Yunanistan, Rusya’nın yardımıyla S-300’lerinin seviyesine yükseltiyor…

 

Yunan kaynaklarına göre Yunanistan’ın sahip olduğu S-300PMU-1 uzun menzilli hava savunma sisteminin PMU-2 sürümüne yükseltilmesi için Yunanistan ve Rusya arasında müzakereler sürüyor.

 

Yeni versiyon ile Yunan S-300 hava savunma sistemi Türkiye’nin sahip olduğu S-400 hava savunma sisteminin performansına yaklaşacak.

 

Harekat yarı çapının 150 km’den 200 km’ye kadar çıkması sonucu Girit’te konuşlu S-300 sistemleri Rodos’un karşısındaki Dalaman Havaalanı’nı, Oniki Adaları ve Girit’in doğusundaki deniz alanını kapsayabilecek.

 

S-300’ler bugün bazıları NATO üyeleri olmak üzere çok sayıda ülkede bulunuyor. Bunlar arasında NATO üyesi olarak Yunanistan, Bulgaristan ve Slovakya dikkati çekiyor.

 

Yunanistan, S-300 sistemlerini, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) bu sistemi almaya karar vermesi nedeniyle ortaya çıkan krizden sonra aldı. Rum yönetimi 1998’de Rusya’dan S-300 hava savunma sistemi satın almaya karar verdi. Rum kesimine yerleştirilmek için alınan S-300 PMU-1, Türkiye’nin şiddetli itirazı ve baskısından dolayı adaya yerleştirilemedi ve Yunanistan’a devredildi.

 

Uluslararası basında 2014 başında çıkan haberlere göre, Yunanistan Hava Kuvvetleri, 2013’te Girit Adası’ndaki NATO’ya ait tesislerde “Beyaz Kartal” isimli askeri tatbikat sırasında S-300’leri test etti. NATO üyelerinden bu teste eleştiri gelmemişti.

 

Kaynak: Clash Report