Yunanistan Dışişleri Bakanı Açıklaması (13.08.2020)

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı,

 

 

Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın İsrail Başbakanı B. Netanyahu ve Dışişleri Bakanı G. Ashkenazi ile olan toplantısına dair resmi açıklaması:

 

 

“Bugün, Bay Netanyahu tarafından kabul edilmekten memnuniyet duydum ve kendisine Başbakan Kyriakos Mitsotakis’ten bir mesaj ilettim. Ayrıca, mevkidaşım ve arkadaşım Gabi Ashkenazi ile kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdik.

 

Bu sayede Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki uluslararası hukuk ihlallerine karşı sergilediği net pozisyona binaen İsrail’e teşekkür etme fırsatım oldu. Türkiye’nin hukuk ihlallerinin bölgedeki tüm ülkelere risk teşkil ettiğini ve bunun yanında bölgenin güvenliğini ve istikrarını da tehlikeye attığını açıkladım. Aynı zamanda, EastMed doğalgaz boru hattı ve enerji arzı güvenliği konularınd görüşme fırsatımız da oldu.

 

 

Ülkelerimiz arasındaki ekonomik işbirliğini ele aldık. Yunanistan, İsrail, Kıbrıs, Birleşik Devletler ve bölgenin diğer ülkeleri arasında doğan ikili ve çok taraflı fırsatları değerlendirdik. Yunanistan ve İsrail ikili ilişkilerini derinleştirmekte ve geliştirmektedir.

 

Konstantinos Mitsotakis’in İsrail Devleti’ni tanımasının ve diplomatik ilişkilerin tesis edilmesinin ardından geçen 30 yıllık süre zarfında Yunanistan-İsrail ilişkileri daha önce olmadığı kadar iyi seyretmektedir.”

 

 

Kaynak link: https://www.mfa.gr/en/current-affairs/top-story/statement-of-the-minister-of-foreign-affairs-nikos-dendias-following-his-meetings-with-israels-prime-minister-netanyahu-and-minister-of-foreign-affairs-ashkenazi-13-august-2020.html