KKTC’DE YAYIMLANAN TÜRKİYE DÜŞMANI AVRUPA GAZETESİNDEN, YİNE TEPKİ ÇEKEN HABER
KKTC’DE YAYIMLANAN TÜRKİYE DÜŞMANI AVRUPA GAZETESİNDEN, YİNE TEPKİ ÇEKEN HABER
12 Mayıs 2021

KKTC’de yayımlanan ve Türkiye karşıtlığı yapan Avrupa Gazetesi şimdi de “İşgal Müzesi” manşetiyle gündemde. Kuzey Kıbrıs’ta Rum taraftarı olarak...