Yunan Basınından: Yunanistan Türkiye’nin Adaları Tehdit Ettiğini Düşünerek, BM Şartı’nın Meşru Müdafaa Hakkına Dayanarak Adaları Askerileştirdiğini İddia Etti.

26 Eylül 2020

 

Skai TV’de katıldığı bir televizyon programında konuşan ND Milletvekili Angelos Syrigos:”Uluslararası Hukuk tarafından bir baskı olduğunu gören Türkiye, Yunanistan’a karşı güçlü olduğunu düşündüğü konuyu, Ege’nin doğudaki adalarının askerden arındırılmasını gündeme getiriyor’’ dedi ve devamında “1923 Lozan Antlaşması ile 1947 Paris Antlaşması gereğince, Midilli, Sakız, Sisam ve Ahikerya adaları kısmen, On İki Ada ise tamamen askerden arındırılmıştır” diye belirtti.

 

Syrigos’un söylediğine göre, 1974’ten sonra Yunanistan bu adaları askerileştirdi çünkü Türkiye adalara karşı saldırgan bir sıfat taşıyan Ege ordusu veya 5. Ordu olarak adlandırılan bir ordu yaratmıştı. Bu nedenle Yunanistan, Türkiye’nin adaları tehdit ettiğini düşünerek, BM Şartı’nın meşru müdafaa hakkı veren 51. Maddesine başvurmuştur.

 

Dolayısıyla artık Türkiye de Yunanistan’ın kurallara uymadığını göstermek ve ABD seçimlerinin gerçekleşeceği 2 Kasım’dan sonra eski ritmine dönmek için, artık Uluslararası Hukuk kuralları üzerinden konuşmaktadır.

 

 

Aynı zamanda eğer Biden seçilirse, göreve gelene kadar geçecek olan zamanı Türkiye’nin görüşmeleri kesintiye uğratmak ve meseleler yaratmak için kullanmasının güçlü bir ihtimal olduğunu değerlendiren Syrigos, Amerika’nın son zamanlarda ilk defa Yunanistan ve GKRY lehine pozisyon aldığını belirtti.

 

 

Kaynak: Skai TV

 

DİĞER YAZILAR

MEDYADA BAU DEGS
MEDYADA BAU DEGS
13 Mayıs 2021

12 MAYIS MEDYA BÜLTENİ YAZILI BASIN YANSIMALARI YENİÇAĞ GAZETESİ KÖŞE YAZARI HÜSEYİN MACİR YUSUF; “KKTC TANINMALIDIR” İSİMLİ YAZISINDA BAU...

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...