Yunan Basınından: Yunan Silahlı Kuvvetleri, Sakellaropulu’nun  Μeis Adası Ziyaretine Hazır

 

Sakellaropulu Pazar günü öğleden sonra, Meis limanında bulunan Donanma gemilerine ziyarette bulunarak basın açıklaması gerçekleştirecek.

 

 

Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu, kurtuluşunun 77. yıldönümünü kutlamak için Pazar günü Meis adasına gidecek. Ülkenin Silahlı Kuvvetlerinin operasyonel olarak hazır durumda olduğu bildirilmektedir.

 

 

Sputniknews.gr’in haberine göre, Cumhurbaşkanının ziyareti, Ankara’nın yeni açıklamalarının ardından ve özellikle Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın ‘‘Yunanistan’ın diğer ülkelerin çıkarlarına Yunanistan’ın meze olmaması için susması gerektiğini’’ söyledikten sonra gerçekleşmektedir.

 

 

Söz konusu açıklama hakkında yorum yapan Göç Bakan Yardımcısı George Kumutsakos ise, bunun bir soğukkanlılık kaybı belirtisi olduğuna dikkat çekerken, ‘‘masada olmadığınız zaman tabakta olursunuz’’ ifadelerinde bulundu.

 

 

Hükümet sözcüsü Stelios Petsas da söz konusu açıklamaya atıfta bulunarak bunun “medeni bir dünya açısından anlaşılmaz” olduğunu söyledi.

 

 

“Bunlar, geçmiş yüzyılları, geçen bin yılları anımsatıyorlar. Nihayetinde bu tür demeçler hiçbir yerde karşılık bulamazken, çünkü hitap ettikleri kitleyi bile bıktırmış durumdalar, – yani iç kamuoyundan bahsediyorum – yalnızca hiçbir yere götürmeyen açıklanamaz bir gerilime neden olmaktadır. Önemli olan, önünde uygulamaya koyacağı bir dizi önlemlerin kataloğu olan, Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’ne yaklaşıyor olmamızdır’’ dedi.

 

 

“Yarın, Meis için büyük bir gün, büyük bir kutlama var. Ülkenin birinci sıradaki vatandaşı olan Cumhurbaşkanı orada olacak. Cumhurbaşkanına herhangi bir meydan okumanın olması düşünülemez ” diyerek Cumhurbaşkanının Meis adasına ziyaretinin önemini vurguladı.

 

 

Sakellaropulu’nun programına göre, Pazar günü öğleden sonra, Meis limanında bulunan Donanma gemilerine ziyarette bulunarak basın açıklaması yapacak. Ada’dan ayrılışı ise Pazartesi günü sabah saatlerinde gerçekleşecek.

 

 

 

Kaynak: Sputnik Greece

https://sputniknews.gr/politiki/202009128221549-se-etoimotita-oi-enoples-dynameis-gia-tin-episkepsi-sakellaropoulou-sto-kastellorizo/