Yunan Basınından: Türkiye Şu Anda Mecbur Kaldığı bir Durumu ‘‘Tercih’’ Olarak Yansıtıp Olası Yaptırımlardan Kaçınmaya ve AB ile Bir İletişim Kanalı Açmaya Çalışıyor.

25 Eylül 2020

Uluslararası Araştırma Enstitüsü Müdürü Konstantinos Filis, SKAI TV’de katıldığı bir televizyon programında Yunanistan ve Türkiye arasında yakında yeni bir istikşafi görüşme turunun başlayacak olmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye’nin şu anda mecbur kaldığı bir durumu ‘‘tercih’’ olarak yansıttığını vurguladı. Ayrıca Ankara’nın olası yaptırımlardan kaçınmaya ve AB ile bir iletişim kanalı açmaya çalıştığını da sözlerine ekledi.
‘‘Erdoğan’ın düşünce yapısına göre, kurumlarla konuşmak en basit şey değildir. O, liderlerle kişisel düzeyde konuşmayı seviyor’’ diyen Filis, AB’nin Türkiye ile ilişkilerini yeniden kurumsallaştırmaya çalışmasının Erdoğan tarafından soğukkanlılıkla karşılandığını ve bunun da muhtemelen, olası yaptırımların her geçen gün sallanmakta olan ülke ekonomisi üzerinde son derece olumsuz bir etkisi olacağını fark etmesinden dolayı olduğuna dikkat çekti.
Uluslararası Araştırma Enstitüsü müdürüne göre aynı zamanda, Türkiye için çözülmesi belki de en kolay sorunu Yunanistan ile olan ilişkileridir.
Sayın Filis’e göre eğer büyük resmi görebilirsek, şu anda Türkiye için özellikle Suriye’de, Libya’da neler olduğuna, Mısır, İsrail ve ABD ile olanlara bakarsak, Türkiye’nin son yıllarda yaptığı seçimlerin mantığını yavaş yavaş kavradığını ve cepheleri kapatma mantığına girdiğini fark edeceğiz.
‘‘Yunanistan ile ilgili olan cephe ikili bir karaktere sahiptir’’ diyerek Ankara’nın müzakere masasına giderek hem Yunanistan’la gerginliği azaltabileceğini hem de gerilimin azalması sonucunda AB ile ilişkilerini geliştirebileceğini ve bunun da ülke ekonomisine fayda sağlayacak bir gelişme olacağını ifade etti.

Filis yine skai tv de katıldığı bir programda..

 

Filis’in yine Skai TV’de katıldığı bir programda yaptığı açıklamalar: ‘‘Bu konuların belki de gündeme gelmeyeceği istikşafi görüşmelere paralel olarak, bazı üçüncü taraflarca Yunanistan’a bunları görüşmesi için baskı yapılabilir. Tekrar vurguluyorum, istikşafi görüşmeler içerisinde değil ancak onlara paralel olarak. Ve sanırım Pompeo bunun için de geliyor. Hem bunun için hem de askerden arındırma konusu için. Çünkü askerden arındırma konusu Amerikalıları çok ilgilendiren bir konu. Türkleri de ilgilendiriyor elbette ve bu konuda Lozan Antlaşması ve 1947 Paris Antlaşmasına atıfta bulunuyorlar.’’

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=edwJ5EWmzGs

DİĞER YAZILAR

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...

KKTC’DE YAYIMLANAN TÜRKİYE DÜŞMANI AVRUPA GAZETESİNDEN, YİNE TEPKİ ÇEKEN HABER
KKTC’DE YAYIMLANAN TÜRKİYE DÜŞMANI AVRUPA GAZETESİNDEN, YİNE TEPKİ ÇEKEN HABER
12 Mayıs 2021

KKTC’de yayımlanan ve Türkiye karşıtlığı yapan Avrupa Gazetesi şimdi de “İşgal Müzesi” manşetiyle gündemde. Kuzey Kıbrıs’ta Rum taraftarı olarak...