YUNANİSTAN VE GÜNEY KIBRIS RUM KESİMİ’NİN PKK VE FETÖ İLİŞKİSİ

1 Nisan 2021

 

<Bu yazıda yer alan görüş ve değerlendirmeler yazarın kendisine aittir. BAU DEGS’in kurumsal görüşlerini yansıtmaz.>

 

YUNANİSTAN VE GÜNEY KIBRIS RUM KESİMİ’NİN PKK VE FETÖ İLİŞKİSİ

GİRİŞ

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB)’nin dağılmasının ardından Azerbaycan ve Türkiye, birçok farklı stratejik ortaklıklar içerisine girmiş bulunmaktaydı. Bu ortaklıkların en önemlisi ise Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı Projesi’dir. Bu proje kapsamında Azerbaycan petrolleri Türkiye üzerinden Doğu Akdeniz’e ulaşacak, Türkiye ve Azerbaycan enerji sektöründe önemli birer aktör haline geleceklerdir. Projenin 1992’den itibaren ivme kazanmasıyla birlikte birçok uluslararası güç Türkiye ve Azerbaycan’ın bu projesinden rahatsız olmaya başlamıştır. Rahatsızlığını en güçlü şekilde gösteren devlet ise Yunanistan olmuştur[1]. Bu makalenin amacı Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) Türkiye’nin bölgesel ve küresel bir güç olma adımlarına karşı terörizme verdikleri desteği somut delilleriyle ortaya koymaktır.

 

ENERJİ HATLARI ÖZELİNDE: YUNANİSTAN VE PKK İLİŞKİSİ

 

Bakü-Tiflis-Ceyhan Projesi için resmi görüşmelerinin sıklaştığı ve Türkiye’nin eski SSCB ülkeleriyle ekonomik iş birlikleri geliştirmekte olduğu zaman diliminde, Yunanistan, bölgedeki faaliyetlerini arttırma gayreti içerisinde bulunmuştur[2]. PKK’ya her türlü lojistik ve maddi desteği veren dönemin Suriye Hükümeti ile Yunan Hükümeti arasındaki ilişkiler de artmıştır[3]. 1992 yılının bahar aylarında, Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı Projesi görüşmeleri hem ciddiyet hem de ivme kazanmıştır. 20 Mart 1992 günü, dönemin Yunan muhalefet partisi Panhellenik Sosyalist Hareket (PASOK) milletvekillerinden oluşan kalabalık bir grup, Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru hattını gösteren haritalarla birlikte Bekaa Vadisi’ne giderek terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’la bir toplantı gerçekleştirmişlerdir[4]. Terör örgütü lideriyle fotoğraf çektiren Yunan milletvekilleri; Leftos Varivakis, Dimitri Vounatsos, Elizavet Papazoi, Kostas Boduvas’ın haritada işaret ettikleri noktada, fotoğrafın çekilmesinden 1 yıl sonra, 1993’te 33 silahsız Türk eri, PKK tarafından şehit edilmiştir[5].

[6]

 

Öcalan’ı Lübnan’da ve Suriye’de defalarca ziyaret eden, Yunan milletvekili Kostas Boduvas da ilerleyen yıllarda şu itiraflarda bulunmuştur; “PKK, Yunanistan’ın elinde Türkiye ile yaptığı mücadele için bir baskı aracıdır. PKK ile mücadele eden Türk Ordusu, Ege ve Akdeniz’deki birliklerini Güneydoğu’ya yollamaktadır. Bu sayede, Türkiye’nin Ege ve Akdeniz’deki etkinliği de kontrol altında tutulmaktadır.[7]”  PKK ve Yunanistan arasındaki ilişki oldukça derin ve kompleks bağlara sahiptir. PKK’nın askeri anlamda kurulduğu dönem incelediğinde de Yunan istihbaratının ve devletinin rolü açıkça ortaya çıkmaktadır. PKK’nın Bekaa Vadisinde askeri kanadını oluşturma süreci incelendiğinde, Greg-Ortodoks olan George Habbas ve Vadi Haddad isimli iki kişi öne çıkmaktadır[8]. Abdullah Öcalan ve diğer PKK militanları, Vadi Haddad’ın liderlik ettiği Bekaa Vadisindeki örgütlerden hem ideolojik hem de askeri eğitimler almıştır[9]. Haddad ve Habbaş’ın terör örgütü lideri Öcalan’dan önceki öğrencileri ise Agop Agopyan kod isimli Ermenistan’ın Kurtuluşu için Ermeni Gizli Ordusu (ASALA) kurucusu terörist Harityun Taguşyan’dır[10].

 

Diğer yandan, PKK’nın silah tedariki de uzun yıllar boyunca Yunan istihbaratı ve devleti tarafından sağlanmıştır. Yunanistan, Ortodoks kimliğini de kullanarak Sırbistan’dan aldığı silahları hurda olarak göstererek Güney Kıbrıs Rum Kesimi üzerinden, Lübnan ve Suriye’deki PKK kamplarına ulaştırmıştır[11]. Yunanistan’ın PKK’ya sağladığı losjistik ve istihbarat desteği sayesinde örgüt ciddi derecede maddi kazanımlar elde etmiştir. 90’lı yıllarda Dışişleri Müsteşarı ve Büyükelçi olarak görevde bulunan Onur Öymen de şu tespitlerde bulunmuştur; “Yunanistan Atina’nın Nea-Symirnia-Yeni İzmir semtinde, “Küçük Asya Halkları Kurtuluş Derneği” PKK’nın Avrupa’daki en önemli bağlantı noktasıydı[12].”

 

GKRY VE PKK

PKK terörünün Yunanistan’dan sonraki en önemli bölgesel ve küresel destekçilerinden birisi de Güney Kıbrıs Rum Yönetimi olmuştur. Yukarıda da bahsedildiği üzere; PKK’nın silah tedariki sürecinde en önemli ülke GKRY olmuştur. Diğer yandan Kıbrıs Rum İstihbarat Hizmeti (KİP) elemanı “Corc” kod adlı Aristo Aristidu’da Öcalan’ın Lübnan ve Suriye’deki faaliyetlerine destek veren isimlerin başında gelmektedir[13]. Rum İstihbarat Hizmeti elemanı Lazaros Mavros’da “Kürdistan Halkıyla Dayanışma Komitesi” isimli bir yapı kurarak Yunan İstihbarat elemanı Amiral Andonis Naksakis ile PKK’ya silah ve patlayıcılar temin etmiştir[14].

*[15]

 

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Yunan Devleti, PKK’ya her türlü imkanı ve lojistiği sağlamıştır. PKK ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasındaki ilişki çok ileri seviyelere ulaşmıştır. Örneğin; Terör örgütü lideri Öcalan, uluslararası engellere takılmadan seyahat edebilmek için Rum İstihbarat Hizmeti elemanı Lazaros Mavros’un adına düzenlenmiş pasaportu kullanmıştır;

*[16]

Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, küresel Ortodoks dayanışmasını da kullanarak PKK’ya Sırbistan üzerinden Rus silahları tedarik etmişlerdir[17]. Diğer yandan Ortadoğu’daki Ortodoks ağıyla da PKK’nın önünü açılmıştır. Yukarıda bahsedilen Grek-Ortodoks Lübnan vatandaşı Vadi Haddad, KGB’deki ilişkilerini kullanarak PKK’ya silah ikmal etmiş ve stratejik imkanlar yaratmıştır[18].

 

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, PKK’nın hem lojistik hem de kadrolaşma merkezlerinden birisi konumuna gelmişti. PKK militanlarına ideolojik ve taktiksel eğitimlerin verildiği **Melkonian Enstitüsü sayesinde PKK ideolojik ve askeri eğitimler almıştır[19]. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, PKK için ikinci Bekaa Vadisi haline gelmiştir. Yunan ve Rum İstihbarat Servisleri, Küba’dan gerilla savaşı eğitmenleri de getirerek Kıbrıs adasında PKK militanlarını eğitmiştir[20].

Türkiye’nin, Suriye ve Lübnan hükümetlerine yoğun baskıları ve PKK’nın Ortadoğu’daki petrol hatlarının geçtiği stratejik noktalara doğru yönelme stratejinin de etkisiyle, PKK’nın Bekaa Vadisindeki kampı boşaltılmıştır[21]. Lübnan’daki PKK militanları Güney Kıbrıs üzerinden Yunanistan’a geçmiştir[22].

 

İlerleyen zamanlarda, PKK terör faaliyetlerini özellikle petrol boru hatlarının geçtiği noktalarda yoğunlaştırdı. Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Hattının geçeceği bölgelerde terörist faaliyetlerini arttıran örgüt, bu bölgelerin terör bölgeleri ilan edilerek Türkiye lehine bir ekonomik değer oluşturmasını engellemek için çabalamıştır. Körfez Savaşı’nın ardından Kuzey Irak’ta yoğunlaşan örgüt, Kerkük – Yumurtalık Petrol Boru Hattı’nı hedef alarak Akdeniz Petrol ticaretini Türkiye aleyhinde tehdit etmeye devam etmiştir[23].

 

Yukarıdaki örneklerle birlikte; Terör örgütünün bu stratejisinin mimarı ve hamisi, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimidir. Terör örgütü lideri Öcalan, kaçtığı Kenya’da bile Yunan Konsolosluğuna sığınmıştır[24].

 

 

 

 

SONUÇ

Yunanistan ile terör odakları arasındaki koordinasyon ve iş birliği devam etmektedir. Yunan Milletvekili Kostas Boduvas’ın da belirttiği gibi “PKK, Yunanistan’a hizmet eden bir baskı aracıdır.” 15 Temmuz Darbe girişiminin ardından Yunanistan ve Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) arasındaki ilişkiler de güçlenmiştir. Darbe gecesinin sabahı FETÖ militanları, Türk Ordusu’na ait bir helikopterle Yunanistan’a sığınmış takip eden zamanlarda da binlerce kaçak FETÖ militanı Yunanistan’a kaçarak buradan Türkiye aleyhinde yürüttükleri faaliyetlere devam etmişlerdir.

 

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen de tıpkı Abdullah Öcalan gibi “Yunanistan’ı kardeş ülke olarak nitelemiş ve Yunanistan’ın yaptıklarının tarihe altın harflerle yazılacağını söylemiştir[25].” Diğer yandan kaçak FETÖ militanları da ellerindeki medya ve sermaye gücüyle Türkiye’nin Doğu Akdeniz faaliyetlerine saldırarak, Yunanistan’ın lehine yayın ve içeriklerle, kamuoyu oluşturmaya çalışmaktadırlar. PKK ve FETÖ terör örgütleri ile Yunanistan arasındaki ilişki ve koordinasyonu oldukça güçlü olduğu görülmektedir. Türkiye, Özellikle 1992 yılından itibaren, Türiye, Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı Projesine odaklanmıştır. Aynı dönemde PKK terör örgütü de boru hattı projesinin geçeceği alanlarda eylemlerini yoğunlaştırmıştır[26]. Günümüzde de, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerine hız vermesinin ardından PKK’nın Hatay, Muğla, Antalya gibi illerde orman yakma eylemleri sıklaşmıştır[27]. Diğer yandan Amanos Dağları üzerinde hakimiyet kurarak Türkiye’nin Doğu Akdeniz faaliyetlerini engellemek üzerine kurulu bir strateji de hayata geçirmiştir[28]. FETÖ de medya gücü ve sermayesinin tüm imkanlarıyla Türkiye’ye ve Mavi Vatan Doktrini’ne saldırmaktadır.

 

 

 

FETÖ, Yunanistan lehine söylemler üreterek uluslararası alanda Yunanistan’a sermaye ve medya desteği sağlarken, PKK terör örgütünün Türkiye’deki eylemleri de Akdeniz Bölgesinde yoğunlaşmaktadır. Detaylı incelediğinde FETÖ’nün Yunanistan lehine ürettiği söylemler, PKK tarafından pratiğe dökülmektedir. Tüm bu gerçekler ışığında; ne yazık ki, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, uluslararası terörle iş birliği yapan ve ortak stratejiler üreten ülkeler haline gelmiştir.

 

 

Şafak Yıldırım

BAU DEGS Gönüllü Genç Destek Araştırmacısı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAKÇA

Aras, Mikail. Global Terörizm Asala ve Ermeniler. İstanbul: Mühür Kitaplığı, 2013.

Batur, Nur. Apo’yla Son Tango. İstanbul: Turkuvaz Kitap, 2011.

Çelikkol, Oğuz. Dünden Bugüne Türk-Yunan İlişkileri’ne Bir Bakış. İstanbul: Bilgesam Yayınları, 2015.

Demirel, Emin. Geçmişten Günümüze PKK ve Ayaklanmalar. İstanbul: IQ Yayıncılık, 2005.

Koyuncu, Ahmet Ayhan. Kuruluşundan Arap Baharına Suriye Devleti. İstanbul: Sude Yayınları, 2018.

Andrew Christopher ve Mithrokin Vasili. Mitrokhin Arşivi: Avrupa ve Batı’daki KGB. Birleşik Krallık: Penguen Yayıncılık, 2015

Özcan, Gencer. En Uzun On Yıl: Türkiye’nin Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Gündeminde Doksanlı Yıllar. İstanbul: Boyut Yayın Grubu, 1998.

Özkan, Tuncay. Operasyon. İstanbul: Kripto Yayınları, 2002.

Pekmezci, Necdet. PKK’yı Kim Kurdu? Ankara: Kripto Yayınları, 2012.

Güngörmez, Uğur, Aslıhan Alkanat. “ÇEVRE TERÖRİZMİ VE PKK’NIN ORMAN SABOTAJLARI.” SETA ANALİZ 296, (Ekim 2019): 15-29.

Yetkin, Murat. Kürt Kapanı. İstanbul: Doğan Kitap, 2020.

Yurtçiçek, Bayram. PKK’nın Kuruluş Yılları-Bilinmeyen Yönleriyle. İstanbul: Kaynak Yayınları, 2017.

Anadolu Ajansı. “Fetö Elebaşı Gülen’den Yunanistan’a Övgü; Yunanistan Kardeş Ülkedir”, Yayın Tarihi: Mart 12, 2021. Erişim Tarihi: Mart 29, 2021. https://www.aa.com.tr/tr/15-temmuz-darbe-girisimi/feto-elebasi-gulenden-yunanistana-ovgu-yunanistan-kardes-ulkedir/2174158.

 

TRT Haber. “Amanoslar’da PKK’nın Cephaneliği Ele Geçirildi”, Yayın Tarihi: Ocak 21, 2021. Erişim Tarihi: Mart 29,2021. https://www.trthaber.com/haber/turkiye/amanoslarda-pkknin-cephaneligi-ele-gecirildi-549402.html

 

 

[1] Gencer Özcan, En Uzun Onyıl: Türkiye’nin Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Gündeminde Doksanlı Yıllar, (İstanbul: Boyut Yayın Grubu, 1998),88.

[2] Oğuz Çelikkol, Dünden Bugüne Türk-Yunan İlişkileri’ne Bir Bakış, (İstanbul: Bilgesam Yayınları, 2015.), 120-7.

[3] Ahmet Ayhan Koyuncu, Kuruluşundan Arap Baharına Suriye, (İstanbul: Sude Yayınları, 2018.),74.

[4] Emin Demirel, Geçmişten Günümüze PKK ve Ayaklanmalar,(İstanbul: IQ Yayıncılık, 2005), 141-2

[5] Murat Yetkin, Kürt Kapanı , (İstanbul: Doğan Kitap, 2020), 34.

[6] Bayram Yurtçiçek, PKK’nın Kuruluş Yılları-Bilinmeyen Yönleriyle, (İstanbul: Kaynak Yayınları, 2017), 55-9.

[7] Nur Batur, Apo’yla Son Tango, (İstanbul: Turkuvaz Kitap, 2011), 195-6.

[8] Yetkin, Kürt Kapanı , (İstanbul: Doğan Kitap, 2020), 51-2.

[9] Mikail Aras, Global Terörizm Asala ve Ermeniler, (İstanbul: Mühür Kitaplığı, 2013), 91-100.

[10] Necdet Pekmezci, PKK’yı Kim Kurdu?, (Ankara: Kripto Yayınları, 2012), 87-8.

[11] Batur, Apo’yla Son Tango, 105-6.

[12]  Yetkin, Kürt Kapanı , 50-1.

[13] Batur, Apo’yla Son Tango, 111-3.

[14] Tuncay Özkan, Operasyon, ( İstanbul: Kripto Yayınları, 2002), 73-81.

* Terör örgütüne danışmanlık yapan isimlerden birisi de Yunan General Dimitris Matafias’tır. Matafias ve emrindeki subaylar defalarca Bekaa Vadisi’ndeki PKK kamplarını ziyaret ederek Terörist başına askeri danışmanlık yapmıştır.

[15] Demirel, Geçmişten Günümüze PKK ve Ayaklanmalar, 148.

[16] Batur, Apo’yla Son Tango, 78.

[17] Özkan, Operasyon, 224.

[18] Christopher Andrew ve Vasili Mitrokhin, Mitrokhin Arşivi: Avrupa ve Batı’daki KGB, (Birleşik Krallık: Penguen Yayıncılık, 2015), 239.

* Terör örgütü lideri Abdullah Öcalan adına KİP elemanı Mavros Lazaros tarafından düzenlenmiş Güney Kıbrıs Rum Yönetimi pasaportu.

 

[19] Yetkin, Kürt Kapanı , (İstanbul: Doğan Kitap, 2020.), 36-51.

[20] Yetkin, Kürt Kapanı, 51.

[21] Demirel, Geçmişten Günümüze PKK ve Ayaklanmalar, 135.

[22] Yetkin, Kürt Kapanı, 51-2.

[23] Pekmezci, PKK’yı Kim Kurdu?, 121-4.

[24] Batur, Apo’yla Son Tango ,167.

**Melkonian Enstitüsü, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ndeki bir okuldur. Bu okul ismini ASALA’nın lider kadrosundaki terörist Monte Melkonian’dan almıştır. Monte Melkonian, 1993’te Birinci Karabağ Savaşı esnasında Azerbaycan Ordusu tarafından etkisiz hale getirilmiştir.

 

[25] “Fetö Elebaşı Gülen’den Yunanistan’a Övgü; Yunanistan Kardeş Ülkedir”, Yayın Tarihi: Mart 12, 2021, Erişim Tarihi: Mart 29, 2021, https://www.aa.com.tr/tr/15-temmuz-darbe-girisimi/feto-elebasi-gulenden-yunanistana-ovgu-yunanistan-kardes-ulkedir/2174158.

[26] Demirel, Geçmişten Günümüze PKK ve Ayaklanmalar,167.

[27] Uğur Güngörmez ve Aslıhan Alkanat, “ÇEVRE TERÖRİZMİ VE PKK’NIN ORMAN SABOTOJLARI,” SETA ANALİZ 296, (2019) 15-29.

[28] “Amanoslar’da PKK’nın Cephaneliği Ele Geçirildi”, Yayın Tarihi: Ocak 21, 2021, Erişim Tarihi: Mart 29,2021 https://www.trthaber.com/haber/turkiye/amanoslarda-pkknin-cephaneligi-ele-gecirildi-549402.html.

 

 

 

DİĞER YAZILAR

Grönland seçimlerini kazanarak Geleneksel Siumut Liderliğini Deviren Inuit Ataqatigiit
Grönland seçimlerini kazanarak Geleneksel Siumut Liderliğini Deviren Inuit Ataqatigiit
13 Nisan 2021

  Inuit Ataqatigiit Grönland seçimlerini kazanarak geleneksel Siumut liderliğini devirmiş oldu. Bu seçimlerde en önemli konuların başında Grönland’de yapılması...

Rusya’dan kritik ‘Kanal İstanbul’ ve ‘Montrö’ açıklaması: “Değiştirilmesi söz konusu değil.”
Rusya’dan kritik ‘Kanal İstanbul’ ve ‘Montrö’ açıklaması: “Değiştirilmesi söz konusu değil.”
10 Nisan 2021

BAU DEGS Başkanı Doç.Dr. Cihat Yaycı; “Hep başından beri söylediğim şeyi Rus Büyükelçi de söylemiş. Kanal İstanbul Montrö’yü etkilemez!!!”...