YUNANİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANI NİKOS DENDİAS’IN AÇIKLAMASI

19 Ocak 2021

 

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın açıklaması şu şekildedir;

 

 

Türkiye’yi Gökçeada, Bozcaada ve İstanbul’daki Rum azınlığın haklarına saygı göstermeye çağırdı, bunun, Lozan Antlaşması tahtında Türkiye’nin uluslararası yükümlülüğü olduğunu söyledi.

 

 

Dendias “Türkiye artık Gökçeada, Bozcaada ve İstanbul’daki Rum azınlığın, Türk toplumunun geriye kalanı açısından düşman olmadığını, aksine, tarihî sürecinin kopmaz bir parçası olduğunu ve halklarımız arasındaki dostluğun barışçıl bir arada yaşamanın referans noktası olduğunu anlamalıdır” dedi.

 

 

“Türkiye Rum azınlığın haklarına tamamen saygı göstermelidir. Avrupa’nın insan haklarına ve azınlık mensuplarına saygı standardına yaklaşmalıdır” da diyen Dendias, Lozan Antlaşması’nın, gayrı-Müslim nüfusun yerel yönetim, bireylerin ve mülklerinin korunması ile ilgili 14’üncü maddesini hatırlattı. “İstanbul’daki, Gökçeada’daki ve Bozcaada’daki Rum azınlığın korunması, Lozan Antlaşması tahtında, Türkiye’nin uluslararası yükümlülüğü olmaya devam ediyor” ifadesini kullandı.

 

 

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin 27 Haziran 2008 tarihli kararında Türkiye’yi, diaspora’daki Gökçeadalıların ve Bozcaadalıların, Türk vatandaşlıkları olsun veya olmasın, geri dönüşleri için şartlar oluşturmakla birlikte, Gölçeada ve Bozcaada’daki müslüman ve hristiyanların uyum içerisinde bir arada yaşamasına olanak tanıyacak çözümleri aramaya çağırdığını hatırlattı.
Dendias yukarıdakileri Gökçeadalılar Derneği’nin, elektronik ortamda düzenlediği yeni yıl pastasını kesme etkinliğinde söyledi ve “Gökçeadalılar Derneği yıllardan beridir zor şartlar altında, Gökçeada Rumlarının Türk makamları tarafından uğratıldığı haksızlıkları ve hak ihlallerini öne çıkarmak ve Gökçeadalıların tarihini canlı tutma mücadelesi veriyor” dedi.

 

 

Dendias Gökçeadalıların, ata topraklarındaki varlıklarını, genç aileleri oraya yerleştirmek suretiyle yeniden canlandırma çabasına destek vermeye devam edeceklerini, en üst hedeflerinin, Ada’daki Gökçeada Rumlarının tarihi varlığını mümkün olduğunca rehabilite etmek olduğunu ve bu stratejilerinin ana bacağının, Ada’daki Rum okullarına personel atamak ve orada daimi yaşamalarına olanak tanımak için uygun istihdam imkanlarının bulunması olduğunu söyledi.

 

 

Fener Rum Patriği Bartholomeos’un da Gökçeadalı olduğunu hatırlattı.

 

 

Kaynak: SKAI

https://www.skai.gr/news/politics/dendias-i-tourkia-na-sevastei-pliros-ta-dikaiomata-tis-ellinikis-meionotitas

DİĞER YAZILAR

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...

KKTC’DE YAYIMLANAN TÜRKİYE DÜŞMANI AVRUPA GAZETESİNDEN, YİNE TEPKİ ÇEKEN HABER
KKTC’DE YAYIMLANAN TÜRKİYE DÜŞMANI AVRUPA GAZETESİNDEN, YİNE TEPKİ ÇEKEN HABER
12 Mayıs 2021

KKTC’de yayımlanan ve Türkiye karşıtlığı yapan Avrupa Gazetesi şimdi de “İşgal Müzesi” manşetiyle gündemde. Kuzey Kıbrıs’ta Rum taraftarı olarak...