Yunan ve Rum ikilisi Türkiye düşmanlığına devam ediyor!!

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Çarşamba gecesi Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile bir görüşme yaptı. Anastasiadis, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Michel’e “Türkiye’nin yasadışı sondajına birleşik, istikrarlı ve kararlı bir tepkiye ihtiyaç var” mesajını iletti.
Kathimerini 1 Ekim Perşembe günü yapılacak AB liderleri zirvesinde Türkiye’ye yönelik yaptırımlar listesinin inceleneceğine dikkat çekti.
Gazete  Michel’in  Yunanistan Başbakanı ve Rum yönetimi başkanı Nikos Anastasiadis’in de aralarında olduğu bulunduğu ayrıcalıklı muhataplarla ön istişare  yaklaşımı tercih ettiğini yazdı.
Gazeteye göre Michel Perşembe gecesi de liderlerin akşam yemeğinden önce Türkiye ile ilgili sonuçların taslak kısmını sunacak.
Haberde, diplomatik kaynaklara dayanılarak, taslakta yaptırımlara dolaylı bir atıfta bulunulacağı ancak otomatik bir mekanizmada öngörülmeyeceği, Türkiye’nin  gerilimi tırmandırması halinde  konu ile ilgili yeni bir tartışma yapılacağı kaydedildi.
Habere göre  Rum yönetiminin Beyaz Rusya’ya yaptırım uygulanmasını Türkiye’ye yaptırım uygulanması şartına bağlamadan kabul etmesi için Michel’in sunacağı taslakta Güney Kıbrıs’a ve sözde “Rum MEB’indeki ihlallere” özel bir atıf içermesi bekleniyor.
Kaynak: Kathimerini
https://www.kathimerini.com.cy/gr/politiki/se-exelixi-i-synantisi-anastasiadi-–-misel