Yunan Basınından: Yunanistan Yenilmesine Rağmen 5 Kez Genişledi

 

Cihat Yaycı: Yunanistan 5 defa genişledi – 6 yüzyıl yetecek kadar doğal gaz rezervi bulunmakta

 

Cihat Yaycı, Girit’in güneyinde dünyanın en zengin doğal gaz rezervlerinin bulunduğunu iddia ediyor.

 

Yakın bir amanda Türk Deniz Kuvvetlerinden istifa eden, Türk-Libya anlaşmasının mimarı, Tümamiral Cihat Yaycı, Habertürk kanalında Girit’in güneyindeki bölgenin dünyanın en zengin doğal gaz rezervlerine sahip olduğunu iddia etti. ‘‘Bu nedenle tüm sorun da buradan kaynaklanmaktadır. Yani bu rezervler o kadar zengin ki, aynı buradaki kadar (Kıbrıs’ın aşağısını gösteriyor.) Ve hatta daha zengin. Öyle diyorlar. Ayrıca bugün yapılan hesaplamalara göre, bilinen rezervler tahminlerin ötesinde ve Türkiye’nin 572 yıllık doğal gaz ihtiyacını karşılayacak kadar.’’

 

Yunanistan 5 kere genişledi. Diyalog demek Yunanistan’a taviz vermek demek.

Türk- Libya anlaşmasının mimarına göre, Yunanistan yayılmacı bir politika izlemekte ve kurulduğu günden bu yana savaşları kaybetmesine rağmen topraklarını 5 kere genişletmiştir.

 

‘‘1830’dan beri Yunanistan topraklarını beş kere genişletti. Savaşı beş kez kaybetti, beş kez toprak kazandı. İnanılır gibi değil. Bunu nasıl yapıyor? Çok iyi diplomasisi var. Bunu kabul etmeliyiz’’ ifadelerinde bulunan Yaycı, Ankara’nın Atina ile diyalog konusunda anlaştığı takdirde bunun Yunanistan’a yeni tavizler verilmesi anlamına geleceğini ve bu konudaki endişelerini aktarmaktadır.

 

‘‘Bir olguyu sorun olarak nitelendirirken çok dikkatli olmalıyız. Çünkü siz ona ‘‘sorun’’ dediğiniz anda, insan zihni çözüm bulmak ister. Çözüm, çözüm. Şimdi sorun şu olabilir, her iki tarafında talepleri varsa, bu bir sorundur ve çözüm, iki tarafın ortak bir noktada birleşmesidir. Ama bir talebiniz varsa ve ben bunu bir sorun olarak görürsem ve masaya oturursam, size kesinlikle bir şeyler vermeliyim. Yunanistan’ın yaptığı bu. Bu nedenle bu kitabın adı Ege sorunları değil, Yunanistan talepleridir. Yunanistan’ın taleplerini sorun olarak algılamamalıyız. Yunanistan sürekli talep ediyor. Kimden talep ediyor? Bizden talep ediyor.
Bu talepler hakkında konuşmak için masaya oturduğumuz anda, ne vereceğimizi tartışacağız’’ açıklamalarında bulundu, ayrıca Yunanlılar tarafından dayatılan Ege Denizi ismin değiştirilmesi gerektiği konusundaki görüşünü dile getirdi.

 

 

Kaynak: Penta Postagma

https://www.pentapostagma.gr/ethnika-themata/ellinotoyrkika/6963708_tzihat-giaitzi-i-ellada-epektathike-5-fores-ehei-koitasmata