Yunan Basınından: TA NEA- TÜRKİYE’NİN ORUÇ REİS İLE DİYALOG ÇABALARINI “TORPİLLEDİĞİNİ” ÖNE SÜRDÜ

Yunan TA NEA gazetesi “Türkiye Patlama İçin Bahane Arıyor: Oruç Reis Yeniden Yunan Kıta Sahanlığı’nda” başlıklı haberinde Türkiye’nin, Meis açıklarında araştırma maksatlı Navtex yayınlamasından bir gün sonra Oruç Reis sismik araştırma gemisinin, “Yunan kıta sahanlığı içerisinde seyretmekte olduğunu” iddia ederek “bu hareketin, diyalog çabalarını torpillediğini” savundu.
Oruç Reis’in Meis’in yaklaşık 30 deniz mili güneybatısında seyretmekte olduğunu belirten gazete “aynı rotada devam ederse Navtex’in sınırı olan 6,5 deniz milinin oldukça ötesine geçerek güneybatı ucuna yönlenecek” dedi. Oruç Reis’e Türk savaş gemilerinin eşlik etmekte olduğu kaydedilen haberde “Yunan kuvvetleri de alarmda bulunuyor ve hareketlerini takip ediyor” ifadesi kullanıldı.
Aynı gazete bir başka haberinde Oruç Reis’in, anlık konum bilgisi veren uydu ( Ais) sinyali kapalı şekilde Türk Deniz Kuvvetleri’ne bağlı 6 savaş gemisinin eşliğinde 10 nkot’un altında bir hızla yol almakta olduğunu, Yunan silahlı kuvvetlerinin de fırkateynler ile hazır konumda beklediğini yazdı.
Atina’nın, Türk Navtex’ine karşılık anti-navtex ilan ederek silahlı kuvvetlerini alarm durumuna getirdiği, Yunan Milli Savunma Bakanı Nikos Panayotopulos’un yurtdışı ziyaretini yarıda keserek Yunanistan’a döndüğü bilgisi de verildi.
Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ise Türkiye’nin yeni faaliyetlerinin “hâla teori ile Türk meydan okumasında gerileme olacağı teorisine sahip olan veya bunu bekleyen Avrupalılar arasında değerlendirme krizi yaratmalı” dedi.
Kaynak: Ta Nea
https://www.tanea.gr/2020/10/12/politics/oruc-reis-entos-tis-ellinikis-yfalokripidas/?fbclid=IwAR3NWSvKwBCNCvrg8sm3tc2-CiVHFfBpWMKiEHxDvf2WDc_-x86vzB4CaR4
https://www.tanea.gr/2020/10/12/politics/anastasiadis-i-ee-pisteyei-oti-me-thopeia-tha-ypoxorisei-i-tourkiki-proklitikotita/