Yunan-Rum basınından: ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Hale Hristodulidis ile Görüştü

16 Ağustos 2020

RUM DIŞİŞLERİ BAKANI MARAŞ MESELESİNİ GÜNDEME GETİREREK TÜRKİYE VE KKTC’Yİ HALE’YE ŞİKAYET ETTİ.

 

Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, üç günlün Lübnan ziyaretinden dönüşünde Güney Kıbrıs’a uğrayan ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi Konular Müsteşarı David Hale ile bu sabah görüştü.

 

Rum radyosu David Hale’nin ziyaretini “yıldırım ziyaret” vurgusuyla duyurdu. Rum Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ikilinin Larnaka Havaalanı’nda görüştüğü bilgisi verildi.

 

Görüşmede Nikos Hristodulidis Hale’ye, Türkiye’nin çeşitli düzeylerde ve farkı istikametlerde sürdürdüğü faaliyetleri ışığı altında Doğu Akdeniz’de şekillenen durum hakkında bilgi verdi, Amerikalı muhatabı da ABD’nin Rum yönetiminin sözde “deniz bölgeleri içerisindeki doğal kaynaklardan yararlanma egemenlik haklarına” desteğini yineledi.

 

Kıbrıs sorununu da gündeme getiren Hristodulidis Türkiye’nin ve KKTC’nin Maraş ile ilgili “tahrikkar” diye nitelediği ilan ve eylemlerini Amerikalı Müsteşar’a şikayet etti. Bu ilan ve eylemlerin Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararlarına “aykırı olduğunu ve emrivakiler yaratmak ana maksadı taşıdıklarını” öne süren Hristodulidis, muhatabına, “bu emrivakilerin Kıbrıs sorununun iki bölgeli iki toplumlu federasyon zemininde çözüm perspektifini olumsuz etkileyeceğini” söyledi.

 

Güney Kıbrıs-ABD ikili ilişkilerinin de ele alındığı görüşmede, güvenlik, terörle mücadele, enerji, ekonomik ve ticari işbirliği, ABD’nin Rum vatandaşlarına vize uygulamasını kaldırmasının da aralarında bulunduğu uzlaşılmış alanlardaki işbirliğinin güçlendirilmesi yönünde atılacak adımlar ele da alındı.

 

Hristodulidis ile Hale’nin son olarak “son gelişmelerden sonra Doğu Akdeniz, Kuzey Afrika ve Körfez bölgesinde şekillenen duruma” dair görüş alış verişinde bulunduğu kaydedildi.

 

Kaynak: www.sigmalive.com/news/politics/653692/enimerose-hale-gia-tourkiki-proklitikotita-kai-ammoxosto-o-xristodoulidis

DİĞER YAZILAR

MEDYADA BAU DEGS
MEDYADA BAU DEGS
13 Mayıs 2021

12 MAYIS MEDYA BÜLTENİ YAZILI BASIN YANSIMALARI YENİÇAĞ GAZETESİ KÖŞE YAZARI HÜSEYİN MACİR YUSUF; “KKTC TANINMALIDIR” İSİMLİ YAZISINDA BAU...

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...