Yunan Basınından: Yunanistan Türkiye’nin Adaları Tehdit Ettiğini Düşünerek, BM Şartı’nın Meşru Müdafaa Hakkına Dayanarak Adaları Askerileştirdiğini İddia Etti.

 

Skai TV’de katıldığı bir televizyon programında konuşan ND Milletvekili Angelos Syrigos:”Uluslararası Hukuk tarafından bir baskı olduğunu gören Türkiye, Yunanistan’a karşı güçlü olduğunu düşündüğü konuyu, Ege’nin doğudaki adalarının askerden arındırılmasını gündeme getiriyor’’ dedi ve devamında “1923 Lozan Antlaşması ile 1947 Paris Antlaşması gereğince, Midilli, Sakız, Sisam ve Ahikerya adaları kısmen, On İki Ada ise tamamen askerden arındırılmıştır” diye belirtti.

 

Syrigos’un söylediğine göre, 1974’ten sonra Yunanistan bu adaları askerileştirdi çünkü Türkiye adalara karşı saldırgan bir sıfat taşıyan Ege ordusu veya 5. Ordu olarak adlandırılan bir ordu yaratmıştı. Bu nedenle Yunanistan, Türkiye’nin adaları tehdit ettiğini düşünerek, BM Şartı’nın meşru müdafaa hakkı veren 51. Maddesine başvurmuştur.

 

Dolayısıyla artık Türkiye de Yunanistan’ın kurallara uymadığını göstermek ve ABD seçimlerinin gerçekleşeceği 2 Kasım’dan sonra eski ritmine dönmek için, artık Uluslararası Hukuk kuralları üzerinden konuşmaktadır.

 

 

Aynı zamanda eğer Biden seçilirse, göreve gelene kadar geçecek olan zamanı Türkiye’nin görüşmeleri kesintiye uğratmak ve meseleler yaratmak için kullanmasının güçlü bir ihtimal olduğunu değerlendiren Syrigos, Amerika’nın son zamanlarda ilk defa Yunanistan ve GKRY lehine pozisyon aldığını belirtti.

 

 

Kaynak: Skai TV