Yunan Basınından: “Türkiye ile sözde diyalog hakkında NATO’nun oyunlarının arkasında neler saklı?”

 

Yunan basını;  “Türkiye ile sözde diyalog hakkında NATO’nun oyunlarının arkasında neler saklı? Stoltenberg’in attığı tweetin ardından Atina, “Türk gemileri gitmediği sürece diyalog başlamayacaktır” açıklamasında bulunduğuna dair haberler veriyor.

 

NATO genel sekreteri Stoltenberg’in Türkiye ile Yunanistan arasında teknik görüşmelerin başlayacağı hakkında açıklaması kısa sürede yalanlandı.

 

‘‘Türk ve Yunan liderlerle yaptığım görüşmelerin ardından iki müttefik ülke, Doğu Akdeniz’de askeri çatışmayı önleme mekanizmaları kurmak ve kazalarla olayları önleme riskini azaltmak için NATO’da teknik görüşmelere başlamak üzere mutabakata vardı’’

 

Atina’nın diplomatik kaynakları ise böyle bir şeyin gerçekte karşılığı olmadığını savundular.

 

Stoltenberg bir oldu bitti yaratmak için anlaşma gerçekleşmişçesine açıklamalarda bulundu. Bu aceleci tutumunun Merkel-Erdoğan telefon görüşmesiyle ilgili olduğu anlaşılmaktadır. Türkiye Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına göre, Türk Cumhurbaşkanı Alman Şansölye’ye, AB’nin Doğu Akdeniz’de Yunanistan ve Kıbrıs’ı (GKRY) desteklemesinin yanlış olduğunu söylemiş ve ‘‘Yunanistan’ın bencil tutumunun desteklenmesinin asla kabul edilemez olduğu’’ mesajını vermiştir.

 

Ankara, Kıbrıs’ın batısında ve doğusunda iki bölgede Rusya’nın atış eğitimleri yapması için iki yeni NAVTEX ilan ederek, tahrik oyununa Moskova’yı da kattı. Rus deniz kuvvetlerinin diğer tüm deniz kuvvetleri gibi, uluslararası sularda tatbikat yapma hakkı vardır. Ancak sorun, özellikle Kıbrıs’ın doğusunda olan bölge için ilan edilen Türk NAVTEX’inin, Suriye-GKRY yetki alanı içerisinde olmasından dolayı geçersizdir.

 

Kaynak : https://www.protothema.gr/politics/article/1040908/ellinotourkika-i-alitheia-gia-ton-dialogo-me-tin-tourkia-to-nato-kai-ti-rosia/