Yunan Basınından: ‘‘Yunanistan – Arnavutluk MEB’i konusunda anlaşmaya varılamaması durumunda Rama’nın önerisi: Üçüncü bir ülkenin arabuluculuğu”

 

Ta NEA gazetesinin haberine göre, Yunanistan’ın İyon Denizi’ndeki karasularını 12 mile uzatması konusunda Arnavutluk siyasi atmosferinde kargaşa çıkması üzerine Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, televizyonda verdiği bir röportajda Yunanistan’ın İyon Denizi’ndeki karasularını 12 mil uzunluğuna uzatmasının uluslararası hukukla ‘‘son derece tutarlı” olduğunu söyledi.

 

“Başka bir ülkenin çıkarlarını ihlal etmediği sürece, denize erişimi olan her ülkenin karasularını 12 mile çıkarmasının Uluslararası Deniz Hukuku tarafından tanınan bir egemenlik hakkı olduğunu” belirten Rama ayrıca, ‘‘Yunan hükümetinin konuyla ilgili açıklamasının, iki ülkenin Korfu Boğazı’ndaki MEB müzakereleri ile hiçbir şekilde ilgisi olmadığını’’ dile getirdi.

 

Arnavutluk Başbakanı, Yunanistan ile MEB sınırının belirlenmesini desteklediğini ve iki ülke arasında bu konuda bir anlaşma olmadığını yineleyerek, yeni anlaşma müzakerelerinin, yeni Yunan hükümetinin iktidara gelmesiyle askıya alındığını ifade ederken, müzakerelerin devam etmesine, Arnavut uzmanlar grubunun yeniden organize edilmesi ihtiyacı gibi ‘‘teknik sorunların’’ engel teşkil ettiğini belirtti.

 

Bunun yanında, yeni anlaşmanın Arnavutluk için ‘‘saçma’’ olarak nitelendirdiği 2009 anlaşmasından daha faydalı olacağı konusundaki iyimserliğini de dile getirdi. Ayrıca, her halükarda Arnavutluk’un konuyla ilgili olarak, isim vermeden üçüncü ülkelerden danışmanları olduğunu da ima etti.

 

 

Rama yaptığı açıklamalarda ‘‘Samaras hükümetinden bu yana tüm Yunan hükümetlerine, iki tarafın müzakereleri zorlaştıran, değişmeyen iddialarının olduğu koşullarda, kabul edilebilir bir sonuç için hakem rolünü üstlenecek veya uluslararası mahkemeye başvurmak için istişarede bulunacak, iki ülke ile de dost üçüncü bir tarafa başvurmayı’’ şahsen teklif ettiğini ancak, Yunan tarafının bunu kabul etmediğini dile getirdi.

 

 

Arnavutluk basınında çıkan haberlere göre başbakan Rama önümüzdeki günlerde AGİT Dönem Başkanı olarak Atina’da bulunacak.

 

 

Kaynak: Ta Nea

https://www.tanea.gr/2020/09/11/politics/aoz-elladas-alvanias-protasi-rama-se-periptosi-mi-epiteyksis-symfonias/