Yunan Basınından: ‘‘Yunan Parlamentosunda Gerginlik’’

11 Eylül 2020

 

Kathimerini gazetesinin haberine göre, 10 Eylül Perşembe günü Yunan parlamentosunda Sivil Savunma Bakanlığı’nın yetkisinde üç uluslararası anlaşmanın oylaması sırasında, Moria sığınmacı kampındaki olaylar ve Türk Yunan ilişkilerindeki gelişmeler alevli tartışmalara yol açmıştır.

 

İktidar partisinin parlamento temsilcisi Sp. Livanos ‘‘kritik zamanlarda’’ ‘‘ulusal birlik ve uzlaşı’’ tavrının tüm siyasi güçler tarafından benimsenmesi çağrısında bulunmuştur.

 

İsrail, Rusya ve Bulgaristan ile imzalanan uluslararası anlaşmalarla ilgili düzenlenen oylamada, ilk iki anlaşma büyük çoğunluğun (Sadece KKE ve MERA 25 aleyhte oy verdi) üçüncüde ise daha da büyük bir çoğunluğun (Sadece KKE aleyhte oy verdi) onayını almıştır. Ancak toplantının konusuyla ilgili bu genel fikir birliğine rağmen, gündemin diğer meselelerine ilişkin tartışmalar yaşanmıştır.

 

Habere göre, bu ateşli tartışmaların açılışını Yunan Çözüm partisi sözcüsü Ant. Milonakis Moria olaylarına atıfta bulunarak yapmış, ardından Parti başkanı Velopoulos ise mülteci-göç sorunu üzerine bilinen hücum pozisyonundan başbakana saldırmıştır. Ayrıca Miçotakis’in aynı anda üç Avrupa gazetesinde yayınlanan Türk Yunan ilişkileri üzerine makalesinde bahsettiği konular üzerinden de başbakana yüklenmiştir.

 

Velopoulos, Miçotakis’in ‘‘yazılı bir anlaşmaya’’ atıfta bulunması hakkında, ‘‘Yunanistan başbakanının bu kadar çok yalan söylemesini hiç beklemezdim. Bana Türkiye ile konuşmadığını söylemişti’’ diyerek eleştirmiştir.

 

İktidar partisinin parlamento temsilcisi Sp. Livanos ise Velopoulos’a atıfta bulunarak, ‘‘Başbakan ulusal bir mücadele verirken hepimiz aldığımız pozisyonlara dikkat etmeliyiz’’ diyerek, sözüne ‘‘Hedef ulusaldır ve hepimiz ona hizmet etmekteyiz. Başbakan yazısında gayri resmi ancak gizli tartışmalara atıfta bulunmuştur. Durum ulusal birliği ve mutabakatı gerektirir. Bölünme zamanı değildir’’ diyerek devam etmiştir.

 

Yine aynı habere göre, SİRİZA partisinin parlamento temsilcisi ise Türk-Yunan meselelerine atıfta bulunmaktan kaçınarak Moria konusuna eleştirel ancak yumuşak tonda göndermelerde bulunmuştur.

 

İktidar partisi parlamento temsilcisinin SİRİZA partisinin bu tutumunu örnek göstererek ‘‘Görüş ayrılıklarımızı düşüncelerimizde saklayalım. Bugün çıkmaz bir çatışmaya girmeyelim’’ çağrısında bulunmasının ardından çok geçmeden, SİRİZA partisi parlamento temsilcisi I. Ragousis ikinci konuşmasında Moria konusunda sesini yükselterek; ‘‘Hükümet birbiri ardına hata yapıyor. Kuzeydoğu Ege adalarını mutlak bir çıkmaza sokan bir dizi seçim yapmaktadır. Yerel topluluklar, mülteciler- Yunanistan onlara en acınacak şekilde davranıyor gibi görünüyor. Hükümet Moria’nın, Midilli’nin ve sonuçta tüm Yunanistan’ın insan deposu olmasını seçti’’ ifadelerinde bulunarak hükümete yüklenmiştir.

 

İktidar partisi parlamento temsilcisi Libanos bu sözlere ‘‘İkinci müdahalenizle siyasi spekülasyon yapmaya çalıştınız. Neyse ki bugün bu hükümete sahibiz. Kritik zamanlardayız, doğru yoldayız. Anlaşmazlığı kışkırtmamalıyız’’ diyerek cevap vermiştir.

 

Diğer muhalefet partilerinin yöneticileri ise göç konusunda sorumluluğun yalnızca mevcut hükümetin değil, önceki SİRİZA hükümetinin de olduğunun altını çizmiştir.

 

KKE parlamento temsilcisi Ath. Pafilis ‘‘Önceki ve mevcut hükümetin büyük sorumlulukları var. Durumları biliyorlardı. Trajik, acınası AB- Türkiye anlaşmasını kim kabul etti? SİRİZA hükümeti imzaladı, ND hükümeti ise bunu sürdürüyor’’ ifadelerinde bulunurken KINAL Partisi adına G. Kaminis, ‘‘Sorun 2015’ten beri var ve çözülmedi. Hepimiz ne olacağını biliyorduk. Henüz bir planımız bile yok’’ demiştir.

 

MERA25 Partisi adına Kl. Georgiadis ise ‘‘Önceki hükümetin rızasıyla, sorun Moria’da yaratıldı’’ açıklamasında bulunmuştur.

 

Son olarak, Sivil Savunma Bakanı El. Ekonomou ‘‘Hükümetin bir stratejisi, planı bulunmaktadır ve sınırıları kontrol etmektedir. Ulusal kriz unsurları olan bir konuda, siyasi dayanışma ve uzlaşmaya ihtiyaç var’’ diyerek parlamentoda dayanışma çağrısı yapmıştır.

 

Kaynak: Kathimerini

https://www.kathimerini.gr/politics/561073291/klima-entasis-sti-voyli-gia-moria-kai-ellinotoyrkika/

DİĞER YAZILAR

ANAYASADA TEK RESMİ DİL VE TEK MİLLET KAVRAMININ VARLIĞININ, BÖLÜCÜ ÖRGÜT UZANTILARININ KENDİ KADERİNİ TAYİN HAKKI ELDE EDİLMESİNE YÖNELİK ÇABALARI BAĞLAMINDA ÖNEMİ VE HASSASİYETİ
ANAYASADA TEK RESMİ DİL VE TEK MİLLET KAVRAMININ VARLIĞININ, BÖLÜCÜ ÖRGÜT UZANTILARININ KENDİ KADERİNİ TAYİN HAKKI ELDE EDİLMESİNE YÖNELİK ÇABALARI BAĞLAMINDA ÖNEMİ VE HASSASİYETİ
13 Mayıs 2021

  Bu değerlendirmemizde, 13 Mayıs Türk Dil Bayramı münasebetiyle Türkçe’nin anayasal düzlemde ülke bütünlüğü açısından önemine vurgu yapacağız. Zira...

MEDYADA BAU DEGS
MEDYADA BAU DEGS
13 Mayıs 2021

12 MAYIS MEDYA BÜLTENİ YAZILI BASIN YANSIMALARI YENİÇAĞ GAZETESİ KÖŞE YAZARI HÜSEYİN MACİR YUSUF; “KKTC TANINMALIDIR” İSİMLİ YAZISINDA BAU...

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....