Yunan Basınından: Yunanistan Silah Alımına 10 Milyar Avro Harcıyor

 

ProtoThema isimli Yunan gazetesi “Yeni Silahlara 10 Milyar Avro Veriyoruz… Rafale’ler İçin Fransızlar İle Anlaşmaya Doğru” başlıklı haberinde Belharra fırkateynleri için görüşmeler yeniden başladı. Mermi, torpil, yedek parça, helikopter ve diğer acil öncelik malzemeleri için derhal 1 milyar 500 milyon Avro serbest bırakılıyor” vurgusunu yaptı.

 

Yunan hükümeti, özellikle Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri’nin “caydırıcılık gücünü çeşitlendirmek” için Yunan Silahlı Kuvvetleri’ni acil takviye kararı aldı.

 

Yunan Meclisi kürsüsünden; Yunan halkının “biraz fazla fedakârlık yapması gerekeceğini” ancak “jeopolitik konumları gereği” silahlı kuvvetleri güçlendirmek için gereken yatırımları yapmak zorunda olduklarını söyleyen Kiriakos Miçotakis fırkateynler ve Rafale tipi Fransız savaş uçakları gibi yeni silah alımı paralelinde mevcut silah sistemlerinin kullanılabilirliğini artırmak için önemli miktarda ödenek açıkladı.

 

Mçotakis, hükümetinin silah alımı için devlet bütçesinden 10 milyar Avro’ya kadar ödenek açıklamaya hazır olduğunu söyledi. 10 milyar Avro’nun bin-bin 500 Avro’luk bölümünün mermi, torpil, yedek parça, helikopter ve diğer acil öncelik malzemesi alımı için hemen önümüzdeki aylarda serbest bırakılması bekleniyor.

 

Birinci öncelik, mevcut Mirage tipi Fransız savaş uçakları, Kara ve Deniz kuvvetlerinin elindeki helikopterler için yedek parça ve “Deniz Kuvvetleri’nin sessiz avcıları” diye nitelenen Alman malı 214 tipi (‘Papanikolis’) denizaltılar için modern torpil satın alımına veriliyor.

 

“Güçlü torpillere ihtiyacı olduğuna” işaret edilen 124 ve 209 tipi denizaltılar için “son aşamasında bulunan programın” muhtemelen Almanya’dan modern torpil satın alımı için 33 milyon Avro ödenek öngördüğü kaydedildi.

 

 

Gemiler ve Uçaklar

 

Yaklaşık iki ay önce Belharra (veya FDI) tipi 2 yeni Fransız fırkateyni satın alma programı, 3 milyar 400 milyon Avro’luk bir ödenek gerektiği için fiyatı yüksek bulunması nedeniyle bozulmuş görünüyor. Ancak bölgedeki son gelişmeler üzerine iki tarafın müzakerecileri yeniden kolları sıvadı. Yunan Savunma Bakanlığı’ndan bir kaynak “şu anda 2 Belhlarra’nın fiyatı 2 milyar Avro’nun altına düştü. Pazarlık etmeden karar vermiyoruz ancak bizi destekleyenler Fransızlar. Gemi istedik gemi getirdiler. Savaş uçağı istedik, uçak getirdiler” dedi.

 

Haberde yakın zamanda Baf’taki (Güney Kıbrıs) hava üssüne inenlerle aynı tipte Rafale savaş uçaklarının alımı için görüşmelere başlandığı bilgisi de verildi. Yunan Milli Savunma Bakanı Nikos Panayotopulos ile Fransız dengi Florance Parly arasında, Yunanistan’ın 10 Rafale alması, Fransa’nın da aynı tipte 8 tane daha uçak vermesi gibi çeşitli senaryolar görüşüldüğü, iki taraf arasında ön anlaşma yapıldığı bilgisinin ise doğrulanmadığı kaydedildi.

 

Yunan Savunma Bakanlığı’nın öncelikleri arasında MEKO tipi Alman fırkateynlerin modernizasyonu da bulunuyor. Yunan Deniz Kuvvetleri donanmanın saldırı gücünün hemen güçlendirilmesi için hu modernizasyon programının acilen uygulanmasını istiyor. 1992’de alınan “İdra”i 1996’da alınan “Spetsai”, 1998’de edinilen “Psara” ve 1998’de edinilen “Salamis” fırkateynlerinin modernizasyonu için an az iki yıl çalışma gerektiğine dikkat çekildi.

 

 

Kaynak: Protothema

https://www.protothema.gr/politics/article/1039719/dinoume-10-dis-gia-nea-opla/