Yunan-Rum Basınından: ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Güney Kıbrıs’ta Temaslarda Bulundu

17 Ağustos 2020

 

TÜRKİYE’NİN DOĞU AKDENİZ’DEKİ FAALİYETLERİ KONUSUNDA AB’DEN ÇAĞRI

 

Lefkoşa, 17 Ağustos 2020

 

Rum basını, Güney Kıbrıs ve Yunanistan’ın, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerini engelleme çalışmalarının Fransa’nın da desteğiyle yoğun biçimde devam ettiğini yazdı.

 

Alithia gazetesi, “Hedef Türk Saldırganlığının Engellenmesi – Lefkoşa ve Atina’dan Fransa’nın Yoğun Desteğiyle Birlikte Tüm Cephelerde Diplomatik Girişimler” başlıkları altında verdiği haberinde, Fransa’nın da desteğini alan Güney Kıbrıs ve Yunanistan’ın, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerinin durdurulması için tüm alanlarda diplomatik girişimlerini sürdürdüğünü belirterek, ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı David Hale’in dün Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’le Larnaka Havaalanı’nda gerçekleştirdiği görüşmeye geniş yer verdi.

 

Gazete, ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı David Hale’in dün Lübnan ziyaretinden dönüşünde Larnaka Havaalanı’nda Hristodulidis’le bir araya geldiğini ve ülkesinin Güney Kıbrıs’ın sözde egemenlik haklarını kullanmasına yönelik desteğini dile getirdiğini yazdı.

 

Habere göre Hale görüşmede, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin deniz alanlarında bulunan doğal kaynaklarını kullanma hakkının herkes tarafından saygıyla karşılanması gerektiğini” iddia ederek “tüm Doğu Akdeniz’deki enerji güvenliğinin devamlılığının sağlanması için kullanılması adına hidrokarbonların geliştirilmesinde ülkesinin iş birliği yapma isteğini” de vurguladı.

 

ABD’nin Güney Kıbrıs’la güvenlik, terörizmle mücadele, deniz ve sınır güvenliği konusundaki mevcut iş birliğinin arttırılmasından duyduğu memnuniyeti de dile getiren Hale, bu iş birliğinin derinleştirilmesi isteğinin en iyi göstergesinin ise, Güney Kıbrıs’ın Uluslararası Askeri Eğitim Programı’na (IMET) dahil edilmesi yönünde bakanlığının ortaya koyduğu niyet olduğunu ifade etti.

 

Görüşmede Kıbrıs sorunu ve kapalı bölge Maraş’ın açılması konularının da ele alındığını aktaran gazete, Hale’in gerek Kıbrıs sorununun çözümü gerekse kapalı bölge Maraş konusunda BM Güvenlik Konseyi’nin kararlarına desteğini dile getirdiğini belirtti.

 

Öte yandan Fileleftheros gazetesi, Yunanistan ile Türkiye arasında bir diyaloğun başlaması adına Almanya ve ABD’nin sürekli baslı uygulamakta olduğu iddiasını manşetine taşıdı.

 

Haravgi gazetesi ise AB’nin Türkiye’ye diyalog çağrısında bulunduğunu belirterek AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Komiseri Josep Borrell’in Türkiye’ye, Yavuz gemisinin Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’indeki faaliyetlerine son vermesi çağrısında bulunduğunu manşetten yayımladı.

 

Gazete, ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Hale’in ziyaretini ise “Dışişleri Bakanı ABD’nin Desteğini Aldı” başlığıyla okuyucusuna duyurdu.

DİĞER YAZILAR

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...

KKTC’DE YAYIMLANAN TÜRKİYE DÜŞMANI AVRUPA GAZETESİNDEN, YİNE TEPKİ ÇEKEN HABER
KKTC’DE YAYIMLANAN TÜRKİYE DÜŞMANI AVRUPA GAZETESİNDEN, YİNE TEPKİ ÇEKEN HABER
12 Mayıs 2021

KKTC’de yayımlanan ve Türkiye karşıtlığı yapan Avrupa Gazetesi şimdi de “İşgal Müzesi” manşetiyle gündemde. Kuzey Kıbrıs’ta Rum taraftarı olarak...