YUNANİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANI NİKOS DENDİAS’IN AÇIKLAMASI

 

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın açıklaması şu şekildedir;

 

 

Türkiye’yi Gökçeada, Bozcaada ve İstanbul’daki Rum azınlığın haklarına saygı göstermeye çağırdı, bunun, Lozan Antlaşması tahtında Türkiye’nin uluslararası yükümlülüğü olduğunu söyledi.

 

 

Dendias “Türkiye artık Gökçeada, Bozcaada ve İstanbul’daki Rum azınlığın, Türk toplumunun geriye kalanı açısından düşman olmadığını, aksine, tarihî sürecinin kopmaz bir parçası olduğunu ve halklarımız arasındaki dostluğun barışçıl bir arada yaşamanın referans noktası olduğunu anlamalıdır” dedi.

 

 

“Türkiye Rum azınlığın haklarına tamamen saygı göstermelidir. Avrupa’nın insan haklarına ve azınlık mensuplarına saygı standardına yaklaşmalıdır” da diyen Dendias, Lozan Antlaşması’nın, gayrı-Müslim nüfusun yerel yönetim, bireylerin ve mülklerinin korunması ile ilgili 14’üncü maddesini hatırlattı. “İstanbul’daki, Gökçeada’daki ve Bozcaada’daki Rum azınlığın korunması, Lozan Antlaşması tahtında, Türkiye’nin uluslararası yükümlülüğü olmaya devam ediyor” ifadesini kullandı.

 

 

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin 27 Haziran 2008 tarihli kararında Türkiye’yi, diaspora’daki Gökçeadalıların ve Bozcaadalıların, Türk vatandaşlıkları olsun veya olmasın, geri dönüşleri için şartlar oluşturmakla birlikte, Gölçeada ve Bozcaada’daki müslüman ve hristiyanların uyum içerisinde bir arada yaşamasına olanak tanıyacak çözümleri aramaya çağırdığını hatırlattı.
Dendias yukarıdakileri Gökçeadalılar Derneği’nin, elektronik ortamda düzenlediği yeni yıl pastasını kesme etkinliğinde söyledi ve “Gökçeadalılar Derneği yıllardan beridir zor şartlar altında, Gökçeada Rumlarının Türk makamları tarafından uğratıldığı haksızlıkları ve hak ihlallerini öne çıkarmak ve Gökçeadalıların tarihini canlı tutma mücadelesi veriyor” dedi.

 

 

Dendias Gökçeadalıların, ata topraklarındaki varlıklarını, genç aileleri oraya yerleştirmek suretiyle yeniden canlandırma çabasına destek vermeye devam edeceklerini, en üst hedeflerinin, Ada’daki Gökçeada Rumlarının tarihi varlığını mümkün olduğunca rehabilite etmek olduğunu ve bu stratejilerinin ana bacağının, Ada’daki Rum okullarına personel atamak ve orada daimi yaşamalarına olanak tanımak için uygun istihdam imkanlarının bulunması olduğunu söyledi.

 

 

Fener Rum Patriği Bartholomeos’un da Gökçeadalı olduğunu hatırlattı.

 

 

Kaynak: SKAI

https://www.skai.gr/news/politics/dendias-i-tourkia-na-sevastei-pliros-ta-dikaiomata-tis-ellinikis-meionotitas