Yunan Basınından: Yunanistan Dışişleri Bakanı: Diyaloğun gerçekleşmesi için kışkırtmalar ve tehditler sona ermelidir…

Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, uluslararası hukuk ve iyi komşuluk ilişkileri temelinde anlamlı bir diyaloğun gerçekleşmesi için Türkiye’ye kışkırtmaların ve tehditlerin durdurulması gerektiğine dair net bir mesaj verdi..
Naftemporiki gazetesine verdiği röportajda sayın Dendias, “bir yandan muhatabınızın egemenliğini ve egemenlik haklarını ihlal ederken ‘‘ben masaya oturmaya hazırım’’ diyemezsiniz. Bu bağlamda, ‘‘görünürde iletişim hileleri olmadan, samimi bir diyalog başlatma arzusunun belirtileri varsa, kesinlikle konuşmaya hazırız’’ diyor.
Önümüzdeki hafta 24-25 Eylül’de gerçekleşecek AB Zirvesi öncesine ve Türkiye’nin AB ile ilişkilerine atıfta bulunan Dendias, seçimin Ankara’ya ait olduğunu vurguladı: Ya gerçekçi, esaslı ve acil gerilimi azaltan bir diyalog ya da yaptırım listesi. Önümüzdeki AB Zirvesi’nde durumun dikkatlice inceleneceğini ve gelecekteki kararların dayandırılacağı sonuçlara varılacağını sözlerine ekledi.
Kaynak: in.gr
https://www.in.gr/2020/09/19/politics/dendias-gia-tourkia-gia-na-yparksei-dialogos-prepei-na-stamatisoun-oi-prokliseis-kai-oi-apeiles/