YUNANİSTAN’I ÇILDIRTAN HAMLE: LİBYA’NIN TÜRKİYE ÇIKARMASINDAN DÜNYAYA MESAJ

16 Nisan 2021

Libya’da yeni kurulan kabinenin ilk 14 bakan ile Türkiye’ye yaptığı ziyaret, Yunanistan ve Rum yönetimi olmak üzere tüm dünyaya önemli bir mesaj veriyor.

Libya‘da yeni hükümetin kurulması, Doğu Akdeniz‘de Türkiye‘nin karşısında bulunan cephenin en çok iştahını kabartan konulardan biriydi. Özellikle Türkiye ile imzalanan MEB anlaşmasının iptal edilmesi ve Türkiye’nin bu sahadan çekilmesi için ellerini ovuşturan Yunanistan ve Rum yönetiminin kabaran iştahı, Dibeybe’nin seçilmesiyle kaçtı.

Türkiye ile arasının bozulması için her türlü lobi faaliyetini bıkmadan, usanmadan gerçekleştiren Atina, bu bağlamda geçtiğimiz hafta hem Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe’yi hem de Atina’da Büyükelçilik yaptığı dönemde Türkiye ile Libya arasında imzalanan anlaşma nedeniyle diplomatik olarak “Persona non grata” yani “İstenmeyen adam”  ilan edilen  Libya’nın geçici Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed Yunus Menfi’yi ziyaret etmişti. Bu ziyaret ve görüşmede verilen pozlar aslında dünyaya pek çok mesaj iletirken, bu mesajın en büyüğü bugün Ankara’da veriliyor.

Libya’nın yeni Başbakanı Abdülhamid Dibeybe’nin 14 bakanı ile birlikte Türkiye’yi ziyaret etmesi hem Doğu Akdeniz’de hem de bölgede Türkiyesiz planların işe yaramayacağının en önemli göstergesi oldu. Konuya ilişkin uzmanlar Haber7.com’a değerlendirmelerde bulunarak Libya’nın “diplomatik çıkarmasını” yorumladı. BAU DEGS Başkanı Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, SETA Güvenlik Araştırmacısı Bilgehan Öztürk, Libya Başbakanı Dibeybe ve 14 Bakan’ın Türkiye ziyaretinin uluslararası yansımalarına ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı.

DOÇ. DR. CİHAT YAYCI: VERİLMİŞ ÇOK ÖNEMLİ BİR MESAJDIR

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe ve 14 bakanının, kabine olarak ilk resmi ziyaretini Türkiye’ye yapıyor olmasının önemine dikkat çeken BAU DEGS Başkanı Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, özellikle geçtiğimiz günlerde Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı’nın Libya’ya yaptığı ziyaret ile karşılaştırıldığında ortaya önemli bir mesaj çıktığını ifade etti:

“Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Libya’yı ziyarete gidiyor. Kovdukları büyükelçiyi ziyaret ediyorlar, Konsey Başkanını ziyaret ediyorlar. Peşinden o kovulan Büyükelçi ve Başbakan, tüm kabinesini toplayıp Türkiye’yi ziyaret ediyor. Bu bence verilmiş çok önemli bir mesajdır. Türkiye’nin diplomatik sahadaki etkinliğini de göstermektedir.”

LİBYA İÇİN TÜRKİYE

Türkiye’nin Libya için yalnızca bir kıyıdaş devlet olmadığına dikkat çeken Yaycı, özellikle iç savaş noktasında Hafter’e karşı uygulanan kritik müdahalelere değindi. Türkiye’nin müdahil olduğu süreçte aynı zamanda büyük bir insanlık faciasını da önlediğini belirten BAU DEGS Başkanı, Libya’nın bu ziyaretinin de hem Türkiye’ye duyduğu minnet ve gösterdiği ehemmiyetin sembolü olduğunu ifade etti:

“Libya’daki huzuru, barışı, güvenliği Türkiye sağlamıştır. Burada şu anda huzur ve barış hakimse, asayiş sağlanmışsa burada en büyük katkı Türkiye’nindir. Onun için Türkiye ile Libya arasındaki ilişkiler -ekonomi de dahil- her anlamda daha da sıkılaştırılması gerekmektedir. Libya’nın Türkiye deniz yetki alanları sınırlandırmasında dört tane Kıbrıs adası büyüklüğünde deniz alanı kazandığını, kazançlı çıktığını Libya kamuoyuna duyurulması gerekmektedir. Bu yüzden söz konusu ziyaret çok önemlidir. Kardeş Libya’nın, Türkiye’ye verdiği önemin göstergesidir. Bu aynı zamanda bir vefa gösterisidir. Türkiye olmasaydı Libya’da iç savaş vardı, siviller ölüyordu. Libya da bunun farkındadır. Unutmadığını göstermektedir. Yunan Başbakanı ve Dışişleri Bakanın karşılanması ve Libya Başbakanı’nın Türkiye ziyareti değerlendirildiğinde, gösterilen ehemmiyet farkı ortadadır, çok ciddi bir denge farkını ortaya koymaktadır.”

MİÇOTAKİS VE DENDİAS’IN ZİYARETİ

Yunanistan Başbakanı Kiriyakos Miçotakis ve Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın Libya’ya ziyaretine de değinen Yaycı, özellikle görüşme esnasında salondaki oturma düzeni ve verilen pozlara değindi. Atina’da Büyükelçilik yaparken Türkiye ile Libya arasında imzalanan deniz yetki alanları sınırlandırması anlaşmasıyla ülkede istenmeyen adam ilan edilerek kovulan Muhammed Menfi’nin karşısına çıkan Miçotakis ve Dendias’a da değinen Müstafi Tümamiral, Atina’nın çabalarının bu ziyaret ile boşa çıktığını ifade etti:

“Geçtiğimiz hafta Yunan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Libya’ya ziyaret gerçekleştirdi. Burada Muhammed Menfi ve Dibeybe tarafından kabul edildiler. Menfi, Yunanistan’da büyükelçiydi. Libya ile Türkiye arasındaki deniz yetki alanları sınırlandırması anlaşmasından sonra istenmeyen adam ilan edilerek sınır dışı ilan edildi. Yunanlılar menfaatlerine o kadar düşkün ki, Dışişleri Bakanı ve Başbakan ülkeden kovdukları Muhammed Menfi’nin ayağına kadar gitti isteklerini kabul ettirmek için. Miçotakis ve Dendias’ın da açıklamaları var. Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de iki hedefi var: Bunlardan birincisi Türkiye ile Libya arasındaki deniz yetki alanları sınırlandırmasının iptal edilmesi, İkincisiyse Libya’daki Türk varlığının sonlandırılması. Bu dileklerini de her ortamda dile getiriyorlar. Bu emel Libya’da da dile getirildi. Ancak toplantıya bakıldığında oturma düzeni ve Menfi’nin onları ayak ayak üstüne atarak kabul etmesi, onlara verilmiş bir mesajdır.”

“DOĞU AKDENİZ’DEKİ YENİ İŞ BİRLİKLERİNİN HABERCİSİ”

Libya’da, kurulan hükümetin ilk resmi temasını Türkiye’ye gerçekleştirmesi ve bu çaplı büyük bir çıkarmanın yapılıyor olmasını Doğu Akdeniz ekseninde değerlendiren Yaycı, bu ziyaretin bölgedeki yeni iş birliklerinin de kapısını aralayabileceğini ifade etti:

“Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de ne kadar adil bir ara bulucu olduğunun da göstergesidir bu ziyaret. Bir ara bulucu, destekçi, onurlu bir hakem olduğunun göstergesidir. O yüzden bu ziyarete göre değerlendirecek olursak Mısır ile de İsrail ile de Lübnan ve Suriye ile de Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin katkılarıyla ciddi bir iş birliği ortamı doğacaktır.”

12.04.2021 – Enes Taha Ersen

Kaynak: https://www.haber7.com/dunya/haber/3087671-yunanistani-cildirtan-hamle-libyanin-turkiye-cikarmasindan-dunyaya-mesaj

 

DİĞER YAZILAR

MEDYADA BAU DEGS
MEDYADA BAU DEGS
13 Mayıs 2021

12 MAYIS MEDYA BÜLTENİ YAZILI BASIN YANSIMALARI YENİÇAĞ GAZETESİ KÖŞE YAZARI HÜSEYİN MACİR YUSUF; “KKTC TANINMALIDIR” İSİMLİ YAZISINDA BAU...

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...